مشکل محدودیت پروازها برای توزیع واکسن کرونا

یاتا هشدار داد اگر محدودیت‎های پروازی که برای مقابله با کرونا وضع شده اند، تسهیل نشود، حمل هوایی واکسن‎های کووید ۱۹ در فرآیند توزیع با چالش روبرو خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، این هشدار در دستورالعمل حمل واکسن که از سوی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) منتشر شد، آمده است و دولت‎ها را برای جایگزین کردن تست ویروس کرونا با محدودیت‏های سفر و قرنطینه تحت فشار قرار می‌دهد. در دستورالعمل یاتا آمده است: اگر مرزها بسته بمانند، سفر هوایی محدود شود، ناوگان هواپیماها زمین گیر بمانند و کارمندان هواپیمایی از خدمت مرخص شوند، ظرفیت تحویل واکسن‎های نجات بخش به شدت محدود خواهد شد. شرکت مُدرنا اعلام کرد واکسن کووید ۱۹ آزمایشی این شرکت در آزمایش کلینیکی تا ۹۴.۵ درصد موثر بوده است.

یک هفته پیش شرکت داروسازی فایزر از نتیجه بخشی ۹۰ درصدی واکسن آزمایشی خود خبر داده بود. به محض اینکه این واکسن‎ها مورد تایید قرار بگیرند، نیاز به حمل و نگهداری در دمای خاصی دارند که به منزله وجود موانع لجستیکی خواهد بود. زمین گیر شدن هواپیماهای مسافری که معمولا ۴۵ درصد از بار هوایی جهانی را حمل می‌کنند، باعث کاهش ظرفیت حمل بار هوایی شده و قیمت‎ها را بالا برده است. یاتا اعلام کرد سازمان جهانی بهداشت و یونیسف در حال حاضر برای حفظ برنامه‌های واکسن در دوران بحران کووید ۱۹ دچار مشکل شده اند که تا حدودی به دلیل مشکل ارتباطات هوایی است.

گلین هیوز، مدیر بخش بار یاتا به رویترز گفت: واکسن‎هایی که به کشورهای در حال توسعه فرستاده می‌شوند، از طریق خدمات مسافری ارسال می‌شوند. حتی در کشورهای توسعه یافته هم توزیع واکسن ممکن است در مقایسه با تولید با محدودیت‎های بیشتری روبرو شود و لازم باشد محموله‌های واکسن به فرودگاه‌های دیگری ارسال شوند تا به پروازهای مسافری برسند. یاتا اعلام کرد دولت‎ها باید برای چالش توزیع گسترده واکسن آماده شده و با استفاده از تست‎های ویروس کرونا، به بازگشایی مسیرهای مسافری مهم اقدام کنند.

پاسخ دادن