معاملات صندوق پالایشی یکم چه زمانی شروع می‌شود؟

اینفوگراف: جزئیات پذیره‌نویسی صندوق دوم ETF دولتی

درحالی بیش از ۲۵ روز از پایان مهلت پذیره نویسی پالایشی یکم می‌گذرد که طبق گفته‌ها، امکان معامله برای صندوق‌های ETF یک ماه بعد از پایان پذیره‌نویسی باید فراهم شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، پالایشی یکم باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس است و بعد از دارایکم، دومین ETF دولتی محسوب می شود.

قیمت سهامی که به این صندوق تعلق گرفت ۲۰ درصد کمتر از قیمت سهام چهار پالایشگاه مذکور در پایان روز چهارم شهریورماه (یک روز قبل از آغاز فرایند پذیره نویسی) محاسبه شده است. البته از تخفیف ۳۰ درصدی هم صحبت شده اما تا نشستن سهم در پرتفو مشخص نخواهد شد کدام تخفیف برای این صندوق در نظر گرفته شده است.

مطابق صحبت‌ها و طبق سازوکار صندوق دارایکم، یک ماه بعد از پایان پذیره‌نویسی امکان معامله برای صندوق‌های ETF فراهم می‌شود. البته مهلت پذیره نویسی دارایکم اول خردادماه به پایان رسید و این صندوق در هشتم تیرماه قابل معامله شد. بر این اساس و با توجه به اینکه پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم تا ۳۰ شهریور ماه ادامه داشت؛ بنابراین باید از اوایل آبان ماه امکان معامله برای این صندوق فراهم شود.

برخی شنیده‌ها حاکی از این است که سهام صندوق پالایشی یکم از دیروز در پرتفوی برخی کارگزاری‌ها قابل رؤیت است. لازم است سهامداران روز یکشنبه بررسی‌های لازم را از نظر تعداد و … داشته باشند. هنوز تاریخ قطعی برای آغاز معاملات این صندوق اعلام نشده است.

پاسخ دادن