مشکل سامانه الکترونیکی صدور کارت بازرگانی رفع شد؟

کارت بازرگانی
اقتصادبرتر

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بر تعامل دستگاه‌ها برای رفع مشکل سامانه کارت بازرگانی تاکید کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، حمید زادبوم در این نشست به دفاع از انتقال فرایند کارت بازرگانی به سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی کارت بازرگانی برای صدور و تمدید کارت بازرگانی پرداخت و با بیان اینکه این اتفاق بر اساس تکالیف قانونی و به دنبال توافق صورت گرفته طی سال گذشته میان اتاق ایران و وزارت صمت، صورت گرفته است، افزود: این مساله باید از بهمن‌ماه سال گذشته توسط قائم مقام وقت وزارت صمت ابلاغ شده و باید اجرایی می‌شد که بلاتکلیف مانده بود و در نهایت طی توافق تیرماه امسال، مقرر شد از ابتدای مردادماه سال جاری رویه صدور و از ١۵ مرداد ماه تمدید کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت منتقل شود.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه سامانه جدید بدون ایراد و اشکال نیست، افزود: باید اتاق بازرگانی و وزارت صمت با سعه صدر نسبت به رفع مشکلات مشارکت کنند و همه باید از سیستمی شدن امور تجار که هم کم هزینه تر است و هم سرعت بیشتری در انجام امور دارد و هم دقت بیشتری نسبت به رویه های دستی و غیر سیستمی دارد استقبال و حمایت کنند.

آخرین آمارها از وضعیت تعهدات ارزی

در ادامه این نشست رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران به آخرین آمار از میزان عدم بازگشت ارزهای صادراتی اشاره کرد و گفت: از فروردین ٩٧ تا پایان ٩٨ ، بدون بخش فرآورده‌های نفتی، گاز و بنزین، ۲۱ هزار و ۱۸۴ رکورد صادرکننده ، صادرات انجام داده اند و حدود ۱۷ میلیارد دلار تعهد ایفا نشده دارند که از سوی بانک مرکزی اعلام شده که از این میزان، در حدود ۱۰ هزار رکورد فاقد کارت بازرگانی بوده که مربوط به دیگر بخش‌ها مانند پیله‌وری و مرزنشینی و … می‌شود و برآورد می‌شود ۲۵ درصد از کل تعهدات ارزی ایفا نشده به این بخش مربوط باشد. همچنین ۲۲۰۰ صادرکننده نیز صد در صد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند که جای تقدیر دارد.

تشریح آخرین وضعیت پیشرفت سامانه الکترونیکی صدور کارت بازرگانی

معاون وزیر، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و دبیر شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی وضعیت پیشرفت کار سامانه الکترونیکی صدور کارت بازرگانی و وظایف هر یک از دستگاه‌های مسئول در فرایند مذکور را تشریح کرد.

حمید زادبوم در این جلسه با تاکید بر ضرورت مشارکت و پاسخگویی تمامی دستگاه‌های اجرایی مسئول در فرایند صادرات با هدف حل و فصل چالش‌ها و مشکلات در مسیر تحقق اهداف کلان صادراتی، گفت: اقدامات کارگروه پایش رفتار تجاری در تعلیق کارت بنگاه‌های تجاری مطابق احکام قانونی و براساس تصمیمات کارگروه با حضور نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف کشور انجام شده و معطوف به آن دسته از بنگاه‌های تجاری است که تعهدات ارزی صادرات خود را ایفا نکردند.

دبیر شورای‌عالی صادرات غیرنفتی در ادامه با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های مجازی برای بهره‌گیری از فرصت‌های جدید و جبران بخشی از عدم اجرای نمایشگاه‌های حضوری در حوزه‌های کالا و خدمات بر استفاده از توانمندی‌های مجریان نمایشگاهی و فعالان حوزه فناوری اطلاعات تاکید کرد.

در ادامه موضوع سیاستگذاری نمایشگاه‌های مجازی توسط سازمان توسعه تجارت ایران و تدوین ساز و کارهای اجرایی مربوط با همکاری بخش غیردولتی مورد تاکید اعضای کارگروه توسعه صادرات قرار گرفت.

همچنین، مقرر شد کمیته تخصصی با مسئولیت سازمان توسعه تجارت ایران و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز توسعه تجارت الکترونیک، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف کشور نسبت به بررسی موضوع اقدام و گزارش پیشنهادات و ساز و کار بررسی قانونی را به دبیرخانه شورایعالی صادرات غیرنفتی ارائه کنند.

در ادامۀ این نشست نیز مقرر شد گزارش خروجی کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت ایران برای مقامات ارشد دولت ارسال شود.

گفتنی است، سی و دومین جلسه کارگروه توسعه صادرات با دستور کار گزارش آخرین وضعیت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان، گزارش اقدامات کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت ایران، تعیین ضوابط برگزاری نمایشگاه‌‎های مجازی در سازمان توسعه تجارت ایران با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی بخش غیردولتی عضو شورای‌عالی صادرات برگزار شد.

پاسخ دادن