مزایای رقابتی میلگرد ابرکوه چیست؟

کارخانه فولاد ابرکوه، از تولیدکنندگان میلگرد در شهر یزد است که نسبت به دیگر کارخانه‌های تولیدکننده رقیبش دارای مزایای رقابتی زیادی است.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

حتماً برای شما هم به‌عنوان یک خریدار دانستن اینکه چگونه میلگرد مناسب را انتخاب کنید حائز اهمیت است . در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با کارخانه سرمد ابرکوه به عنوان یکی از برند های معروف میلگرد در ایران و ۳ نکته مثبت میلگرد ابرکوه در برابر دیگر برندهای تولیدکننده میلگرد در بازار آشنا کنیم.

معرفی کارخانه سرمد ابرکوه یزد

شرکت‌های صنعتی و معدنی چادرملو و سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در سال ۱۳۹۰ تصمیم به تأسیس یک کارخانه فولادی به نام فولاد بافق در یزد گرفتند. تنها یک سال پس‌ازآن بود که این دو شرکت تأسیس کارخانه فولاد سرمد ابرکوه را نیز در دستور کار خود قرار دادند. این کارخانه نیز در استان یزد واقع شده و هر دو کارخانه روی تولید میلگرد تمرکز دارند.

کارخانه فولاد سرمد ابرکوه یزد برخی برنامه‌های توسعه‌ای را در دستور کار خود قرار داده که بر طبق آن یک واحد کلاف و کارخانه فولادسازی با ظرفیت تولید سالیانه ۶۰۰ هزار تن شمش فولادی را در سال‌های آینده احداث خواهد کرد.

تولید شمش‌هایی با ابعاد ۱۵۰*۱۵۰ سبب خواهد شد که این کارخانه شمش‌های موردنیاز در قسمت نورد را به‌راحتی در اختیار داشته باشد.

محصولات کارخانه فولاد سرمد ابرکوه یزد

تقریباً در آذرماه سال ۱۳۹۵ بود که خطوط تولید کارخانه سرمد ابرکوه یزد آغاز به کار کردند. در حال حاضر این کارخانه میلگردهای آجدار خود را با ظرفیت تولید ۴۵۰ هزار تن در سال تولید می‌کند؛ اما ببینیم میلگرد ابرکوه در چه سایزبندی و گریدبندی تولید و روانه بازار می‌شود؟

میلگردهای آجدار ابرکوه در گرید A3 با سایزبندی ۸ تا ۳۲ میلی‌متر تولید می‌شود که مشخصات فیزیکی آن در جدول زیر مشخص شده است:

مشخصات مکانیکی میلگرد سرمد ابرکوه

ردیفنامتنش تسلیم نیوتن بر میلی‌متر مربعاستحکام کششی نیوتن بر میلی‌متر مربعنسبت مقاومت کششی به تسلیمحداقل درصد ازدیاد طول نسبیزاویه خمش
۱استاندارد ملی ایران۲۴۰۰۲۶۰۰۲۱٫۲۵۱۶ درصد۱۶۰ تا ۱۸۰
۲مقادیر میلگرد سرمد ابرکوه۲۴۳۰۲۶۲۰۲۱٫۲۸۱۸ درصد۱۸۰

جدول ۱: مقایسه مشخصات فیزیکی میلگرد ابرکوه با مقادیر استاندارد

درمجموع می‌توان گفت که میلگردهای ابرکوه از کیفیت نسبتاً مناسبی برخوردار است و این امر به سه دلیل است:

  1. به‌کارگیری آخرین سطوح تکنولوژی روز دنیا از شرکت STG کشور ایتالیا
  2. استفاده از شمش‌های تولیدی کارخانه‌های معتبر
  3. رعایت کامل موارد استاندارد ملی ایران به شماره ۳۱۳۲

در مورد ترکیبات شیمیایی میلگرد ابرکوه هم می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

مشخصات شیمیایی میلگرد سرمد ابرکوه
ردیفنامحداکثر درصد کربنحداکثر درصد سیلیسیومحداکثر درصد منگنزحداکثر درصد فسفرحداکثر درصد گوگرد
۱استاندارد ملی ایران۰٫۳۷۰٫۶۱٫۶۰٫۰۴۵۰٫۰۴۵
۲مقادیر میلگرد سرمد ابرکوه۰٫۳ تا ۰٫۳۶۰٫۲ تا ۰٫۳۵۰٫۷ تا ۰٫۹۰٫۰۳۰٫۰۲

جدول ۲: مقایسه مشخصات شیمیایی میلگرد ابرکوه با مقادیر استاندارد

کارخانه سرمد ابرکوه یزد علاوه بر دریافت استاندارد ملی به شماره ۳۱۳۲ برای محصولاتش، تاکنون توانسته در زمینه مدیریت کیفیت گواهینامه‌ ایزو ISO 9001:2008، در زمینه مدیریت محیط ‌زیست گواهینامه ISO 14001:2004 و در زمینه مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی گواهینامه BS OHSAS 18001:2007 را دریافت کند.

در جدول زیر می‌توانید مقادیر وزنی این میلگرد را در مقایسه با مقادیر جدول اشتال و ذوب‌آهن اصفهان بیابید:

وزن میلگرد ابرکوه در مقایسه با جدول اشتال و وزن میلگرد ذوبی

ردیفبرند۸۱۰۱۲۱۴۱۶۱۸۲۰۲۲۲۵۲۸
۱سرمد ابرکوه یزد۷٫۴۱۰٫۶۶۱۴٫۵۱۸٫۹۶۲۴۲۹٫۶۳۵٫۷۶۴۶٫۲۵۷٫۹۶
۲ذوب‌آهن اصفهان۴٫۷۴۷٫۳۹۲۱۰٫۶۶۱۴٫۵۲۱۹۲۴۲۹٫۶۴۳۵٫۷۶۴۶٫۲۷۵۷٫۹۶
۳اشتال۵۷٫۵۱۰٫۷۱۴٫۶۱۸٫۹۲۴۲۹٫۷۳۵٫۶۴۶٫۲۵۸

جدول ۳: مقایسه مقادیر وزنی میلگرد ابرکوه در برابر جدول اشتال و میلگرد اصفهان

وزن میلگرد ابرکوه یزد از سنگین‌ترین میلگردهای موجود در بازار است که قیمت نسبتاً پایین آن موجب شده محبوبیت زیادی به دست آورد. برای مثال، قیمت میلگرد ۱۲ ابرکوه با توجه به وزن بیشتر نسبت به میلگردهای مشابه و کیفیت بالا، مقرون به‌صرفه‌تر است.

شاید دوست داشته باشید قیمت میلگرد ابرکوه را با دیگر برندهای موجود در بازار مقایسه کنید. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز میلگرد انواع برندهای موجود در بازار به سایت زیر بروید:

https://www.asroon.ir/products/detail/میلگرد-آجدار/۱۰۱/view/

اساس هر ساخت‌وسازی پایه‌ریزی ساختمان و استحکام مصالح آن است و میلگرد نقشی اساسی در این استحکام دارد. از همین رو قیمت میلگرد نیز تأثیر زیادی در هزینه‌های پروژه دارد؛ بنابراین برای تمام خریداران ارزیابی قیمت میلگرد یک نکته مهم خواهد بود.

پاسخ دادن