مقررات جدید جلوگیری از سیگنال‌ فروشی

سرمایه گذاری
اقتصادبرتر

مدیرکل نظارت سازمان بورس از آغاز اجرای مقررات جدید بازار پایه برای جلوگیری ازسیگنال‌فروشی و تابلوخوانی از ۱۳ شهریورماه خبر داد و گفت: ۲۵ شهریورماه نیز، معاملات بازار پایه از سر گرفته می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، محسن خدابخش با بیان اینکه دستکاری قیمت و جرایم بازار پایه از جمله مواردی است که بخش عمده‌ای از تخلفات در پرونده‌های تشکیل شده در فرابورس را به خود اختصاص داده است، گفت: دلیل اصلی تغییر مقررات بازار پایه، اعلام جرمی بود که از سوی این بازارها به ثبت رسیده بود و در واقع اکثر پرونده شرکت‌های فرابورسی، متعلق به بازارهای پایه بود.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با تشریح تغییرات صورت گرفته در مقررات پایه فرابورس افزود: در بخش اول، کاهش محدودیت‌های نوسانی را در بازار پایه خواهیم داشت تا بازار فرصت بیشتری برای تامل در خصوص تغییرات قیمت داشته باشد و کمتر تحت تأثیر هیجانات مقطعی، قرار بگیرد.

خدابخش گفت: بحث عدم نمایش سفارش‌ها، موضوع بازارهای سیاه یا دارک مارکت‌ها است؛ در دیگر بازارهای دنیا و در بازارهای اتحادیه اروپا نیز، موضوع دارک مارکت‌ها کمک شایانی به کارایی و نقدشوندگی بازارها می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عدم نمایش سفارش‌ها موجب کاهش نقدشوندگی می‌شود، اظهار داشت: این موضوع یک قانون بازدارنده برای سفته بازانی است که با اهداف سودجویانه و با انگیزه های سیگنال فروشی و تابلوخوانی فعالیت می‌کردند و حالا این قانون، مانع فعالیت‌های غیرحرفه ای آنها شده است.

خدابخش در خصوص ریزش بازار با تغییر قوانین بازار پایه گفت: هیچ ارتباطی میان ریزش بازار و تغییر قوانین بازار پایه وجود ندارد؛ به این دلیل که در واقع در محاسبات شاخص، فقط بازارهای پذیرفته شده حضور دارند و اعداد بازار پایه در شاخص محاسبه نمی‌شوند؛ ضمن اینکه فشار سودجویان برای تحت تاثیر قراردادن بازار و افزایش فشار روانی و ایجاد جو منفی از سوی آنها، تنها برای دقایقی بازار را منفی کرد که پس از آن دوباره، بازار به روند منطقی خود بازگشت.

این مقام مسئول توضیح داد: با اجرایی شدن این دستورالعمل جدید، رفتارهای اقتصادی متفاوتی را می‌توان از بازار پایه شاهد بود؛ به این ترتیب، اگر در بازار پایه شاهد وجود سفته بازی به شکل معیوب و با اهداف سودجویانه بوده و متوجه شویم که رشد سهمی مربوط به اطلاعات بنیادی شرکت نبوده و با اطلاعات مالی و عملیاتی شرکت متناسب نباشد، شاهد خروج سفته بازان از بازار پایه و کاهش حجم معاملات در این بازار خواهیم بود؛ اما اگر رفتارهای سودجویانه پشت سهمی نباشد و رشد قیمت سهم به دلیل اطلاعات مالی و بنیادی شرکت باشد، هیچ کاهش حجم معاملاتی را شاهد نخواهیم بود؛ چراکه این تغییرات نمی‌تواند مانعی برای معاملات سهم بازارهای پایه باشد.

 خدابخش در پایان گفت: از ۱۸۲ ناشر حاضر در بازار پایه، بالغ بر ۱۲۵ ناشر در تابلوی زرد، ۴۲ ناشر در تابلوی نارنجی و ۱۴ ناشر در تابلوی قرمز فعالیت خواهند داشت.

پاسخ دادن