مسبب مشکلات امروز بازار سرمایه کیست؟

مبادا که بورس تعطیل شود!

عمده سهام دارانی که وارد بازار سهام شدند سواد مالی کافی را در این زمینه نداشتند، اما به لطف تبلیغات بی پایه و اساس صدا و سیما با همسویی دولت، بیشتر افراد حقیقی نابلد وارد بازار شدند. 

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، علی حیدری، کارشناس مسادل اقتصادی  می‌گوید: عمده سهام دارانی که وارد بازار سهام شدند سواد مالی کافی را در این زمینه نداشتند، اما به لطف تبلیغات بی پایه و اساس صدا و سیما با همسویی دولت، بیشتر افراد حقیقی نابلد وارد بازار شدند.

وی می‌افزاید: این اشتباهی بود که در زمان انقلاب سفید، دوران مرحوم هاشمی رفسنجانی، در دولت خاتمی به لطف تعاونی‌ها و در زمان محمود احمدی نژاد به لطف وام‌ها نیز رخ داده بود. این اشتباه در واقع انداختن توپ سود و زیان به دوش مردم و از سویی عدم تعیین مالکیت به مردم است.

حیدری خاطرنشان می‌کند: اما باید در نظر داشت در شرایط فعلی اگر برخی تقصیر را به گردن دولت بیندازند نوعی توجیه و فرافکنی نسبت به ناآگاهی خود از علم اقتصاد است که نوعی تسکین و خودفریبی است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید می‌کند: از سوی دیگر اگر تاریخچه اقتصادی ایران را بررسی کنیم از سال ۱۳۵۰ تاکنون هیچ دولتی نه‌تنها سودده نبوده که همواره زیان‌ده بوده‌اند که با شیوه‌های مختلف درصدد جبران کسری بودجه خود بوده‌اند.

وی یادآور می‌شود: هرچند به نظر می‌رسد در شرایط فعلی که بودجه بندی قرار است انجام شود و مجلس در این زمینه پیش قدم است تغییر چندانی نسبت به رویه‌های قبلی مشاهده نمی‌شود.

پاسخ دادن