مقاومت طلا تحت تاثیر عدم قطعیت های تجاری

اقتصادبرتر

رویترز نوشت: امروز جمعه، قیمت طلا در معاملات اندکی تغییر کرد، زیرا سرمایه گذاران در بحبوحه تردیدها در مورد توافق تجاری آمریکا و چین، از انجام معاملات بزرگ خودداری می کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ آذر ۹۸

امروز جمعه – ۲۹ نوامبر قیمت های طلا تغییر اندکی داشتند ، زیرا امیدواری ها برای توافق تجاری بین چین و امریکا تقاضا برای دارایی های با ریسک بالاتر را تقویت کرد و طلا همچنان در مسیر ثبت بدترین عملکرد ماهانه خود در سه سال گذشته است .

طلای نقدی بازار آسیا با ۰٫۱ درصد افت در رقم ۱۴۵۶٫۳۰ دلار قرار گرفت ( بیش از ۱ ساعت پیش ) و طلای مبادلات آتی امریکا هم با رشدی ۰٫۲ درصدی در رقم ۱۴۵۵٫۷۰ دلار مبادله می شد .

تا به اینجای ماه فلز زرد افتی نزدیک به ۴ درصد ثبت کرده است که بیشترین سطح افت از نوامبر ۲۰۱۶ به حساب می آید ،چراکه خوشبتی ها در مورد توافق تجاری چین و امریکا ریسک پذیری بازار را افزایش داده و تقاضا برای مکان های امن سرمایه از جمله طلا را کم کرد ….البته تصویت قانونی توسط ترامپ در حمایت از اعتراضات هنگ کنگ در روز گذشته توانست سطحی از حمایت را برای طلا فراهم کند .

برایان لین ، مبادله گر در پایگاه طلا و جواهر سنگاپور گفت :” بازار طلا بدون شک به دو بخش تقسیم شده زیرا قبلتر مردم مطمئن بودند که توافقی تجاری در راه است اما حالا دیگر مطمئن نیستند.

تحلیلگر کالایی در یو بی اس ، جیوانی استانوا گفت:”طلا به دلیل انتظار ها برای روشن شدن بهتر وضعیت مذاکرات تجاری چین و امریکا روند مبادلاتی سایدوی (کم نوسان ) دارد و کم شدن ریسک پذیری بازارها دلیل ایجاد سطحی از حمایت برای فلز زرد است .”

شاخص دلار در حال ثبت بیشترین رشد هفتگی خود در برابر ین از ماه می است در حالیکه شاخص بازارهای سهام جهانی کمی از بیشترین رقم تمام تاریخ خود به دلیل ابهام های موجود در توافق تجاری فاصله گرفته .

موسسه فیچ سلوشن در مطلبی تحلیل اعلام کرد :” فراری به بالای ۱۵۰۰ دلار نشانه دهند پتانسیل رشد بیشتر قیمت های طلا است و در مقابل افتی به پایین ۱۴۴۵ دلار در هر اونس از اصلاح قیمت های مشخص تر( شدیدتر) در ادامه مسیر حکایت دارد و ما انتظار افت بیشتر قیمت ها را داریم .”

مایکل مک کارتی ، رییس و استراتژیت ارشد در سی ام سی مارکتس گفت :” قانون حمایتی ترامپ از اعتراضات چین بیشتر جنبه سمبولیک دارد و واکنش چینی ها هم به همین شکل بیشتر سمبولیک بوده و به نظر من این اقدامات تاثیری بر مذاکرات تجاری ندارد .”

سرمایه گذاران در مورد بشته شدن توافق تجاری فاز یک بین چین و امریکا اطمینان ندارند ، بعد از آنکه پکن روز گذشته امریکا را تهدید کرد تا به دلیل تصویب قانون حمایت از اعتراضات هنگ کنگ توسط واشنگتن ، اقدامات مناسب را انجام خواهد داد …این اتفاق بر روز دارایی های با ریسک بالا فشار وارد کرد و شاخص بازار سهام اروپا و آسیا با کاهش رو به رو شدند و از مکان های امن سرمایه حمایت شد .

استانوا گفت :” من از اینکه طلا توانسته سطح ۱۴۵۰ دلاری را حفظ کند سورپرایز شدم ، زیرا سطح زیادی از سودگیری در بازارها وجود داشت .”

با اینحال طلا تا به اینجای ما نزدیک به ۳٫۷ درصد افت قیمت داشته که بیشترین افت قیمت ماهانه از نوامبر ۲۰۱۶ است .

همچنین سرمایه گذاران بعد از انتشار آمارهای اقتصادی قوی در امریکا ، روی کاهش نرخ بهره ای تهاجمی حساب زیادی نمی کنند که این اتفاق هم مسیر را برای دومنی هفته متوالی کاهش قیمت هموار کرده .

سوکی کوپر ،تحلیلگر استاندارد چارترد در ایمیلی اعلام کرد :” بازار طلا احتمال کاهش نرخ بهره در دسامبر را کاهش داده است .”…” ما انتظار داریم فدرال رزرو در سال آینده در حالت توقف باقی بماند ، البته تا زمانیکه سطح رشد اقتصادی مناسب باشد و ریسک های و شوک های اقتصادی متوسطی را شاهد باشیم .”

نرخ تورم اروپا در ماه نوامبر رشدی ۰٫۱ درصدی داشته است .

پاسخ دادن