مسکو: انگلیس، کاسه داغ تر از آش نشود

وزارت دفاع روسیه با منتشر کردن فیلم پرواز برنامه ریزی شده بمب افکن‌های راهبردی این کشور بر فراز مناطقی که جزء حریم هیچ کشوری نیست، از مداخله جنگنده‌های انگلیسی در عملیات مذکور خبر داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ آبان ۱۴۰۰

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه طی بیانیه ای اعلام کرد که دو فروند بمب افکن راهبردی «توپولوف-۱۶۰» (Tu-۱۶۰) بر فراز دریای «بارنتز»، دریای نروژ و دریای شمال پرواز کرده اند که جنگنده‌های انگلیسی در بخشی از این پرواز، آنها را اسکورت کردند.

در بیانیه وزارتخانه مذکور در این رابطه آمده است: دو بمب افکن توپولوف-۱۶۰ پرواز برنامه ریزی شده ای را بر فراز آب‌های بی طرف دریای بارنتز، دریای نروژ و دریای شمال انجام دادند.

در این بیانیه با اشاره به مداخله بی جای جنگنده‌های انگلیسی آمده است: در برخی از بخش‌های پرواز مذکور، جنگنده‌های انگلیسی «یوروفایتر تایفون» (Eurofighter Typhoon) بمب افکن‌های راهبردی روسیه را اسکورت کردند.

اقدام جنگنده‌های انگلیسی تحریک آمیز بوده است، چرا که بنا بر ویدئوی مرتبط با این جریان که از کابین بمب افکن روسی در حال ضبط بوده است، جنگنده‌های انگلیسی به بمب افکن‌ها نزدیک شده بودند که در برخی لحظات فاصله شان با آنها در حدود چند ۱۰ متر بیشتر نبوده است.

وزارت دفاع روسیه همزمان ویدئوی ۴.۵ ساعته این پرواز را منتشر و تاکید کرد که عملیات مذکور هدفی علیه هیچ کشور خارجی نبوده است.

مداخله جنگنده‌های انگلیسی در حالی رخ می‌دهد که همین کشور و دیگر اعضای ناتو و آمریکا بارها آب‌ها و حریم هوایی روسیه در دریای سیاه را نقض کرده اند و مسکو این اختیار را داشته است تا اهداف متخاصم را منهدم کند.

پاسخ دادن