مشارکت در انتخابات نیاز مسئولان یا مردم؟

مشارکت در انتخابات نیاز مسئولان یا مردم؟

احمد خادم‎المله – مدیر مسئول – این روزها که فرآیند برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود و ارکان انتخابات در حال بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات هستند، یکی از موضوعات بحث بر انگیز محافل سیاسی کشور موضوع مشارکت در انتخابات است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ بهمن ۹۸

جمهوری اسلامی ایران بر خلاف بسیاری از کشورهای جهان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره بر ضرورت مشارکت بالای مردم در انتخابات‌های مختلف تاکید داشته و دارد. خیلی از کشورها موضوع میزان مشارکت واجدین شرایط در انتخابات برایشان چندان حائز اهمیت نیست و تلاشی برای آوردن مردم به پای صندوق‌های رای نمی‏کنند. تاکید بیشتر کشور‌ها مبتنی بر برگزاری انتخاباتی آزاد و سالم و پیروز حزب وابسته به خود است تا اینکه انرژی خود را صرف افزایش مشارکت مردم در انتخابات کنند اما در جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از زمان برگزاری اولین انتخابات‌ها بخش عمده‎ای از توان مسئولان نظام خصوصا دست اندرکاران انتخابات‌ها صرف توجیه و ترغیب مردم به شرکت در انتخابات شده است، چون همه مسئولان معتقدند مشارکت در انتخابات یکی از شاخص‌های مهم اقتدار، مردمی بودن و مشروعیت نظام مردم سالار محسوب می‌شود لذا مشارکت در انتخابات‌ها همواره تابعی از میزان رضایتمندی و اعتماد مردم به نظام تعبیر و تفسیر شده است، به همین دلیل موضوع جلب مشارکت مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای همیشه از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است و مسئولان انتخابات در همه سطوح تلاش می‌کنند با برنامه‌های مختلف مردم را برای حضور در پای صندوق‌های رای متقاعد کنند. گرچه ضرورتی ندارد این همه اصرار بر افزایش مشارکت مردم در انتخابات‌ها شود اما این همه حساسیت برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات ستودنی و در جای خود قابل تامل است. حال که مشارکت بیشتر مردم در انتخابات‌ها تا این حد برای مسئولان نظام اهمیت دارد همه مسئولان باید مراقبت کنند تا رفتار انتخاباتی آنان به عاملی برای از بین بردن انگیزه مردم برای شرکت در انتخابات تبدیل نشود. متاسفانه در هفته گذشته حرف‌ها و سخنانی که برخی مسئولان درباره انتخابات زدند دقیقا مغایر با سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران برای ترغیب مردم به مشارکت در انتخابات بود.

همینطور برخی از تصمیم گیری‌های دست اندرکاران برگزاری انتخابات باعث ابهام و دلسردی مردم نسبت به انتخابات شد. خطاب نویسنده صرفنظر از مسائل سیاسی به همه مسئولان نظام خصوصا برگزار کنندگان انتخابات است که در روزهای باقیمانده به زمان برگزاری انتخابات تمهیداتی اتخاذ کنند که باعث تشویق مردم به مشارکت در انتخابات شود و از هر اقدامی که باعث بی‎انگیزگی مردم برای شرکت در انتخابات می‌شود پرهیز کنند. توجه داشته باشید، حساسیت‌های گذشته مسئولان نظام روی میزان مشارکت مردم در انتخابات‏ها، ناظران خارجی را بر آن داشته تا مشارکت مردم ایران در هر انتخابات را زیر ذره‏بین قرار دهند و به دقت تجزیه و تحلیل کنند. به گونه ‏ای که افزایش یا کاهش میزان مشارکت مردم ایران در انتخابات برای بیگانگان مفهوم و پیام خاص پیدا کرده است و به نوعی خط کش اندازه گیری میزان رضایت مردم از حاکمیت شده است. حساسیت بیگانگان بر روی میزان مشارکت مردم ایران در انتخابات‌ها در حالی است که در کشورهای خارجی و کشوری که کارشناسانش درباره انتخابات ایران نظر می‌دهند و تحلیل ارائه می‌کنند، اختلاف فاحشی با میزان مشارکت مردم ایران در انتخابات دارد. پس هر حرف وسخن مسئولان می‌تواند از سوی رسانه‌های بیگانه تفسیری خاص برای خارجی‌ها داشته باشد، لذا در شرایط ویژه این روزها که تقابل آمریکا با ایران در اوج قرار دارد، نباید به گونه ‏ای عمل شود که انتخابات پیام منفی به بیگانه بدهد. طبیعی است با مشکلاتی که طی چند سال گذشته برای مردم پیش آمده و در شرایطی که مردم از وضعیت اقتصادی و معیشتی ناراضی هستند، به طور طبیعی این نارضایتی واکنش خود را در مشارکت مردم در انتخابات نشان بدهد اما باید توجه داشت که اگر به‌دنبال بهبود وضعیت اقتصادی هستیم باید با انتخابات به گونه‏ ای رفتار کنیم که افرادی متخصص و صاحب برنامه به مجلس راه پیدا کنند تا بتوانند اقتصاد کشور را در مسیر رشد قرار دهند در غیر اینصورت با دست خودمان گره دیگری بر گره‌های اقتصادی کشور افزوده‎ایم. حتی اگر معتقد هستیم مسئولان به فکر مردم نیستند و مجلس هم کاری برای بهبود وضعیت معیشت مردم نکرده است، پس خودمان باید به فکر بهبود اوضاع خودمان باشیم. تحقق این مهم در شرایط کنونی جز از طریق انتخاب نمایندگان اصلح و متخصص برای مجلس امکانپذیر نیست. همه می‌دانیم مجلس آینده تاثیر بسزایی در سرنوشت دولت آینده خواهد داشت؛ لذا انتخابات پیش رو ایجاب می‌کند مجلسی تخصصی و قوی و به تبع آن دولتی برنامه‏ ریز و مقتدر داشته باشیم.

پس آینده بهتر در دست خودمان است و نباید فرصت را از دست بدهیم. اگر دیگران به فکر ما نیستند، دستکم خودمان به فکر خودمان باشیم.

پاسخ دادن