مصرف گوشت قرمز در کشور ۴۰ درصد کاهش یافت

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه مصرف گوشت قرمز در سال جاری ۴۰ درصد کاهش یافته از طرح صادرات سالانه یک و نیم میلیون راس دام زنده عشایر با قیمت هر کیلوگرم  ۳ و نیم یورو خبر داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، شاپور اعلایی مقدم رئیس سازمان امور عشایر ایران، در این باره اظهارداشت: در افق ۵ ساله ای توانستیم میزان تولید گوشت قرمز توسط جامعه عشایری را از ۱۶۲ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن برسانیم.  این مهم از روش افزایش  بهره وری از طریق انتقال یافته های تحقیقاتی، اصلاح نژاد، اصلاح تغذیه، است. سهم جامعه عشایری در تولید گوشت قرمز کشور به ۲۵ درصد افزایش یافته است. اعلایی مقدم در ارتباط با قاچاق دام تصریح کرد: تفاوت قیمت دام زنده در ایران با کشورهای همسایه زیاد بوده و تا ۳ برابر می رسد و از طرفی سرانه مصرف گوشت قرمز به دلیل کرونا در بخش  صنف  صنعت و خانوار کاهش یافته است.

وی گفت: در شرایط کرونا مصرف و تقاضای گوشت قرمز در  کشورمان ۴۰ درصد کاهش یافته است که کاهش واردات گوشت قرمز به کشور نیز دلیلی بر این ادعا است. قاچاق دام زنده از نوار جنوبی کشورمان انجام می شود و متاسفانه به نازل ترین قیمت ها به فروش می رسد.  برای جلوگیری از قاچاق دام، وزارت جهاد کشاورزی طرحی نوشته است که بر اساس آن اجازه صادرات ۱۰ درصد دام تولیدی کشور داده خواهد شد. طرح  تنظیم شده در این خصوص به زودی به کارگروه تنظیم بازار ارسال خواهد شد که بر این اساس می توانیم ۱٫۵ میلیون راس دام عشایر را از طریق تشکل ها صادر کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: این طرح منجر به جهش و افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار داخلی نخواهد شد و حتی از منابع حاصل از صادرات به تولید این محصول نیز در کشور کمک می شود. قیمت هر کیلوگرم دام زنده عشایر حدود ۳٫۵ یورو خواهد بود که می تواند ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشد. نرخ دام زنده عشایر ۴۵ تا ۴۶ هزار تومان است و قیمت دام در بازار نیز اخیرا به ۵۴ هزار تومان رسیده که این امر می تواند از زیان دامداران جلوگیری کند. همچنین قیمت لاشه گوشت قرمز جوامع عشایری به طور میانگین ۱۰۰ هزار تومان است.  در جامعه عشایری کمبودی برای این محصول نداریم و سهمیه مورد نظر طبق روال تخصیص یافته است. با توجه به قیمت جو ۱۸۰۰ تومانی مصوب با ۴۵۰۰ تومانی بازار آزاد تقاضا برای آن زیاد است اما کمبودی وجود ندارد.

پاسخ دادن