بسیاری از جوانان ایرانی خریدار خودرو های بدون صندوق یا هاچبک هستند . به صرفه ترین این خودرو ها نسبت به قیمت آنها در بازار هم اکنون ۲۰۶ تیپ ۲ و پراید ۱۱۱ هستند . البته تیبا ۲ حضور دارد اما مورد استقبال قشر جوان قرار نگرفت.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۹ بهمن ۹۵

پژو ۲۰۶ جذاب، جوان و چالاک
بیش از ۵ میلیون دستگاه پژو ۲۰۶ در سراسر دنیا تولید و عرضه شده است و شرکت ایران خودرو یکی از مهم ترین پایگاه های تولید این خودرو در جهان به شمار می رود. پژو ۲۰۶ به خاطر چالاکی و قابلیت های دینامیکی بالا، سازگاری با محیط زیست و مصرف سوخت پایین، قیمت مناسب و مطابقت با استانداردهای روز جهان محبوبیت ویژه ای چه در میان جوانان و چه در میان خانواده ها به دست آورده است.
در طراحی و تولید این خودرو از آخرین دستاوردهای فنی و مهندسی دنیا استفاده شده و فهرست تجهیزات استاندارد آن در تیپ های مختلف، توجه هر مشتری را به خود جلب می کند.
پژو ۲۰۶ با دو نوع موتور ۱۳۶۰ و ۱۵۸۷ سی سی در چهار سطح تجهیزات با تیپ های ۲، ۳، ۵ و ۶ به بازار عرضه می شود. تیپ ۶ این خودرو مجهز به گیربکس بسیار پیشرفته از نوع «تیپ ترونیک» است که امکان تعویض دستی و خودکار دنده ها را تو‌أماً فراهم می نماید. ترمزهای ضدقفل (ABS) و کیسه های هوای راننده و سرنشین جلو نیز در پژو ۲۰۶ قابل سفارش است.

پراید ۱۱۱یا همان مروارید

ارزانترین هاچبک صفرکیلومتری است که در حال حاضر می شود آن را از بازار تهیه کرد. این خودرو که با برخی تغییرات در ظاهر، اتاق و ارتقای اندک پیشرانه نسبت به مدل هاچبک پراید (نسیم) همراه شده همچنان مدلی بسیار پرفروش در محدوده ۲۰ میلیون تومان است. پیشرانه ۱٫۳ لیتری با قدرت ۶۳ اسب بخار و گشتاور ۱۰۳ نیوتن متر هر چند وزن تنها ۹۰۰ کیلوگرمی را پیش روی خود می بیند ولی شتاب اولیه ای برابر با ۱۴٫۵ ثانیه و حداکثر سرعت ۱۷۰ کیلومتر همه آن چیزی است که ۱۱۱ می توان در شرایط ایده آل به همراه داشته باشد.تیبا ۲ هاچبک نیز رقیب تازه نفس دیگری است که البته همچنان به تعداد بسیار اندک در اختیار مشتریان قرار میگیرد. این خودرو با قیمتی در حدود ۲۷ میلیون تومان از همان پیشرانه ۱٫۵ لیتری مدل سدان با قدرتی برابر با ۸۰ اسب بخار و گشتاور ۱۲۶ نیوتن متر سود میبرد تا شتاب اولیه حدود ۱۳ ثانیه ای نتیجه آن باشد.

نتیجه گیری:

در مقایسه ۲۰۶ تیپ ۲ و پراید ۱۱۱SE از نظر آپشن هر دو خودرو حدودا در یک سطح میباشند با این تفاوت که ۲۰۶ تیپ ۲ از نظر ایمنی بهتر و با کیفیت تر از پراید است .

پراید ۱۱۱ به عنوان زیبا ترین پراید موجود در بین جوانان پر طرفدار است و ۲۰۶ نیز فارغ از هر نوع تیپ همیشه طرفداران زیادی داشته است . اگر به دنبال هزینه کم و بی دردسر هستید قطعا نظر ما پراید ۱۱۱ میباشد اما اگر به دنبال کلاس بالاتر و شتاب هستید قطعا نظر ما ۲۰۶ تیپ ۲ است .

پاسخ دادن