معمای تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی؟

اقتصادبرتر

در طرح مجلس و گزارش سازمان برنامه و بودجه از اصلاح ساختار بودجه، صحبت از تاسیس بانک جدیدی به نام بانک توسعه جمهوری اسلامی به میان آمده است اما هنوز ساز و کار و ماهیت این بانک در پرده ای از ابهام قرار دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، اولین بار خبر تاسیس بانک توسعه ای در مرداد سال ۹۷ با عنوان ” طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی”  در مجلس مطرح شد. در ماده یک این طرح گفته شده، بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران، مؤسسه وابسته به بانک مرکزی است و به ‌موجب این قانون، برای تسهیل و تسریع در توسعه زیرساخت ‌ها و صنایع حیاتی کشور و ایجاد رونق در فعالیت ‌های اقتصادی مولد و اشتغال‌ زا تأسیس می‌شود.

در ماده ۴ این طرح پیشنهادی وظیفه بانک توسعه ای را در دو بند اعلام می کند، الف- ایجاد اعتبار بلند مدت برای تأمین مالی « طرحهای کلان توسعه‌ای » ب- پشتیبانی از «بانک‌ های توسعه‌ای بخشی» از طریق ایجاد اعتبار کوتاه‌ مدت برای آنها،‌ به ‌منظور تأمین سرمایه در گردش ارزان ‌قیمت مورد نیاز واحد های تولیدی.

 * ویژگی بانک های توسعه ای

طبق طرح قرار است منابع مالی بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران بر اساس انتشار انواع اوراق مشارکت تامین شود و مصارف و مخارج این بانک با وام های ارزان قیمت به سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی جهت رونق تولید اختصاص پیدا کند یا به طرح های کلان توسعه ای داده شود همچون طرحهای: احداث یا بازسازی زیرساخت ها و صنایع زیربنایی و گسترش زیرساخت‌ ها و امکانات حمل ‌و نقل دریایی،‌ ریلی و جاده‌ای؛ ایجاد و نوسازی بخش‌ های بالا دستی و پایین ‌دستی در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، فولاد و… به‌ منظور افزایش ارزش افزوده،‌ ارتقای کیفیت و کاهش قیمت تمام‌ شده محصولات در بخش‌ های مزبور و جلوگیری از صادرات فرآوری‌ نشده؛‌ توسعه صنایع دانش ‌بنیان و تغییر ترکیب سبد صادرات کشور به ‌سمت کالا و خدمات مبتنی بر دانش؛ بازآفرینی بافت های فرسوده شهری و طرح های مشابه.

 * بانک های توسعه ای در جهان

بانک های توسعه ای در دنیا با دو ویژگی شناخته می شوند:۱٫ منابع مالی خود را از محل سپرده تامین نمی کنند و معمولا از اوراق مشارکت یا بودجه دولتی تامین مالی می کنند. ۲٫ این بانک ها به علت رویکرد حمایتی و تسهیلات ارزان قیمتی که پرداخت می کنند معمولا بانک های زیان دهی هستند و معمولا سود آوری برایشان اهمیت ندارد. با بررسی بانکداری توسعه ای در خارج می توان فهمید بانک های توسعه آمریکا و اروپا به علت حمایت خود از صنایع یا تجارت و… سال ها است دارای زیان انباشته و بدهی هستند. متاسفانه در ایران بانک توسعه ای به معنای اصلی و علمی خود نداریم و آنچه از بانک های توسعه ای مثل توسعه صادرات و تعاون و… (به جز صنعت و معدن) شناخته می شوند در حقیقت بانک های تخصصی هستند.

 * تفاوت بانک توسعه ای و تخصصی

بانک تخصصی تنها در یک زمینه خاص فعالیت می‌کند و تسهیلات می‌دهد. به‌طور مثال بانکی که در زمینه انرژی کار می‌کند فقط پروژه‌های خاصی را تحت پوشش قرار می‌دهد. اما بانک توسعه‌ای می‌تواند در ابعاد مختلف کار کند. از طرف دیگر بانک توسعه‌ای هم تامین‌کننده مالی است و هم در زمینه فنی پروژه‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین در جایی که پروژه‌ها به علت فقدان منابع مالی و دانش فنی با مشکل مواجه شده‌اند این بانک توسعه‌ای است که به کمک آن پروژه می‌آید و نمی‌گذارد به علت بروز مشکلات متوقف بماند.

 * معمای مجهول تاسیس بانک توسعه ای

برخی کارشناسان سیستم بانکی معتقدند از آنجا که طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی بار مالی برای دولت به بار می آورد و مورد ایراد شورای نگهبان می باشد، این طرح از مجلس به دولت واگذار شده است تا به شکل ارائه یک لایحه ازسوی دولت به مجلس، شاکله و محتوای تشکیل یک بانک توسعه ای در کشور به تصویب و اجرا برسد. این موضوع از آنجا قابل حدس است که در گزارش سازمان برنامه و بودجه از برنامه اصلاح ساختار بودجه که در هفته های گذشته منتشر شد طرح تشکیل بانک توسعه ای اولین بار از سوی یک نهاد دولتی به میان آمد که البته هیچ اشاره ای به ساختار و چارچوب این بانک در این گزارش نشده است. البته گفته ها حاکی از آن است که مهم ترین نهادی که پیگیر و خواهان تاسیس بانک توسعه ای است، وزارت اقتصاد است.

* گمانه زنی ها

  1. یک گمانه زنی حاکی است، در آمدهای بانک توسعه ای از طریق درآمدهای نفتی تامین می شود و به نوعی جایگزین صندوق توسعه ملی با ماهیت جدید یک بانک خواهد شد که البته بعید به نظر می رسد.
  2. گمانه زنی دیگری مطرح است که ممکن است مبلغ میزان ۱۰درصد مصوب صندوق توسعه ملی که ملزم است به بانک های داخلی تسهیلات ریالی بدهد را به بانک توسعه ای واگذار و تخصیص دهند تا به صورت مستقل این ۱۰درصد را مدیریت کند. ۳٫گمانه زنی هایی هم مطرح هست که یکی از بانک های توسعه ای موجود مثل توسعه صادرات، تعاون و صنعت و معدن را تبدیل به بانک توسعه ای مستقل با ویژگی ها و کارکردهای خاص ( یک بانک توسعه ایده آل مد نظر مجلس ) تبدیل شود.

بانکهایی که به نام توسعه ای در ایران شناخته می شوند در اصل بانک تخصصی هستند و نه توسعه ای. بنابراین بانک توسعه ای که در طرح مجلس آمده است اگر تاسیس شود اولین بانک توسعه واقعی در ایران خواهد بود زیرا اساسنامه قانونی آن کاملا از لحاظ علمی مطابق با بانک توسعه ای دارد.

 * تاسیس بانک توسعه ای در خاطره ها

 محمد حسینی عضو کمیسون بودجه مجلس درباره سرانجام طرح بانک توسعه در مجلس گفت: حدود یک سال قبل در راستای تخصصی کردن بانک ها، خواستند بانکی به نام توسعه ای را تاسیس کنند اما تاکنون به فراموشی سپرده شده است. وی درباره اینکه آیا احتمال این مطرح است که بانک توسعه ای جایگزین صندوق توسعه ملی شود یا ۱۰درصد واریزی صندوق توسعه به بانک های داخلی به یک بانک توسعه ای محول شود، گفت: بر اساس قانون صندوق توسعه موظف است که ۱۰درصد از موجودی خود را به بانک ها به شکل سپرده تحویل بدهد و از طریق این منابع بانک ها وام دهی با سود های کم و یارانه ای به بخش کشاورزی و صنعت و گردشگری تزریق کنند.

حسینی ادامه: الان حدود ۱۲بانک عامل برای این کار فعالیت می کنند اما با وجود اصرار مجلس مبنی بر اینکه تمام پولهای پرداختی صندوق توسعه باید در یک بانک و با یک شیوه نامه واحد صورت بگیرد اما از سوی نظام بانکی با بهانه گیری و اظهار ناتوانی مواجه است. بنابراین اینکه تصمیمی مبنی براینکه منابع صندوق توسعه به یک بانک جدید توسعه ای اختصاص پیدا کند کمی بعید به نظر می رسد.

پاسخ دادن