مشکلات زنان پس از طلاق

آمار طلاق
اقتصادبرتر

طلاق اگرچه آخرین راه حل برای یک زندگی مشترک به بن بست رسیده است اما در صورت نبود بسیاری از نیازها و پیش بینی نکردن آنها، دوران پس از طلاق می‌تواند سرآغاز مشکلات جدیدی در زندگی بویژه برای زنان شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ آذر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، شاید طلاق در نگاه اول برای بسیاری از زندگی‌های به بن بست رسیده راهکار نجات و پایان مشکلات باشد اما وقتی با نگاهی عمیق‌تر به این مساله ورود شود بسیاری از چالش‌ها و مشکلات آن بویژه برای زنان روشن خواهد شد.

گذشته از ضرورت برنامه ریزی برای پیشگیری از طلاق و ترویج ازدواج‌های مناسب در جامعه، لازم است برای زوج‌‌های متقاضی طلاق و همچنین زندگی بهتر برای زوج‌ها در ایام پس از طلاق بویژه برای زنان تمهیدات و برنامه ریزی‌های بهتری انجام شود.

ضرورت تقویت جایگاه اجتماعی زنان مطلقه در جامعه 

صدیقه ربیعی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین با اشاره به چالش‌های پیش روی زنان مطلقه گفت: نبود مهارت‌های حرفه‌ای مناسب جهت استقلال مالی و بروز مشکلات اقتصادی، مشکلات فرزند پروری، مشکل سرپناه، مزاحمت‌های همسر قبلی، محدودیت‌های اجتماعی، محدودیت‌های خانواده و ازدواج مجدد و مشکلات روحی و تنهایی از جمله مهم‎ترین مشکلات زنان پس از طلاق است. تعداد کل زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی ۱۹ هزار نفر است که بیش از ۲ هزار و ۷۸۰ تن از آنها زیر پوشش بهزیستی و بقیه کمیته امداد هستند.

ربیعی با بیان اینکه البته بخشی از زنان مطلقه نیز بدون مراجعه به این نهادها زندگی می‌کنند، افزود: بسیاری از زنان مطلقه علاوه بر مشکلات و دغدغه‌های معیشتی دچار مسائل عاطفی پس از طلاق هم می‌شوند و دچار حواشی ناخواسته از جمله برخورد نامناسب جامعه و حتی خانواده‌ها هستند. این گروه از زنان باید برای زندگی پس از طلاق و ادامه زندگی مهارت‌هایی را فراگیرند و در جامعه نیز فرهنگسازی مناسبی در مواجه با آنها شکل گیرد. شاید اولین راهکار برای جلوگیری از بروز مشکلات پس از طلاق، ترویج و ضروری کردن آموزش‌های پیش از ازدواج از همان دوران مدرسه باشد تا با ازدواج‌های مناسب جلوی طلاق هم گرفته شود. متاسفانه این آموزش‌ها در حال حاضر در شرایطی انجام می‌شود که زن و مرد انتخاب خود را کرده‌اند و فقط حین عقد در آموزش‌ها شرکت می‌کنند.

علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی قزوین نیز گفت: از آنجا که منشا بسیاری از نابسامانی‌ها و ناملایمات انسان‌ها در جوامع کنونی به وضعیت اقتصادی و فقر مادی مربوط است و اکثر زنان مجرد نیز بیکار هستند و از وضعیت اقتصادی نامطلوبی برخوردارند برقراری سیستم‌های حمایتی از این زنان و فرزندان آنها ضروری است. آمارها در پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ۹۰ درصد زنان مطلقه دارای فرزند نسبت به آینده فرزندان خود نگرانی زیادی دارند و ۳۳ درصد زنان سرپرست خانوار نیز عنوان کردند که فرزندانشان به خاطر جدایی از پدر به میزان زیاد و بسیار زیاد احساس حقارت می‌کنند بنابراین، این مساله می‌تواند این کودکان را به انسان‌هایی افسرده، جامعه گریز و جامعه ستیز تبدیل کند.

قوانین در حوزه حمایت از زنان مطلقه ضعیف است

فریبا رضایی وکیل پایه یک دادگستری نیز گفت: قوانین ما در حمایت از زنان و کودکان و همچنین در حوزه زنان مطلقه ضعف‌هایی دارد که نیازمند اصلاح است. یکی از حقوق این گروه از زنان مسائل مالی است، زوجه پس از طلاق با مسائل مالی مانند مهریه، نفقه دوره عده یا اجرت المثل آن و همچنین نفقه فرزند مواجه است. همچنان که زوجه قبل از اجرای حکم طلاق دچار مشکل است در مطالبه این حقوق بعد از طلاق هم مشکل دارد و چه بسا حمایت‌ها از او پس از این دوران ضعیف‌تر هم می‌شود. در بخشنامه جدید قوه قضائیه مبنی بر ممنوعیت جلب زوج به خاطر مهریه نیز تقریبا گرفتن حکم جلب یک پروسه فرسایشی و گاهی غیر ممکن بوده و دسترسی زن به اموال مرد محدودتر هم می‌شود.

رضایی اظهارداشت: در کنار آن بر اساس ماده هزار و ۱۷۰ قانون مدنی مبنی بر اینکه با حضانت فرزند توسط زوجه، در صورت ابتلای او به جنون یا ازدواج مجدد حق حضانت با پدر خواهد بود، همین موضوع می‌تواند مادر را که دچار مشکلات مالی هم هست با مسائل مضاعف دیگری روبه رو کند. در قوانین ما به موضوع مشکلات و ناامنی‌های جانی و حیثیتی برای زن بعد از متارکه پرداخته نشده است. البته در لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در زمانی که بین زوج‌ها اختلاف ایجاد می‌شود بنا به درخواست یکی از آنها دادگاه به دلایل تامین آرامش روحی، روانی و جسمی آنها حکم جدایی موقت را صادر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه همه این مسائل ضرورت اصلاح و به روز شدن قوانین در حمایت از زنان بویژه در مقابل خشونت را نشان می‌دهد، گفت: یکی دیگر از مسائل زنان مطلقه در بخش قیمومیت و حضانت فرزند، اختیار محدود آنها نسبت به پدر و رجحان داشتن جد پدری بر مادر است به طوری که گرفتن حق حضانت فرزند صرفا به معنای زندگی کردن کنار فرزند بوده و همچنان امور اصلی او بر عهده پدر و جد پدری است. به عنوان یک راهکار منطقی می‌توان مسائلی مانند حق حضانت فرزند و سایر موارد را در شروط ضمن عقد پیش‌بینی کرد تا در صورت اختلاف بین زوج‌ها از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

نبود مهارت‌های زندگی از مشکلات مهم زنان پس از طلاق

زیبا باقری مشاور خانواده و مددکار اجتماعی نیز ابتدا به آماری در خصوص وضعیت تقاضاهای طلاق اشاره کرد و گفت: ۶۸ درصد از کسانی که به سامانه پیشگیری از طلاق(تصمیم) مراجعه می‌کنند زنان هستند و علت اصلی آن نارضایتی از رابطه است که به نبود مهارت‌های زندگی باز می‌گردد. دومین نکته این است که ۲۱ درصد این ازدواج‌ها اتفاقی، ۲۰ درصد با معرفی فامیل و ۱۷ درصد بر اثر آشنایی زوج‌ها در دوران نوجوانی و دوستی شکل گرفته و در واقع علت طلاق در خود ازدواج است. در تحقیقات مشخص شده پس از طلاق زن بیشترین خسارت را می‌بیند و علاوه بر ناامنی مالی، حتی از سوی اعضای نزدیک خانواده از نظر ورود و خروج از منزل و بسیاری موارد دیگر کنترل می‌شود. مشاوره پیش از ازدواج، پس از ازدواج و پس از طلاق ضروری است.

رضایی وکیل پایه یک دادگستری با رد نظر این مشاور مبنی بر مشکلات عاطفی زنان پس از طلاق گفت: اینکه زنان مطلقه دچار نقص عملکرد عاطفی می‌شوند عام و مطلق نیست و بسیاری از زنان پس از تحمل سخت‌ترین مشکلات در زندگی مشترک، با متارکه از آن زندگی رهایی پیدا می‌کنند. امیدواریم خدمات حمایتی که بهزیستی در حمایت از زنان سرپرست خانوار از جمله بانوان مطلقه دارد به طور کامل تحقق یابد چون واقعا زن برای همسر و مادر خوب بودن به محیط امن نیاز دارد و نباید به خاطر کمبود مالی ناچار به ادامه آن زندگی سخت باشد.

 رضایی با بیان اینکه دیدگاه جامعه نسبت به زنان مطلقه نسبت به سال‌های گذشته متحول شده است، یادآور شد: در بسیاری از موارد زنان مطلقه به تحصیل، کار و ورزش روی آورده‌اند و زن مطلقه امروز با زن مطلقه ۱۰ سال پیش تفاوت دارد و همه به او نگاه حمایتی دارند. اینکه در خانواده‌های سنتی طلاق امری مذموم است و زن مطلقه در این خانواده‌ها از سوی خانواده هم طرد می‌شود به طور کامل مورد قبول نیست چون بسیاری از مراجعان ما در هنگام طلاق حمایت کامل خانواده‌ها را نیز دارند.

پاسخ دادن