معرفی داروی پیشگیری از سکته های قلبی و عروقی

با حضور وزیر بهداشت در پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد بیمارستان شریعتی تهران، دو داروی جدید سووداک(SOVODAK) با خاصیت درمان هپاتیت C و داروی پلی پیل(POLYPII) با خاصیت ضد انعقاد خون و کاهنده فشار خون و چربی خون برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی معرفی شد.

تهران -اقتصاد برتر – ۱۴ اسفند ۹۶

با حضور وزیر بهداشت در پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد بیمارستان شریعتی تهران، دو داروی جدید سووداک(SOVODAK) با خاصیت درمان هپاتیت C و داروی پلی پیل(POLYPII) با خاصیت ضد انعقاد خون و کاهنده فشار خون و چربی خون برای پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی معرفی شد.

بیماری های قلبی-عروقی به عنوان شایع ترین بیماری مزمن در ایران و شایع ترین علت مرگ، ۵۰ درصد از مرگ و میر مردم در کشور را شامل می شود و بر اساس تاکید سازمان جهانی بهداشت، ۸۰ درصد از موارد بیماری های قلبی-عروقی قابل پیشگیری هستند.

نقش استاتین ها، آسپیرین و داروهای کنترل فشار خون در پیشگیری ثانویه از موارد قلبی و عروقی به اثبات رسیده اما به علت تعداد و تنوع این داروها، جهت پایبندی بیماران در دراز مدت، مجموعه ای از این داروها با دوز موثر مشخص در فرآورده ای ترکیبی تحت عنوان “پلی پیل” گردآوری شد.

بر اساس مطالعات انجام شده، داروی پلی پیل می تواند ۸۰ درصد موارد سکته های قلبی را در افراد بیشتر از ۵۰ سال کاهش دهد و تا ۱۰ سال به عمر مفید افراد، بیفزاید و اثربخشی این دارو در کاهش سکته های قلبی و عروقی به اثبات رسیده است.

داروی پلی پیل به صورت بسته های ۳۰ عددی قرص و به دو فرم پلی پیل E و V توسط شرکت البرز دارو تولید شده که تفاوت آنها وجود والسارتان و انالاپریل است.

همچنین داروی سووداک به عنوان داروی درمان هپاتیت C در ایران توسط شرکت فن آوران روژان محقق دارو تولید و به بازار عرضه شده است.

این دارو ترکیب دو داروی سوفوسبویر و داکلاتاسویر در یک قرص و یک ابتکار ایرانی است.

از مزیت های داروی سووداک می توان به موثر بودن در عفونت همزمان با دو ژنوتیپ، موثر بودن در مواردی که ژنوتیپ غیر قابل تشخیص باشد و موثر بودن حتی در صورت خطای آزمایشگاه یا جوابهای دوگانه، اشاره کرد.

گفتنی است داروهای فوق با حمایت پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد بیمارستان شریعتی تهران ساخته و به بازار عرضه شده است.

دستاورد دارویی جدید در پیشگیری از سکته قلبی

معاون مرکز تحقیقات بیماری های گوارش و کبدگفت: داروی جدیدی که  رونمایی شد توانایی این را دارد مرگ و میرهای عروقی را نسبت به میزان مصرف دارویی که بیمار استفاده می کند کاهش دهد.

مرآت درباره دو داروی جدیدی که رونمایی شده گفت: ماحصل ۱۲ سال تحقیق مستمر بر روی داروی poly pill _E که ترکیبی از چهار داروی شناخته شده است در قالب یک قرص به بازار عرضه می شود.

دکتر مرآت بیان کرد: دلیل ۵۰ درصد مرگ و میرها، بیماری های قلبی و عروقی است که این دارو توانایی این را دارد مرگ و میرهای عروقی را نسبت به میزان مصرف دارویی که بیمار استفاده می کند کاهش دهد.

او افزود: نتیجه نهایی داروهایی که رونمایی شد، از مرگ و میرهای عروقی و مرگ ومیرهای زودرس حدود ۸۰ درصد پیشگیری می کند.
دکتر مرآت درباره داروی sovodak برای درمان هپاتیت C که یک بیماری کبدی است نیز گفت: بیماری هپاتیت C واکسن ندارد و دارویی که برای این بیماری وجود دارد عوارض دارویی شدیدی داشت و خطر این دارو بیشتر بود بنابراین Sovodak حدود ۵۰ درصد در درمان موثر است.

او افزود: درمان هپاتیت C و تامین داروهای این بیماری بسیار گران و هزینه های بالایی داشتند. داروی Sovodak ترکیبی از دو داروی پرهزینه درمان هپاتیت C است و این دو دارو در قالب یک قرص تهیه شده و ۱۰۰ برابر تا ۱۰۰۰برابر هزینه کمتری دارد و به ریشه کنی بیماری هپاتیتC در آینده کمک خواهد کرد.

معاون مرکز تحقیقات دارویی گفت: این داروها در بازار وجود داشته فقط با همدیگر ترکیب شده و ما با این تحقیقات ثابت کردیم که هر اندازه فشار اقتصادی بیشتر باشد تحقیقات زمان بیشتری می برد.

مرآت افزود: مطالعاتی که برای داروی Poly pill صورت گرفته زمانی حدود ۵ الی ۶ سال طول کشیده، نتیجه آن تحقیق روی بیماران است که ثابت می کند مرگ و میر در زمینه بیماری قلبی عروقی پایین آمده است.

داروی پلی پیل با مشارکت چندین شرکت داروسازی که سرمایه گذاری کرده تهیه شده و در حال حاضر آماده است به لیست W.H.Oوارد شود. مدت زمانی که برای تحقیقات و ترکیب و شرایط و فرایند دارویی طول کشیده برای پلی پیل ۱۲ سال و برای داروی کبدی ۵ سال است.

او افزود: ترکیب پلی پیل از داروهای گران و پرهزینه تهیه نشده، بیمار باید ۶ سال مصرف کند تا موثر واقع شود. مصرف روزی یک قرص پلی پیل برای بیماران قلبی عروقی خیلی ارزان تر از دیگر هزینه ای این بیماری است و با مصرف این دارو شیوع و پیشرفت این بیماری در بیماران کاهش یابد.

او گفت: پلی پیل حدود ۶ ماه است که در بازار عرضه می شود ولی سوآداک حدود یک سال است که به بازار عرضه شده و دردسترس است. صرفه اقتصادی فقط در دارو نیست بلکه از سکته قلبی جلوگیری می کند و موجب درمان بیماران قلبی و عروقی می شود.

او با بیان اینکه با توجه به تولیداتی که صورت گرفته در تحقیقات دارویی به خود کفایی نرسیده ایم، افزود: شرکت های داروسازی باید سرمایه گذاری کنند تا در تحقیقات دارو به موفقیت هایی برسیم.

اوادامه داد: برای اینکه در صنعت داروسازی به دستاوردهای بیشتری برسیم باید تحقیقات ۱۰۰ درصد پیشرفت کند. شرکت های داروسازی نیز هراندازه در زمینه تحقیقات هزینه کنند بازده و سود معقولی خواهند برد.

او افزود: بر روی بیماری های سرطان معده و مری و بیماری کبد چرب تحقیقات صورت گرفته و ادامه دارد و هرچه کشور از نظر اقتصادی در فشار باشد تحقیقات بیشتری صورت می گیرد.

مرآت در ادامه حمایت دولت و مسئولین را با پشتیبانی از شرکت های داروسازی را خواستار شد.

*وبدا

1 پیام

  1. سلام . دکتر برای مادرم تجویز کرده بود فشار خون هم داره . قلبش نارسایی داره . داروهاش اعم از امگا و پلی پیل تموم شده . هنوز بعضی وقتا درد قلب داره . ایا باوجود اینکه داروها تموم شدن دوباره از اینا بگیریم .؟؟

پاسخ دادن