مشکل اقتصاد ایران داخلی است، ربطی به آمریکا ندارد

حیدری کارشناس ارشد اقتصاد بازاربین الملل گفت : مشکل اقتصاد ایران داخلی است و ربطی به تصمیم ترامپ ندارد، بودن یا نبودن ترامپ در برجام دردی از اقتصاد ما دوا نمی کند و ما باید زیر ساخت های اقتصاد را تقویت کنیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ اردیبهشت ۹۷

حیدری کارشناس ارشد اقتصاد بازار بین الملل در مصاحبه با خبرنگار اقتصاد برتر  گفت : مشکل اقتصاد ایران داخلی است و ربطی به تصمیم ترامپ ندارد، بودن یا نبودن ترامپ در برجام دردی از اقتصاد ما دوا نمی کند و ما باید زیر ساخت های اقتصاد را تقویت کنیم.
اگر برجام توسط ترامپ تمدید شود از آن سمت باعث کاهش بهای جهانی نفت شده و این موضوع باعث ضربه به اقتصاد ایران خواهد شد و در هر دو حالت باید مشکل از داخل کشور حل شود و خیلی از بزرگان هم این موضوع را مطرح کرده‌اند. پس مشکل، مشکل داخلی است و بودن یا نبودن ایالات متحده در برجام دردی را دوا نمی‌کند.

روند افزایش قیمت در سال ۹۷

علی حیدری کارشناس ارشد بازار مالی گفت : آمریکا چه از برجام خارج شود و چه نشود روند افزایش قیمت در سال ۹۷ ادامه خواهد داشت، در بعد داخلی هم اگر آمریکا از برجام خارج شود افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت طلا و سکه خواهیم داشت . از سوی دیگر اگر برجام توسط ترامپ تمدید شود قیمت جهانی نفت کاهش خواهد یافت و این موضوع باعث کاهش درآمد نفتی و ضربه به اقتصاد ایران خواهد شد اما در هر دو حالت باید مشکل از داخل کشور حل شود و خیلی از صاحبنظران پولی و مالی اعتقاد دارند مشکل اقتصاد ایران داخلی است و بودن یا نبودن ایالات متحده در برجام دردی از اقتصاد ما دوا نمی کند.

دلایل اصلی افزایش قیمت طلا در ایران

علی حیدری درباره گرانی سکه و افزایش بهای طلا گفت : دلایل اصلی افزایش قیمت طلا در ایران به دو موضوع مربوط می شود. مردم از ترس تورم تصور می کنند سرمایه نقدی اشان افت می کند لذا افرادی که قدری اطلاعات دارند روی به بازار طلا می آورند و با خرید طلا و سکه تلاش می کنند پول نقد خود را به کالایی ارزشمند تبدیل کنند که ارزش پولی اشان کاهش نیابد .

پس اولین دلیل گرانی طلا نگرانی از افزایش تورم است.ضمن این که در ایران نگرانی‌ها به ۲ عامل بستگی دارد:

۱- نوسانات انس جهانی
۲- نوسانات دلار در حیطه داخلی

چون نوسانات در حیطه داخلی با ابهام مواجه است، در داخل کشور سرمایه‌ گذاری بیشتر به سوی طلا و سکه گرایش پیدا می کند. بعد از فشارهایی که در دولت‌های قبلی و دولت دوازدهم به بازار ارز وارد شد؛ ساده ‌ترین شیوه برای کسب سود و جلوگیری از کاهش ارزش پول نقد سرمایه ‌گذاری در بازار طلا و سکه است.

– حیدری درباره این که آیا اتحادیه طلا موافق افزایش قیمت‌ طلا است -به خبرنگار اقتصاد برتر گفت : اصولا در حیطه اقتصاد این که ما شایعه کنیم یا کسی را متهم کنیم که دخالت در بازار دارد منطقی نیست، به همین دلیل نه تنها اتحادیه طلا و جواهر بلکه کلیه صنوف از آهن‌آلات و مس گرفته تا لوازم خانگی ، خودرو و مسکن در رابطه با تورمی که پیشاپیش از اول سال احساس می‌شود مردد هستند لذا نمی‌شود انگشت اتهام درباره یک پدیده اقتصادی را فقط به سمت یک صنف برد و این به نظر من بی‌انصافی است، به جای این کار بهتر است فکر کنیم و به اقتصاد کشور کمک کنیم.

 

– کارشناس بازار مالی درباره واکنش اتحادیه طلا به افزایش قیمت گفت : در حیطه اقتصاد کلان تنها نهادی که می‌تواند نظارت داشته باشد و گاهی هم دخالت در بازار کند دولت است و متاسفانه گاهی بیش از حد اقتصاد ایران دستوری مدیریت می شود . اتحادیه طلا هم خارج از این وضعیت نیست و نمی‌تواند در عرضه و تقاضا دخالتی انجام دهد، صنفی که خودش تورم بالای ۱۵% را تحمل می‌کند و نمی‌تواند عنوان کند که قیمت طلا و سکه باید چه مبلغی باشد، مثل دلار ۴۲۰۰ تومانی است . خیلی سیاست ها و تصمیمات دست آن ها نیست .

این کارشناس بازار پیش بینی کرد اگر آمریکا از برجام خارج شود پایه دلار ممکن است روی ۷۰۰۰ تومان برود . و شاید قیمت سکه به ۲ میلیون تومان برسد و متاسفانه این قیمت پایه سکه برای ادامه سال ۹۷ خواهد شد، اگر ایالات متحده در برجام بماند نوسان قیمت دلار را بین ۵۰۰۰ تا ۵۲۰۰ در نظر بگیرید تا ادامه تنش بعدی که فاصله زمانی ۴۵ روز یا دو ماه می‌باشد.

قیمت سکه هم با اختلاف کمی با قیمت کنونی خواهد بود، پس از حدود ۲۰ روز از تایید برجام مجددا افزایش قیمت خواهیم داشت. چرا؟ چون ما با کاهش دلار وارداتی روبرو خواهیم بود و نوسان داریم.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن