معنای خرید و فروش حقوقی در تابلوخوانی(۶)

معنای خرید و فروش حقوقی در تابلوخوانی(6)

آموزش تابلو خوانی در بورس یکی از آموزش هایی می باشد که هر سرمایه گذار باید آن را بیاموزد تا بتواند درک بهتری نسبت به تابلومعاملات و برخی تکنیک های معاملاتی در بورس داشته باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ شهریور ۹۸

در بخش قبل به یکی از مهمترین شگرد هایی که اکثر بازیگران هنگام جمع آوری سهام و یا خالی کردن بکار میبرند استفاده از ترفند دست کاری نسبت هاست.

معمولا در بازار، نوع خریدها و فروش های حقوقی معنای متفاوتی داشته و سهامداران نیز، برداشت های متفاوتی از این نوع خرید و فروش ها دارند.
اما آنچه که واضح است، ۸۰% این خرید و فروش ها معنایش کاملا مشخص بوده و با شناخت این رفتار ها هیچ گونه ابهامی در ذهن یک فعال بازار، باقی نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید: «دستکاری نسبت‌ها» در تابلو خوانی به زبان ساده (۵)

✅ یکی از ملاک های خرید در مبحث تابلوخوانی، فروش حقوقی ها و از طرفی خرید حقیقی ها در بازار می باشند.

این جلسه قصد داریم در مورد “فروش” صحبت کنیم.

✅ معمولا هر فروشی که توسط حقوقی ها انجام می پذیرد نشانه بدی نبوده و حتی در برخی مواقع ، یکی از نشانه های خوب تلقی می شود.

بازیگرانی که قصد جمع آوری سهمی را در کف قیمتی دارند، بعضا با فروش کدهای حقوقی از یک طرف و خرید آنها با کدهای حقیقی در طرف دیگر ، بار خود را سنگین تر کرده و شرایط را جهت افزایش قیمت سهم مهیاتر می نمایند.
این امر به دو دلیل اتفاق می افتد: یا نتوانسته اند مقدار سهام مورد نظر را از بازار خریداری نمایند و با این امر بر خواسته خود جامعه عمل پوشانده و کمبود خود را جبران می نمایند ، و یا اینکه اهداف پشت پرده ای دیگری در جریان است.

✅ بعضا ما مشاهده می نماییم سهی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟
جواب بنده خیر می باشد بشرطی که به شرایط تابلو و نقطه قرار گیری سهم دقت کنیم.

اگر دیدید سهمی در کف تکنیکالی خود قرار گرفته و حقوقی از سمت دیگر شروع به فروش سنگین کرده و سهم در محدوده منفی و یا مثبت به خوبی و بدون فشار، حفظ گردیده است، مطمئن باشید بازیگر در حال انتقال کد از حقوقی به حقیقیست.
یکی از مهمترین مولفه هایی که در این حالت بایستی بررسی کرد، مرور نسبت های خرید و فروش است.
اگر نسبت های خریدار به فروشنده حقیقی، بیش از دوبرابر قوی بود دیگر شک‌و شبهه ای باقی نخواهد ماند. چرا که یک خریدار عادی چنین قدرتی نخواهد داشت و قطعا بایستی تعداد بیشتری در این امر شرکت نمایند تا بتوان این حجم سنگین را خریداری نمود.
در چنین سهامی میتوان با بررسی جوانب دیگر( تکنیکال، روانشناسی و.. ) پله ای ورود نمود.

✅ نوع دیگری از فروش، در نقاط مقاومتی سهم رخ می دهد.
در مواردی که مشاهده نمودید سهمی در نقطه مقاومتی خود با فروش سنگین حقوقی همراه گردید بایستی جوانب دیگر را بررسی کرد.
اولین قسمتی که بررسی میکنیم باز، نسبت های خرید و فروش است.
اگر نسبت های خریدار حقیقی بیش از ۲ یا ۳ برابر قوی تر از فروشنده بود نشان از عدم ضعف بوده و بنظر فعلا سهامداری منطقیست.
اما اگر این‌نسبت ها تقریبا برابر بوده و حتی کمی ضعیف می باشد، این امر‌نشان دهنده این است که حقوقی ترمز رشد سهم را کشیده، و علاقه ای به ادامه رشد سهم ندارد.
درواقع حقوقی با این‌کار قصد کنترل سهم را دارد.

? در برخی موارد فروش حقوقی اصلا نشانه خوبی نیست.
هر زمان مشاهده نمودین سهمی که قصد رشد را داشته مدام با فروش حقوقی همراه است، بایستی چندین روز و یا ماه روند سهم را دنبال کنیم. اگر این روند ادامه دار بود مطمئن باشید حقوقی علاقه ای به رشد سهم نداشته و قصد آزار و اذیت را داشته و یا حتی اگر قصد آزار نداشته، نیازمند نقدینگی بوده و به هر قیمتی حاضر است سهام خود را به فروش برسانند.
سعی کنید حداقل تا تغییر روند، از چنین سهامی کمی دوری نمایید.

☑️ نمونه ی چنین حقوقی هایی را میتوان در دو نماد #ذوب و #فاراک مشاهده نمود.
حقوقی فرهنگیان معمولا در این دو سهم تا توانسته اند در این دو سال اخیر در روند سهم اخلال ایجاد نموده اند.هر زمان این دو سهم قصد شکل گیری یک روند صعودی را داشته، این ها با سو استفاده از فرصت ایجاد شده، شروع به عرضه نموده اند.

☑️ در این دو ماه اخیر مشاهده می نماییم با خروج فرهنگیان ، چگونه مسیر رشد #ذوب هموار گردیده است. البته بایستی خاطر نشان نمود، اگر توافق داخل شرکت نبود، باز هم این مسیر با اخلال مواجه میگردید اما با بازارگردانی درست، این حقوقی ها بصورت صحیح از مدار شرکت خارج شدند.
نمونه دیگر را میتوان در #خپارس مشاهده نمود.
هر زمان این سهم قصد صعود داشته، حقوقی ها با عرضه های آبشاری مانع از رشد بیشتر شده اند. این در صورتی است که بنیاد خپارس بسیار بهتر از برخی نماد های گروه خودروییست. اما بازدهش کمتر از آنهاست.

معنای خرید حقوقی:

خرید حقوقی چه معنایی برای مان خواهد داشت؟

جلسه قبل در مورد پالس های مثبت و منفی فروش حقوقی صحبت نمودیم.
امروز قصد داریم معنای خرید حقوقی را مشخص نماییم.

در بازار سرمایه خرید حقوقی در موقعیت های متفاوت و نقطه قرار گیری سهم معنای متفاوتی خواهد داشت.

۱⃣ حمایت مقطعی:

اگر سهمی در کف تکنیکالی خود قرار گرفته باشد، و حقوقی شروع به خرید نماید، نوع خرید، نشانگر رشد و یا شکست این حمایت خواهد بود.
هر زمان مشاهده نمودید، خرید حقوقی در کف حمایتی، اندک،مقطعی و بدون رنج مثبت باشد، نشانگر این است که سهم قصد شکست حمایت کرده است و این حقوقی فقط قصد حمایت مقطعی دارد.
این نوع حمایت در صورتی کارساز خواهد بود که روزهای بعد بازار مثبت بوده و این جو، مانع شکست حمایت گردد.
نمونه این‌ نوع خرید را روزانه در سهام مختلف مشاهده می نماییم.

۲⃣ حمایت پایدار به همراه رنج مثبت:

در برخی موارد مشاهده مینماییم‌حقوقی با خرید های پیوسته، بهمراه رنج‌مثبت باعث افزایش تقاضا گردیده و بعضا سهم‌ را به سمت صف خرید پیش میبرد. هرگاه با چنین‌صحنه ای‌مواجه‌ شدید، تا زمانی که این حمایت پایدار است دست به فروش نزنید.
نمونه ی این نوع حمایت را در عرضه اولیه #سپ و نماد اخیر #خساپا مشاهده نمودیم.
نیت حقوقی در این نوع حمایت در شرایط مختلف، متفاوت است. حمایت اخیر #سایپا بخاطر مجمع پیش روی شرکت بود.

۳⃣ خرید های پیوسته بدون رنج‌مثبت:

در برخی موارد مشاهده می نماییم‌حقوقی یک شرکت روزانه درحال خرید سهم بوده و در هر دو بازار مثبت و منفی در حال خرید است.این نوع خرید معمولا نشاندهنده جمع آوری و حمایت میدهد. با چنین سهامی با رعایت حد ضرر سهامداری نمایید.
برخی حقوقی ها رفتار منطقی داشته و در روزهای منفی شروع به خرید نموده و روزهای مثبت با سود خوب خارج‌میگردد.

۴⃣ خرید حقوقی از کدهای خاص:

این نوع خرید ها معمولا در مقاومت های سهم اتفاق میافتد. وقتی سهمی رشد خوبی را تجربه میکند معمولا این رشد ها با حقوقی هماهنگ می باشد.
در صورتی که در سقف قیمتی شاهد خرید های سنگین‌ حقوقی بوده و نسبت های خرید و فروش نیز بسیار ضعیف باشد، بایستی کمی تامل نماییم. چرا که این صحنه، نشانگر ضعف تابلو بوده و نشان از خالی کردن میدهد.
البته این موضوع نسبی بوده و ممکن است نشانه مثبتی تلقی شود. با بررسی روزهای آتی تصمیم به خرید و فروش بگیرید. حجم بسیار زیاد در نقطه مقاومتی سهم ، نشانه خوبی نیست.
اگر سهم از مثبت به سمت منفی حرکت کرده و آخرین معامله سهم‌منفی شد کم‌کم به فکر فروش پله ای باشید. ( تکنیک تیک معکوس )

*با اقتصادبرتر باشید/ با جدیدترین و ساده ترین #آموزش_مفاهیم_بورسی

30 نظر از مردم

 1. سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون
  در قسمت آمارها در سایت بورس
  اگر میانگین حجم خرید حقیقی در ۳ ماه یا ۱۲ ماه بیشتر از همون میانگین در فروشش باشد , بمعنی خوب بودن سهم است؟
  و همچنین همین اطلاعات برای میانگین حجم خرید حقوقی در ۳ ماه یا ۱۲ ماه به نسبت میانگین فروش حقوقی درهمان بازه های زمانی, نشان از خوب بودن سهم داره ؟و اینکه حقوقی سهم خوب است و حمایت میکند ؟
  سوال دوم: میانگین تعداد خریداران در ۳ یا ۴ ماه به نسبت فروشندگان به تفکیک حقیقی و حقوقی چطور؟ اگر بیشترباشد بهتر است؟

  • سلام،
   انشاالله اگر صبور باشید و دید بلندمدت داشته باشید بازار بهتون جواب خوبی میده. الان که قیمت‌ها به شدت ریخته قطعا حقوقی‌های هر سهم استقبال می‌کنن و خرید سنگین می‌زنن، وضعیت گروه خودرویی بیشتر به نماد #خودرو وابسته هست که این سهم هم چند وقتی هست داره حمایت میشه. انشاالله با حمایت مستمر و خالی کردن سرمایه‌داران عجول، اوضاع عوض میشه. این نیز بگذرد …

  • سلام، خواهش می‌کنم 🙏

   خرید حقوقی نشانه‌ی حمایت از سهم هست. در هر حال کلیت بازار در حال برگشت هست و پایان اصلاح رو اعلام می‌کنیم. سهمی که ارزنده هست رو نگهداری کنید، سهام بی‌ارزش رو با بنیادین جایگزین کنید. تو این اصلاح عمیق مشخص شد کدوم سهم‌ها ارزشمند هستن.

  • سلام،
   نکته‌ی اول اینه که باید چندین روز سهم رو زیر نظر داشته باشید. شاید سهم در وضعیت بدی قرار داشته باشه و حقوقی بخواد با این حرکت سهامداران خرد و حقیقی رو فریب بده و بعد از اون قیمت سهم سقوط کنه!
   اما معمولاً خریدهای سنگین حقوقی نشانه‌ی خوبی هست و خبر از رشد شارپ سهم داره. به خصوص اگر سهام از بنیاد قوی برخوردار باشه. همه‌ی این موارد به اون شرکتی بستگی داره که سهامش رو دارید و اینکه سهم بنیادین و خوبی هست یا خیر. در کل خرید و فروش بازیگر سهم معانی خیلی زیادی میتونه داشته باشه و فقط با بررسی و پیگیری مداوم می‌تونید از این بابت مطمئن بشید.
   در این مورد اگر سهامی که دارید مطمئن و بنیادی هست، خرید حقوقی قطعاً نشانه‌ی خوبیه.

   • سلام
    وقتی حقوقی سهمی مثلا وتجارت یا وبصادر وقتی سهمش به سقف رسیده و یا رد کرده ولی دیگه رشد نکرده وداره افت می کنه و خیلی ها فروختند خرید سنگین میکنه نشانه چیه؟

    • سلام،
     حقوقی‌های سهام بانکی اکثر مواقع حمایت خوبی روی سهم نشون دادن و این هم نشانه حمایت هست. انشاالله صبور باشید تا پایان سال ضررهاتون جبران میشه.

  • یک اصلاحیه بزنم: من حقیقی شما رو حقوقی دیدم 🙂
   اینی که شما گفتید کاملاً معنی خوبی داره، چون هیچ فرد معمولی نمیتونه این حجم خرید بزنه، در واقع اینا همون حقوقی هستن که با کد حقیقی خودشون خرید زدن. و دلیل خوب بودن این معامله هم اینه که قطعاً حقوقی رشد خوبی رو در سهم میبینه که با کد حقیقی هم ازش حمایت میکنه.

 2. عالی ماشالا به این سواد احسن فقط یه سوال دپارس تازه از کف ۷۶ درصد فیبو استارت زده بعد اصلاح وحشت ناک بعد از دو روز مثبت امروز حقوقی ۸۰ درصد فروخته و حجم معاملات که کلا کم است باعث شد تا مثبت از صف خرید پایین بیایید چرا مگه مرض داره هنوز توی ضرر هستیم احتمالا فردا دوباره سهم منفی شود حتی کف کانال هم میفروخت دو روز پیش ممکنه جواب بنده را بدهی

  • دوست عزیز حقوقی فروخته و خود حقوقی هم خریده تا حجم مبنا رو پر کنه! بازی حقوقی رو نخورید. بازیگر سهم با این حرکت‌ها میخواد کاری کنه که شما سهامتون رو مفت به حساب ایشون واریز کنید. نگهداری میان مدت توصیه میشه حداقل تا پایان مهر ماه. با چند روز منفی شدن سهم رو رها نکنید. اگه اینطور باشه مدام در حال معامله و استرس کشیدن خواهید بود. در ضمن شرکت‌های داروسازی، اخیراً ابلاغیه افزایش نرخ محصولاتشون اومده و سهام ارزشمندی هستند.

   • سلام ببخشید تعداد خرید و فروش حقوقی ها رو هم توضیح میدین؟مثلا دوتادحقوقی تو یه روز فروختن ۸ تا خریدن .مثلا تابلو ۱۵ مرداد ثفارس اول صبح حقوقی ها خریدن ۸ تا فکر کنم آخرش باز حقوقی فروخت تو صف فروش و رو حمایت .ممنونم

    • سلام، خواهش می‌کنم؛

     ببینید اول یک مسئله رو روشن کنم: درسته که میگن برای اطلاع از وضعیت سهم باید رفتار حقوقی رو بررسی کرد و در واقع یکی از مؤلفه‌ها برای اطلاع از آینده‌ی شرکت این موضوع هست، دقت کنید فقط یکی از مؤلفه‌ها؛ اما موضوع مهم‌تر این هست که حقوقی اکثراً در حال بازی دادن سرمایه‌گذاران خرد و حقیقی‌هاست. در بسیاری از موارد دیده شده که حقوقی صف فروش مصنوعی ایجاد میکنه فقط برای اینکه حقیقی بره تو صف فروش و از اون طرف حقوقی با قیمت پایین سهم رو جمع کنه. لذا خرید و فروش حقوقی چیزی نیست که بشه بهش اتکا کرد. مهم‌ترین چیزی که باید تو خریدهاتون مد نظر قرار بدید بنیاد سهم هست. اگه سهم از بنیاد خوبی برخوردار باشه در اصلاح و منفی و … هم بالاخره برمیگرده و اون سود بلندمدتی که انتظارش رو دارید بهتون میده. این رو هم در نظر داشته باشید که سهام بنیادی اکثراً در میان‌مدت و بلندمدت جواب میدن. این از این موضوع.
     حالا جواب سوال شما: در این مورد دو مؤلفه رو باید بررسی کنید. اول تعداد و مهم‌تر از اون حجم. به این صورت که شاید حجمی که ۲حقوقی فروختن از حجمی که ۸حقوقی خریدن بیشتر باشه که این یعنی عرضه در سهم سنگین‌تر از تقاضا بوده و سهم منفی میشه. با این حال با توجه به نکات بالا توصیه اکید من به شما اینه که بازی حقوقی رو نخورید. حقوقی‌ها هر کدوم کد حقیقی هم دارن و ممکنه تو همون لحظه کد به کد انجام بدن و شما این موارد رو باید از روی حجم معاملات متوجه بشید. موفق و پر سود باشید. 🙂

 3. سلام خسته نباشید میگم

  مطالب بسیار آموزنده بود برام ممنون 🙂
  چندتا سوال دارم ممنون میشم تو اینستاگرام هم پیجتون رو دنبال کنم اگر باشه

  • سلام اول تشکر عالی بود.ببخشید تعداد خرید و فروش حقوقی ها رو هم توضیح میدین؟مثلا دوتا حقوقی تو یه روز فروختن ۸ تا خریدن .مثلا تابلو ۱۵ مرداد ثفارس اول صبح حقوقی ها خریدن ۸ تا فکر کنم آخرش باز حقوقی فروخت تو صف فروش و رو حمایت .ممنونم

پاسخ دادن