معرفی توانمندی های ایران در نمایشگاه واردات چین

معرفی توانمندی های ایران در نمایشگاه واردات چین

دومین نمایشگاه بین المللی واردات چین با حضور «رضا رحمانی» وزیر صمت ایران و با سخنرانی « شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین امروز سه شنبه ۱۴ آبان در شانگهای آغاز شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شاتا، در این نمایشگاه که هیات ها و شرکت هایی از ۱۵۰ کشور جهان حضور دارند هیاتی از ایران هم به سرپرستی «رضا رحمانی» وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور دارد.

بیش از سه هزار شرکت از ۱۵۰ کشور در این دوره از نمایشگاه حضور دارند که بیش از یک هزار شرکت آنها برای نخستین بار است که در بازار چین، تولیدات خود را به عرضه می گذارند.

این نمایشگاه بین المللی شامل سه بخش کشورها، شرکت ها و مجمع اقتصادی «هونگ چیائو» است در مجموع ۶۴ کشور و سه سازمان بین المللی در بخش نمایشگاه جامع کشورها به منظور نشان دادن ظرفیت، وضعیت و موفقیت های خود در زمینه تجارت و سرمایه گذاری، شرکت کرده اند.

در بخش شرکت ها نیز بیش از سه هزار شرکت از ۱۵۰ کشور جهان حضور دارند و اقلامی مانند لوازم روزمره با فناوری جدید، خودرو، تجهیزات، لوازم پزشکی و دارو، لوازم خانگی تجملی، تجارت خدماتی، خوراک و محصولات کشاورزی را به نمایش می گذارند.

تعداد شرکت کنندگان این بخش از نمایشگاه بیش از دوره اول نمایشگاه خواهد بود و مساحت محل نمایشگاه نیز با دو برابر افزایش به ۳۰ هکتار رسیده است میانگین مساحت هر کدام از غرفه های این نمایشگاه به ۹۳ متر مربع می رسد که در مقایسه با دوره اول نمایشگاه، ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

بیش از ۲۵۰ شرکت حاضر در این نمایشگاه یا جزو ۵۰۰ شرکت برتر دنیا یا در صنف خود پیشتاز و مطرح هستند همچنین تعداد فرآورده ها و فناوری های جدید که قرار است در این نمایشگاه رونمایی شود، بیشتر از دوره اول نمایشگاه خواهد بود.

پیش بینی می شود در ۱۵سال آینده چین ۳۰ هزار میلیارد دلار کالا و ۱۰ هزار میلیارد دلار خدمات وارد کند اهمیت این نمایشگاه به حدی است که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در آئین گشایش آن شرکت می کند.

سخنان وزیر صمت در گفتگو با رادیو بین المللی چین/ تأکید بر روابط راهبردی و بلند مدت ایران و چین

او در جریان این سفر و در مصاحبه ای که با رادیو بین المللی چین داشت گفت که ما در شرایط جدید می توانیم در خودروسازی، دارو، نفت و گاز و پتروشیمی، مخابرات و لوازم خانگی هوشمند، همچنین احداث راه آهن پرسرعت و موارد با چینی ها دیگر همکاری کنیم و دو کشور ظرفیت های کم نظیری از این لحاظ دارند.

وزیر صمت در ادامه به اهمیت نمایشگاه واردات شانگهای پرداخت و اضافه کرد که این نمایشگاه حرکت اقتصادی جدیدی از طرف چین است و ما از این فرصت استقبال کرده ایم.

رحمانی با بیان اینکه ما به رابطه برد برد بین دو طرف نگاه می کنیم و در حوزه های نفت و پتروشیمی و برخی موارد دیگر در ایران پتانسیل هایی داریم ادامه داد که در کنار این پتانسیل ها برخی اقلام سنتی از قبیل فرش و زعفران هم هست که اگر بتوانیم تجارت سنتی را با همکاری های جدید مثلاً در ظرفیت های خودروسازی تلفیق کنیم، چین می تواند جانشین برخی شرکت های خارجی در ایران شود که سالیان سال است در ایران حضور دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران افزود که در صورتی که شرکت های چینی منافع ایران را تامین کنند، آنها می توانند جانشین برخی شرکت های خارجی در ایران شوند که سالیان سال حضور داشته اند.

وزیر صمت ایران ادامه داد که ضروری است سرمایه گذاری های بین دو کشور افزایش پیدا کند ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای چین پرونده جداگانه ای باز کرده ایم و به این کشور نگاه ویژه ای داریم ما بنا به دعوت مقامات چینی در این نمایشگاه شرکت کرده ایم و امیدواریم بازرگانان و تجار ایرانی و چینی از این طریق بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

رحمانی در ادامه در مورد طرح «یک کمربند – یک جاده» هم گفت که ما در همکاری در زمینه پیشنهاد یک کمربند یک جاده با طرف چین طرح راه اندازی شهرک مشترک داریم که منطقه ای به وسعت دو هزار هکتار برای این کار اختصاص داده ایم.

حضور پررنگ ایران در نمایشگاه بین المللی واردات چین

اما محصولات دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه بین المللی واردات چین حضوری پررنگ داشتند.

سیاست های اقتصادی کشور چین در سال های اخیر در راستای توسعه واردات به چین هدف گذاری شده است به همین منظور یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه واردات چین معرفی محصولات خارجی برای مصرف بازار داخل است.

با توجه به حضور پررنگ ایران در یک دهه گذشته در این بازار و افزایش صادرات کالاهای کشورمان با ارزش افزوده ، کشورمان با دو غرفه ملی و تجاری در دومین نمایشگاه واردات چین حضور پیدا کرد.

در غرفه تجاری کالاهای سنتی و در غرفه ملی ظرفیت‌های جدید ایران در تولید محصولاتی با فناوری بالا و دانش‌بنیان معرفی شد.

دیدار با بازرگانان ایرانی مقیم چین

وزیر صمت در جریان این سفر دیدارهای مختلفی نیز داشت. رحمانی دیدار با بازرگانان ایرانی مقیم چین بر ضرورت توسعه صادرات کالاهای ایرانی و ایجاد بازارهای جدید هدف صادراتی تاکید کرد.

او در این دیدار که در جوی صمیمی برگزار شد، با اشاره به برنامه های صادراتی کشورمان در سال رونق تولید گفت که افزایش صادرات غیرنفتی را به ۱۵ کشور همسایه در دستور کار داریم.

وزیر صمت اما خطاب به بازرگانان و تجار تصریح و توصیه کرد که بر روی افزایش مقاصد صادراتی کالاهای ساخت کشورمان و ایجاد بازارهای هدف صادراتی کار کنید.

رحمانی پیش از این دیدار نیز دیداری با وزیر کشاورزی و غذای بلاروس انجام داد.

دیدار با وزیر کشاورزی و غذای بلاروس

رحمانی در دیدار با خاتسکو اناتولی «وزیر کشاورزی و غذای کشور بلاروس» بر توسعه و تعمیق مناسبات تجاری میان دو کشور تأکید کرد.

او در این دیدار که در حاشیه برنامه‌های نمایشگاه بین المللی واردات چین در شانگهای انجام گرفت، با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور ایران و بلاروس در حوزه کشاورزی و مواد غذایی، افزود که گسترش مناسبات تجاری و تسهیل فعالیت تجار و بازرگانان دو کشور باید در دستور کار قرار بگیرد.

اهمیت شانگهای و ظرفیت های تجاری اقتصادی این شهر

اما در خصوص شانگهای باید یادآوری کرد که در سال ۲۰۱۸ حجم کل تجارت خارجی شانگهای حدود ۵۲۰ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته یک رشد ۵ / ۵ درصدی را تجربه کرده است. در این میان۳۱۲ میلیارد دلار سهم واردات و ۲۰۸ میلیارد دلار آن سهم صادرات شانگهای بوده است.

از صنایع مهم و برجسته شانگهای می توان به صنعت فناوری اطلاعات (IT) و الکترونیک، فولاده فرآوری مواد شیمیایی ، خودرو سازی ، هوا فضا، نانو و بیوتکنولوزی اشاره کرد.

اهمیت شانگهای برای چین نیز از این لحاظ قابل توجه است که این کشور با هدف تبدیل شانگهای به مرکزیت پولی و مالی در آسیا نسبت به راه اندازی بورس طلا و نفت خام و از همه مهمتر مرکزیت جهانی یوآن در شانگهای اقدام کرده است.

در برنامه های راهبرردی وزارت صمت که در ۷ محور و ۳۵ برنامه محوری تدوین شده است، توجه به صادرات با محوریت صادرات اقلام و کالاهای غیرنفتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ایجاد بازارهای هدف صادراتی جدید برای معرفی ظرفیت ها و قابلیت های تولیدات داخلی کشورمان به خصوص در این شرایط تحریم موضوعی ضروری است.

این گونه سفرها و دیدارهای دو جانبه و چند جانبه در راستای این راهبرد استراتژیک می توان مثمر ثمر و کلیدی واقع شود.

پاسخ دادن