معامله قرن؛ ابزاری برای فرافکنی دروغگویی قرن

معامله قرن؛ ابزاری برای فرافکنی دروغگویی قرن

احمد خادم ‏المله –  مدیر مسئول – ترامپ هفته گذشته در نشستی با نتانیاهو نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی از طرح معامله قرن که مدعی است به منازعه فلسطینیان و صهیونیست‌ها پایان می‌دهد، رونمایی کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ بهمن ۹۸

در این طرح، شهر قدس به کلی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی خواهد شد، و تنها بخش‌هایی از شرق این شهر به دولت فلسطین واگذار می‌شود. اعلام این موضوع موجی از مخالفت در جهان اسلام ایجاد کرد و از مسلمانان هند و پاکستان گرفته تا سرزمین‌های اشغالی همه طرح اسرائیلی ترامپ را محکوم کردند و تاکید نمودند فلسطین متعلق به فلسطینی‌هاست و هیچ طرحی را برای واگذاری سرزمین‌های اشغالی به اسرائیل نخواهند پذیرفت، اینکه چرا ترامپ این زمان را برای اعلام طرح معامله قرن انتخاب کرده است، با وجود اینکه این طرح یک برنامه قدیمی و شکست خورده است که از پیش نتیجه آن را همه می‌دانند، قابل تامل است که در این مقال به آن خواهیم پرداخت.

به گفته آمریکایی‌ها ترامپ یکی از دروغگوترین روسای جمهوری تاریخ آمریکاست که دروغ شمار‌های آمریکایی هر روز بر تعداد دروغ‌های وی می‌افزایند. در روزهای اخیر ترامپ در چند جبهه گرفتار شده است. نخست موضوع استیضاح وی در سنا و کنگره سپس تحولات خاورمیانه خصوصا اشتباه استراتژیک وی در ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی و به تبع آن حمله موشکی تاریخی ایران به پایگاه عین الاسد که یکی از بزرگ‏ترین پایگاه‌های آمریکا در منطقه است. ترامپ در هر سه موضوع به مردم آمریکا و جهان دروغ گفته بود. در ماجرای استیضاح ترامپ، با افشاگری یک مامور مخفی سیا مشخص شد ترامپ و حلقه نزدیکانش نظیر مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری، مایک پمپئو وزیر خارجه، ویلیام بار دادستان کل و رودی جولیانی وکیل شخصی وی در انتخابات ریاست جمهوری با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین تبانی کرده‏ اند که وی پرونده قضایی هولدینگ بریسما را که متعلق به هانتر بایدن پسر جوبایدن رقیب ترامپ در انتخابات است را به جریان بیندازد تا از این طریق به اعتبار رقیب خود آسیب جدی وارد کند و جوبایدن از دور انتخابات خارج شود. این خیانت ترامپ به مردم آمریکا که امروز به سوژه استیضاح وی تبدیل شده و بازتاب جهانی علیه وی داشته، ترامپ را به شدت تحت فشار داخلی و خارجی قرار داده است. در ماجرای سپهبد سلیمانی ترامپ مدعی شده بود که وی در سفر به عراق قصد برنامه ریزی برای حمله به سه سفارت آمریکا در کشورهای‌های مختلف را داشته است، در حالی که پس از چند روز مشخص شد، وی با اطلاع و دعوت قبلی مقام‌های عراق حامل یک پیام صلح آمیز برای مقام‌های این کشور بوده است، در ماجرای حمله موشکی ایران به عین الاسد نیز ترامپ مدعی شده بود، در این حمله هیچ تلفاتی وجود نداشته است در حالی که اطلاعاتی که بتدریج از سد حفاظتی سیا به بیرون درز می‌کند، نشان از تلفات بالا دارد و در این ماجرا نیز ترامپ به مردم آمریکا خصوصا خانواده‌های قربانیان عین الاسد دروغ گفته است.

رئیس جمهوری آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگری تحت فشار افکار عمومی قرار دارد. مردم ایران پس از ترور قاسم سلیمانی اجتماع بی نظیری را در محکومیت اقدام آمریکا و تجلیل از سپهبد شهید خود ایجاد کردند که جهان حیرت زده شد. در ماجرای معامله قرن نیز جهان اسلام علیه ترامپ به واکنش افتاده و علیه ترامپ بسیج شده است. حمله طالبان به هواپیمای آمریکایی حامل فرماندهان سیا در افغانستان و تحرکات دیگر علیه پایگاه‌های آمریکا در منطقه جملگی ترامپ و تیم همراه وی را تحت فشار بیشتری قرار داده است. در این اوضاع و احوال ترامپ به شدت نیازمند سوژه ای است که شکست منطقه ای و داخلی وی خصوصا دروغگویی‌های آن را تحت الشعاع قرار دهد. از آنجا که ترامپ و نتانیاهو یک وجه تشابه مشترک دارند و هر دو در فساد داخلی و دروغگویی گرفتار هستند و در مواقع بحران به داد یکدیگر می‌رسند، نتانیاهو در اوج بحران ترامپ طرح معامله قرن را طراحی و به ترامپ دیکته کرد تا شاید بتواند دروغگویی‌های ترامپ را فرافکنی کند و شریک جنایات خود را از بحران استیضاح و خاورمیانه برهاند، غافل از اینکه دروغ‌های ترامپ آنقدر بزرگ و آشکار شده که طرح‌های نخ نما شده‏ای نظیر معامله قرن نمی‏تواند وی را از مهلکه ای که در آن گرفتار شده برهاند. ترامپ و نتانیاهو بهتر از هر کسی می‌دانند واگذاری سرزمین‌های اشغالی به رژیم صهیونیستی خصوصا اختصاص قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی عملی نیست و مسلمانان جهان اجازه چنین گستاخی را به آنان نخواهند داد اما طرح این موضوع در شرایط بحران ترامپ دستکم می‌تواند برای مدتی رئیس جمهوری آمریکا را از بحران افکار عمومی در جهان و داخل آمریکا برهاند. ترامپ با طرح موضوع معامله قرن می‌خواهد هیاهویی در جهان ایجاد کند تا افکار عمومی استیضاح و اشتباه استراتژیک وی در ترور سپهبد سلیمانی را به فراموشی بسپارد و بر شکست‌های پیاپی خود سرپوش بگذارد.  

پاسخ دادن