مقابله با کرونا، خواهش و تمنایی نیست

طی دو هفته گذشته متاسفانه آمار تلفات کرونا در سطح کشور خصوصا کلان شهرهایی مثل تهران افزایش یافت . با یک نگاه کلی می توان فهمید که علت افزایش ابتلای به کرونا بدلیل این است که مردم به خوبی کرونا را درک نکرده و یا تدابیر دولت برای رعایت حفظ فاصله و یا استفاده از ماسک جدی نبوده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۹ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، وقتی آمار تلفات بالا می رود معنی اش این است که تدابیر اتخاذ شده مناسب نبوده و یا رعایت نشده است . این که دولت صرفا به تعطیلی برخی از بخش ها آن هم در حد خبر اکتفا می کند نتیجه بخش نبوده است . تازه وقتی دولت تعطیلی اعلام می کند بلافاصله شاهد شلوغ شدن جاده های شمال کشور و افزایش سفر ها هستیم که تعطیلی ها به تشدید شیوع ویروس کرونا کمک می کند. روند اقدامات نشان از اقدامات انفعالی دولت به جای فعالیت آفندی و تهاجمی در قبال شیوع کرونا دارد و به عبارتی دولت می خواهد با خواهش ، تمنا ، صدور اطلاعیه، سخنرانی و … با کرونا مقابله کند که نتیجه اش شده ، افزایش آمار تلفات ! بنابراین نتیجه فعالیت ها نشان میدهد اقداماتی که تا کنون انجام شده موثر نبوده است .

پس دولت باید تدابیر جدیدی را اتخاذ کند که تشدید بیماری را کنترل و مهار کند. شاید یکی از روش ها کنترل رفت و آمد ها در مناطق تجاری شلوغ نظیر بازار باشد که روزها مملو از جمعیت است . وقتی کشور تعطیل می شود بلافاصله باید تردد در جاده ها کنترل شود که شاهد حضور هزاران خودرو در جاده نباشیم و از مبدا خروج خودرو ها از شهرها را با قاطعیت ممنوع کنیم و به جز خودرو های عمومی حامل مواد غذایی و سوخت به سایر خودرو ها اجازه تردد در جاده را ندهیم. در مترو و حمل و نقل عمومی نیز به همین ترتیب اجازه تراکم جمعیت در ایستگاه های پر تردد داده نشود و ظرفیت خاصی را برای حضور مردم در ایستگاه ها تعیین و بر رعایت آن اصرار ورزیم . تجربه نشان داده است، عده ای از مردم به هیچوجه کاری با اطلاعیه و یا توصیه های دولت ندارند و مثل شرایط عادی امور روزانه اشان را دنبال می کنند و نتیجه اش این شده که عده دیگری از مردم باید تاوان این بی توجهی ها را بدهند . انتظار از دولت و بویژه شخص رئیس جمهور این است که تدابیر آفندی اتخاذ کند و با فرمان ویژه ای تردد ها را مهار و کنترل نمایند.

بارها فرماندهی نیروهای مسلح و نیروی انتظامی برای اجرای فرامین دولت اعلام آمادگی کرده اند اما ظاهرا برخی در دولت و شخص رئیس جمهور تمایلی به استفاده از قوه قهریه برای کنترل اوضاع ندارند و به همین دلیل هر روز باید شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن باشیم . وقتی امکانات درمانی و کادر پزشکی کافی نداریم دستکم با محدودیت و کنترل تردد ها می توان سیر مبتلایان به کرونا را مدیریت کرد. قطعا ازسرگیری دورکاری و حذف طرح ترافیک به منظور کنترل جمعیت فشرده در مترو و سایر وسایل نقل و حمل عمومی می توان به اجرای پروتکل بهداشتی امیدوار بود و شاهد کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر های ناشی از ویروس کرونا خواهیم بود . موضوع را جدی بگیریم ، جان مردم در خطر است و مسئول آن دولتمردانی هستند که در اجرا و اعمال محدودیت ها کوتاهی می کنند.

*اکرم صدیقی سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن