معمای توقیف نفتکش ایرانی

تفنگداران انگلیسی رو نفتکش ایرانی
اقتصادبرتر

احمد خادم المله-مدیر مسئول-انگلیس هفته گذشته در یک اقدام غیر قانونی نفتکش ایرانی گریس یک را با حدود دو میلیون بشکه ( ۳۰۰ هزار تن ) نفت ایران در تنگه جبل الطارق توقیف کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ تیر ۹۸

این اقدام غیر منتظره و خارج از عرف انگلیس باعث تعجب همگانی شد و دور جدیدی از تنش‌ها بین ایران و انگلیس را بوجود آورد.

آمریکا تنها کشوری بود که از توقیف نفتکش ایرانی استقبال کرد و آن را هدیه مناسبی از سوی انگلیس به این کشور در روز استقلال آمریکا خواند و از این جهت از انگلیس قدردانی کرد. توقیف نفتکش ایرانی باعث انتقاد کشورهای مختلف از جمله اسپانیا شد که ادعای حاکمیت انگلیس بر تنگه یادشده را به رسمیت نمی شناسد و با انگلیس بر سر تنگه جبل الطارق اختلاف دارد.

اقدام غیر معقول انگلیس از همان ابتدا باعث ارائه تحلیل‌های مختلف از سوی کارشناسان داخلی و خارجی شد که همه به نوعی به‌دنبال یافتن دلیلی برای این اقدام غیر منطقی انگلیس بودند که به نوعی راهزنی دریایی محسوب شده و عکسل العمل و مقابله به مثل ایران درباره آن می‌توانست امنیت بسیاری از آب راه‌های بین المللی را به خطر بیندازد. کارشناسان دلایل مختلفی را برای این اقدام انگلیس عنوان کرده اند که مهم‎ترین آنها عبارتند از :

 – اقتصاد انگلیس این روزها به شدت تحت فشار است و گرچه توانسته از بحران رکود رهایی یابد اما رشد نا مناسب ۳/۰ درصد باعث نگرانی اقتصاددانان انگلیسی شده که پیش بینی می‌کنند ممکن است تداوم آن به تنش و نا آرامی‌های داخلی شبیه آنچه در فرانسه اتفاق افتاد بینجامد. بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ حدود صفر درصد خواهد بود. اقتصاد انگلیس بن برتل، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در مؤسسه «هارگریوز لندزدون» می‌گوید، ابرهای تیره در حال جمع شدن بر روی آسمان انگلیس است و فعالیت‌های کسب و کار در نتیجه فضای نامطمئن کنونی که ناشی از سردرگمی‌ها درباره برگزیت است، کاهش محسوسی یافته است. به همین دلیل انگلیس به شدت نیازمند موضوعات خارجی از جمله ماجرای نفتکش برای تحت الشعاع قرار دادن مشکلات اقتصادی خود است.

– موضوع دیگر اینکه با پیشروی‌های ترامپ در خاورمیانه و قرارداد‌های کلانی که با کشورهای منطقه امضا کرده است، انگلیس تقریبا نفوذ گذشته خود در کشورهای خاورمیانه را از دست داده و نیازمند است تا با فشار به ایران به کشورهایی نظیر عربستان، امارات و بحرین نزدیک شود تا شاید بتواند سهمی در قرارداد‌های نظامی کشورهایی نظیر عربستان به خود اختصاص دهد.

– اختلاف بر سر تعیین نخست وزیر انگلیس و جانشینی برای ترزامی‌ از جمله چالش‌های دیگر این روزهای انگلیس است. تشدید اختلاف و جدال لفظی ترزامی با رهبر حزب کارگر بر سر رویکرد سیاسی و اقتصادی حزب حاکم محافظه کار باعث تشدید رقابت درون حزبی برای تعیین جانشین مناسبی به جای ترزامی شده و اختلافات در حزب حاکم انگلیس را به اوج رسانده است و این خود موضوعی است که بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی داشته و انگلیس به شدت نیازمند جلب توجه افکار عمومی به موضوعات دیگری غیر از اختلافات سیاسی داخلی است.

– اختلاف بر سر نحوه اجرای برگزیت و اینکه انگلیس با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود از جمله اختلافات دیگر این روزهای انگلیس است که دو نامزد کرسی نخست وزیری انگلیس به شدت درباره آن موضع دارند. بوریس جانسون بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پایان مهلت تمدید شده اتحادیه اروپا  ( نهم آبان ) حتی بدون توافق تاکید دارد. از سوی دیگر جرمی هانت نامزد دیگر پست نخست وزیری کسب توافق پیش از هر گونه اقدام برای خروج از اتحادیه اروپا را ضروری می‌داند و این موضوع به چالش مهمی در داخل انگلیس تبدیل شده است.

از سوی دیگر به‌دنبال افشای سخنان کیم دراک سفیر انگلیس در واشنگتن مبنی بر اینکه ترامپ فردی بی عرضه و بی کفایت است و پس از آن اهانت ترامپ به انگلیس، روابط آمریکا و انگلیس دچار تنش شد.

به همین دلیل انگلیس این روزها به شدت نیازمند موضوعات خارجی است تا برای فرار از معضلات داخلی فرافکنی کند و بتواند به مدد آنها، آرامش نسبی درون کشور را حفظ کند. لذا موضوع توقیف نفتکش ایرانی و موضوعات مشابه دیگر می‌تواند به اهداف سیاستمداران انگلیسی کمک کند؛ غافل از اینکه در ماجرای توقیف نفتکش ایرانی، قطعا انگلیس ناکام خواهد ماند و چالش دیگری بر چالش‌های ذکر شده‏اش اضافه خواهد شد.

پاسخ دادن