معلمان موافق یا مخالف «اسکان نوروزی»؟

نوروز ۹۶ نیز مدارس کشور آماده پذیرش فرهنگیان در قالب طرح اسکان هستند، طبق گفته‌های آموزش‌وپرورش قرار است امسال خدمات ارائه شده به فرهنگیان تقویت شود اما معلمانی که در ایام نوروز از کلاس درس برای اسکان استفاده کرده‌اند، چه نظری در این رابطه دارند؟

تهران-اقتصاد برتر- ۳ اسفند ۹۵

وزارت آموزش‌وپرورش یکی از اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر است و بر همین اساس در ایام نوروز آماده پذیرش و اسکان فرهنگیان در مدارس کشور می‌شود. هر سال نوروز، مدارس سراسر کشور برای اسکان نوروزی فرهنگیان آماده می‌شوند و آموزش‌وپرورش یکی از یکه‌تازان در بازار سفرهای نوروزی است. نوروز ۹۶ نیز به روال سال‌های گذشته، مدارس کشور میزبان مسافران نوروزی هستند و آنگونه که عباس باقری مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش می‌گوید: امسال ۲۹ میلیارد تومان برای اسکان نوروزی فرهنگیان در نظر گرفته شده که ۶ برابر سال گذشته است.

روال اسکان فرهنگیان در مدارس بدین صورت است که کلاس‌های درس با تجهیز شدن به امکاناتی از جمله تخت، تلویزیون، فرش و یخچال برای پذیرش فرهنگیان آماده می‌شوند و هر فرد در نهایت تا سه روز می‌تواند در مدارسی که به مراکز اسکان تبدیل شده‌اند، حضور یابد.

در طرح اسکان فرهنگیان، کلاس‌های درس به گروه‌های ویژه،‌ الف، ب و ج تقسیم می‌شوند که کلاس‌های گروه ویژه با امکاناتی همچون تخت، فرش، یخچال، تلویزیون، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پتو و بالش دارای بهترین امکانات و بیشترین قیمت هستند و به تدریج امکانات در سایر گروه‌ها کمتر می‌شود.

بیشترین ظرفیت مراکز اسکان آموزش‌وپرورش به فرهنگیان اختصاص دارد و در صورت خالی بودن ظرفیت اقدام به پذیرش از سایرمسافران می‌کنند.

اما فرهنگیان به عنوان مخاطبان اصلی مراکز اسکان نوروزی، چه نگاهی را به خدمات ارائه شده دارند؟طبق نظرسنجی که کانال معلمان (کانال تلگرامی وابسته به معلمان) از سه هزار نفر از فرهنگیان کشور انجام داده است، ۶۲ درصد فرهنگیان از اسکان نوروزی استفاده می‌کنند اما ناراضی  هستند، ۹ درصد از اسکان استفاده می‌کنند و راضی هستند و ۲۹ درصد فرهنگیان نیز از اسکان استفاده نمی‌کنند.

بخشی از نظر معلمان در رابطه با اسکان نوروزی فرهنگیان بدین شرح است:

همه ارگان‌ها سفرهای سالیانه دارند در بهترین مکان‌ها، درست نیست ارزش معلمی را پایین بیاورند، کارمندان سایر ادارات هتل‌های خاص دارند که در طول سال از آن استفاده می‌کنند اما معلم باید در کلاس‌های درس ساکن شود.

این طرح برای معلمی که مکانی برای ماندن و توانایی تامین هزینه‌های سنگین هتل‌ها را ندارند، مناسب است به عبارتی از بی‌جاماندن بهتر است.مدارس نوساز که امکانات خوبی دارند برای اسکان بد نیست اما اغلب مدارس فرسوده هستند از سوی دیگر این طرح خدمات قابل قبولی را به معلمان نمی‌دهد و بیشتر درآمدی برای ادارات آموزش‌وپرورش است. فرهنگیان یک میلیون نفر هستند و به آسانی می‌توانند هلدینگ‌های خدماتی و اقتصادی داشته باشند اما سود پول آنها به جای این بخش نصیب بانک‌ها می‌شود.

شان معلم بسیار بالاتر از این رفتارها است، آیا مدیران وزارت آموزش وپرورش نیز در مدرسه اسکان می‌کنند؟ بسیار بد است که معلم باید برای تفریح و مسافرت به مدرسه برود.

البته از این طرح بیشتر غیر فرهنگی‌ها استفاده می کنند اما طرح بسیار خوب و عالی است، بنده چند سال است که استفاده می‌کنم و راضی هستم.

ابتدا باید این مسئله را پذیرفت که مدرسه هتل نیست و استفاده از مدارس صرفا برای طرح اسکان است بنابراین این موضوع به نفع فرهنگیان است چرا که در ایام عید هزینه‌ هتل‌ها بالاست. البته طرح اسکان در شان معلمان نیست و می‌توانند به جای طرح اسکان عمومی، خانه‌های معلم را برای پذیرش فرهنگیان تجهیز کنند اما برای درآمدزایی بیشتر خانه‌های معلم را به غیرفرهنگیان می‌دهند.

مدرسه که امکاناتی ندارد، کلاس درس را فرش کرده‌اند اما فرهنگیان چاره‌ای ندارند چون هزینه هتل‌ها بالاست و مدارس هزینه‌ای ندارند امکانات اسکان آموزش‌وپرورش در مقایسه با سایرادارات در حد صفر است.

آموزش‌وپرورش در ایام نوروز تلاش می‌کند تا با تجهیز کلاس‌های درس خود خدماتی را به جامعه مخاطبانش یعنی فرهنگیان ارائه دهد هر چند این خدمات نتوانسته رضایت نسبی فرهنگیان را کسب کند. آنگونه که عباس باقری مدیرکل تعاون و پشتیبانی می‌گوید: امسال کلاس‌های گروه (ج) حذف خواهد شد و تلاش براین است تا خدمات قابل قبول‌تری به فرهنگیان ارائه شود.

به نظر می‌رسد استفاده فرهنگیان از مراکز اسکان نوروزی عمدتا به دلیل هزینه‌های ارزان آن در مقایسه با هتل‌هاست اما هنوز خدمات قابل قبولی در مراکز اسکان به فرهنگیان ارائه نمی‌شود همچنین هزینه‌های مناسب اسکان نوروزی در مدارس موجب استقبال سایر مردم نیز شده است به گونه‌ای که در ایام نوروز آموزش و پرورش رقیب بزرگی برای هتل‌ها محسوب می‌شود.

* تسنیم

پاسخ دادن