معاهدات بین المللی؛ بقا یا فنا!؟

معاهدات بین المللی
اقتصاد برتر

احمد خادم المله مدیر مسئول-چند وقتی است فضای سیاسی کشور درگیر موافقت یا مخالفت با تصویب معاهدات بین المللی از جمله FATF است که یکی از انتظارات آن از ایران این است که در مبارزه با پولشویی شفاف برخورد کند. دیگری مبارزه با حمایت مالی از تروریسم، تصویب معاهده پالرمو و نهایتا پذیرش کنوانسیون منع حمایت مالی از تروریسم است.

تهران- اقتصاد برتر- ۰۶ بهمن ۹۷

دو گروه موافق و مخالف در کشور ماه‌ها است که دلایل اثبات یا رد تصویب این معاهدات را پیگیری می‌کنند. هر دو طرف تقریبا بدون استدلال کافی درباره مفاد این معاهدات و ذکر مزایا و معایب آنها صرفا در راستای اهداف گروه سیاسی خود استدلال‌هایی را بیان می‌کنند که حرف خودشان را به کرسی بنشانند. و در این مسیر آنقدر پیش رفته اند که گاه جناح مقابل را به خیانت و…. متهم می‌کنند.

نویسنده بدون موضع خاصی درباره معاهدات یادشده صرفا بر اساس تجارب گذشته و مسیری که غربی‌ها برای محدود ساختن ایران ترسیم کرده اند نکاتی را در خصوص پیوستن یا عدم پیوستن به معاهدات یادشده جهت تنویر افکار عمومی بیان می‌کند تا موضوع را سیاه و سفید و بقا و فنا نبینیم. شرایط امروز ایران با دنیای غرب کاملا ویژه است. تحریم‌های پیچیده و هوشمند آمریکا از یکطرف و وعده‌های اروپا برای ایجاد خط مالی و تجاری برای ایران از سوی دیگر ماه‌ها است شرایط کشور را ویژه کرده. آمریکا هر روز بر شمار تحریم‌ها می‌افزاید و اروپا هم با چالش‌های داخلی و اختلاف با آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند که نتیجه اش تعلل نسبت به وعده‌هایی است که به ایران داده است.

شرایط کنونی و تجارب گذشته نشان می‌دهد اینکه ما به امید غرب و کمک آنها برای اداره امور کشور و توسعه ایران باشیم، اشتباه محض است و برای عبور از بحران‌هایی که غرب و در راس آن آمریکا به ایران تحمیل کرده باید به ظرفیت‌های داخلی و ارتباطات خود با متحدان ایران اتکا کنیم و نباید امیدی به غرب خصوصا اروپا داشته باشیم. البته بازی با آنها همانگونه که آنها با ما بازی می‌کنند باید ادامه یابد اما امید بستن به آنها اشتباه است. این نکته درست است که آمریکا و اروپا این روزها در اوج چالش اقتصادی و تجاری قرار دارند اما این اختلاف عاملی نیست که اروپا آمریکا را رها کند و در جنگ اقتصادی با ایران به طرف ما بیاید لذا اصل را باید بر این بگذاریم که هدف آمریکا و اروپا تضعیف ایران به اشکال مختلف است و در این استراتژی از هیچ تلاشی دریغ نکرده و نمی کنند؛ از تحمیل جنگ هشت ساله عراق علیه ایران گرفته تا موضوع هسته ای، برجام، حقوق بشر و اکنون هم معاهدات بین المللی که قطعا این پایان کار نخواهد بود و ایران حتی اگر معاهدات یادشده را بطور کامل بپذیرد در گام بعدی آنها به سراغ ایجاد محدودیت‌های بیشتری علیه ایران با استناد به مفاد همین معاهدات خواهند رفت.

فرض کنیم ایران تمام و کمال مفاد معاهدات مطرح شده را بپذیرد. آیا واقعا تضمینی وجود دارد نهاد‌های بین المللی و غرب مشکلات کنونی ایران را حل کنند؟ آیا افرادی که با جدیت موضوع تصویب معاهدات یادشده را پیگیری می‌کنند حاضرند تضمین کنند با تصویب این معاهدات مشکلات کنونی ایران حل خواهد شد؟ یا اگر ایران معاهدات را تصویب نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آمریکا که هر آنچه از دستش بر آمده علیه ایران اعمال کرده، اروپا هم که ماه‌ها است ایران را به‌دنبال خود می‌کشاند! لذا اگر معاهدات کنونی تصویب نشود، چه خواهد شد؟ آیا شرایط از این بدتر می‌شود؟ تجربه گذشته از جمله ماجرای هسته ای و برجام نشان داده است که غربی‌ها تمام ظرفیت خود را علیه ایران بکار بسته و خواهند بست.

در این شرایط لازم است نهاد‌های مسئول از کمیسیون‌های مجلس تا مجمع تشخیص مصلحت، شورایعالی امنیت ملی و غیره بدون توجه به جو سازی و فشارهای سیاسی جناح‌های موافق و مخالف تصویب یا رد معاهدات یادشده، تحقیقات کارشناسی خود را درباره این معاهدات انجام دهند و بررسی کنند فواید و مضرات تصویب یا عدم تصویب آنها برای ایران چیست. آیا با تصویب آنها ما به سوی حل مشکلات خواهیم رفت یا شرایط ما پیچیده تر خواهد شد؟ این نکته را هم توجه داشته باشید کشور ما که در تحریم است و در جنگ اقتصادی بسر می‌برد چرا باید همه داشته‌ها و روابط مالی و پولی خود را برای دشمنانی که نه تنها کمکی به ما نمی کنند بلکه از هر فرصتی برای ضربه زدن به بنیان‌های اقتصادی ما استفاده می‌کنند، شفاف کنیم؟ متاسفانه جوسازی‌های سیاسی در کشور آنقدر فضا را تیره و تار کرده که افکار عمومی تصور می‌کند همه مشکلات کشور بخاطر عدم پذیرش معاهدات یادشده است و اگر این معاهدات تصویب شوند از فردا همه بیکارها سر کار می‌روند، همه کالا‌ها ارزان می‌شوند و…

بهترین اقدام در شرایط سیاسی امروز کشور این است که موضوع را به کارگروه‌های کارشناسی واگذار کنیم که به دور از جنجال سیاسی مزایا و معایب پیوستن یا عدم پیوستن به معاهدات یادشده را بررسی کنند و افکار عمومی را در جریان نتیجه تحقیقات خود قرار دهند. سپس با آگاهی کامل از تبعات آنها تصمیم بگیریم. پس موضوع را بقا و فنا نبینیم و عقلانی عمل کنیم.

پاسخ دادن