معدن گوهر زمین وارد بازار سرمایه شد

فعالان بازار سرمایه ایران به منظور بررسی پتانسیل های معدن گوهر زمین از این معدن بازدید کردند. این معدن که بزرگترین معدن سنگ آهن ایران است به زودی وارد بازار سرمایه خواهد شد و سهامش در بورس یا فرابورس ایران مورد معامله قرار خواهد گرفت.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۹ تیر ۹۶

در این معدن تاکنون ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن تولید شده است.طبق آمارها، در سال ۲۰۱۶ استرالیا، روسیه و برزیل به ترتیب در جهان اولین تا سومین دارنده ذخایر جهانی سنگ آهن هستند. همچنین مقدار سنگ آهن خام کشور ایران ۲.۷ میلیارد تن است. این در حالی است که ذخائر کشور برزیل به ۲۳ و ذخائر استرالیا به ۵۲ میلیارد تن می رسد. از طرفی عیار متوسط ذخایر جهانی سنگ آهن حدود ۴۸ درصد است، اما  طبق آمارها استرالیا، برزیل و چین ۷۰ درصد تولید سنگ آهن جهان را دارند

عیار متوسط ذخایر سنگ آهن ایران به ۵۶ درصد می رسد که این میزان از متوسط مقدار جهانی بالاتر است.

در این میان استرالیا با تولید ۸۲۵ میلیون تن سنگ آهن بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان است. علاوه بر این چین با ۵۷.۱ میلیارد دلار واردات سنگ آهن بزرگترین وارد کننده این محصول در جهان شناخته می شود و ایران در سال ۲۰۱۶، ۸۲۰ میلیون دلار از سهم واردات کشور چین را برعهده داشته است.

روند تغییرات قیمت سنگ آهن از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۶ در جهان باعث تغییر و تحول در سیاست صنعت های کشورهای جهان شده و این موضوع روی معاملات این محصول در بورس های جهان تاثیر منفی گذاشته است.معدن سنگ آهن گوهر زمین با ذخیره زمین شناسی بالغ بر ۶۴۳ میلیون تن یکی از بزرگ ترین ذخایر سنگ آهن در کشور است که اولین فعالیت اکتشافی انجام شده در این معدن به سال ۱۳۴۸ بر می گردد. مقدار بار تحویل شده و عملیات بهره برداری این معدن تاکنون در کنسانتره تولیدی به رقم سه میلیون و ۶۵۰ هزار تن و مقدار صادرات آن به یک میلیون و ۶۵۰ تن می رسد.

حجم باطله برداری و خاکبرداری تاکنون در این معدن به ۲۳۰ میلیون تن می رسد و سنگ آهن تولید شده تقریبا ۱۸ میلیون تن است.

پناهی مدیر معدن گوهر زمین که درباره ویژگی های این معدن و لزوم بورسی شدن آن به خبرنگاران توضیح می داد، در این زمینه گفت: هدف ما در مجموعه گوهر زمین این است که سالیانه ۱۰ میلیون تن گندله تولید کنیم و برای این هدف از سال ۱۳۸۱ شروع به کار کردیم و هدف این است که بتوانیم سالانه ۱۵ میلیون تن سنگ آهن استخراج کنیم که این مقدار سنگ آهن استخراجی خوراک پنج خط دو میلیون تنی کنسانتره با ظرفیت ۱۰ میلیون تن در سال است.

سلیمان زاده – معاون بهره برداری معدن گوهر زمین – در پاسخ به سوالی مبنی بر این که دپوی کنسانتره سنگ آهن این معدن برای سال مالی ۱۳۹۵ چقدر است و در سه ماهه سال ۱۳۹۶ چقدر کنسانتره تولید کردیم و پیش بینی شما برای کنسانتره چقدر است؟ اظهار کرد: ما از بدو شروع به تولید کنسانتره سه میلیون و ۶۵۰ هزار تن کنسانتره تولید کردیم و در سه ماهه اول ۱۳۹۶، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن تولید شده است و تا به امروز ۲۵۶ هزار تن از بندرعباس و از طرف خلیج فارس کنسانتره صادر کردیم.

همچنین ما ۲۳۰ هزار تن هم کنسانتره به فولاد مبارکه اصفهان فروختیم. یکی از مسوولان این معدن در پاسخ به این که هزینه مالی تسهیلاتی که برای معدن گرفته شده با چه نرخی است و به چه صورت بازپرداخت می شود، گفت: تامین مالی شرکت از طریق بورس با نرخ بازده ۲۴ الی ۲۵ درصد بوده است و همچنین از طریق سیستم بانکی تامین مالی با نرخ بالایی صورت گرفته، اما وقتی شرکت راه اندازی شد و به بهره داری رسید وضعیت نقدینگی بهتر شد و نرخ ها به ۱۸ و ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد. ما ۲۱۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی گرفتیم که ۷۰ میلیارد تومان آن تسویه شده است. همچنین ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از بانک دی و با نرخ ۳۲ درصد گرفته ایم که در حال حاضر این نرخ تعدیل شده است. پناهی در بخشی دیگر از صحبت های خود توضیح داد: از سال ۱۳۸۳ که کار ما شروع شده تا به حال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه های جاری ما بوده و بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در این معدن سرمایه گذاری انجام شده که این مقدار رو به افزایش است تا به حال توانسته ایم معدنی را در اینجا احداث کنیم که عمقش بیش از ۱۸۰ متر است، اما در طرح نهایی عمق این معدن به ۴۳۰ متر می رسد.

پناهی درباره ی تاخیراتی که در این پروژه صورت گرفته نیز اینگونه توضیح داد: در سال ۱۳۹۲، ۱۵ میلیون تن فولاد تولید و شش میلیون تومان وارد کردیم. قبل از دولت تدبیر و امید شرایط به گونه ای بود که در کار ما تاخیر افتاد که اگر آن تاخیر رخ نمی داد ما نیاز نداشتیم که شش میلیون تن فولاد وارد کنیم.

وی ادامه داد: اگر به دید اقتصادی هم نگاه کنیم عملا سرمایه ما در طی این چند سال با همین مقدار تولید سنگ آهن داشتیم برگشت خورده، متاسفانه در طی سال های اخیر قیمت سنگ آهن افت داشته، اما ما تولیدمان را پایین نیاوردیم و سعی و تلاش خود را برای تولید بیشتر داشتیم به طوری که در سه ماهه اول سال ۱۳۹۶ نسبت به سه ماهه های اول سال های گذشته در تولیدمان رکوردی را ثبت کردیم. رسالت اصلی ما در این معدن مجموعا ۹۰ میلیون تن باطله برداری و سنگ آهن است. همچنین سال های تولید ما ۱۵ سال است، ولی فعالیت ما تا ۲۵ سال پیش بینی شده است. در بخشی از این بازدید دلاوریان مدیر روابط عمومی معدن گوهر زمین به تشریح قسمتی از برنامه های آینده این معدن پرداخت و گفت: بازدید فعالان بازار سرمایه ایران از این معدن سنگ آهن ایران می تواند به نفع صنعت و بورس تهران باشد. همچنین در بخشی از این بازدید نجف آبادی مدیر پروژه معدن گوهر زمین و امین زاده مدیر پروژه گندله سازی این معدن به تشریح نحوه ساز و کار تولید سنگ آهن و گندله پرداختند.

*دنیای معدن

پاسخ دادن