ملتی که عاشورا دارد، شکست ندارد

ملتی که عاشورا دارد، شکست ندارد
اقتصادبرتر

اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر-هر وقت به فکر فشارهای خارجی و مشکلات داخلی می‌افتم تنها چیزی که مایه آرامش‎ام می‌شود، فرهنگ محرم و عاشوراست.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ شهریور ۹۸

تصور بسیاری از انسان‌ها این است که مرگ پایان همه چیز است اما محرم و عاشورا ثابت کرد، مرگ پایان نیست! بلکه آغازی است برای مسلمان شیعه پیرو واقعی امام حسین (ع) که به تبعیت از الگوی عاشورا به تکامل انسانی دست یابد. عاشورا به مرگ مفهوم دیگری داده است که با مفهوم نیستی کاملا متفاوت است و بلکه تمام هستی است. فرهنگ عاشورا از مرگ به معنای نیستی، حیاتی جاودان برای انسان حسینی ساخته است که در پرتو آن ظلم و فساد از جهان رخت بر می‌بندد و قیام کننده برای خدا و مظلوم صحنه عاشورا، پیروز صحنه خواهد بود و به قهرمان مبارزه با ظلم و فساد تبدیل می‌شود که در مسیر حرکت آن مرگ و نیستی وجود ندارد، به عبارتی انسان پرورش یافته مکتب حسین، از اولیای الهی است که هرگز به دل هراس و نومیدی راه نمی دهد و وجود آن مالامال از آرامش، امید و شادمانی است حتی در اوج مشکلات و مصائب، نظیر آن چه در امام خمینی ( ره ) به‌وضوح دیده بودیم. اگر صحنه رویارویی امروز جمهوری اسلامی ایران با آمریکا و متحدانش را با مدل حسینی نگاه کنیم آنوقت به درس‌های عاشورا پی خواهیم برد. در نگاه مادی آوردگاه امروز ایران اسلامی و آمریکا به هیچوجه به نفع ایران نیست، در آن سوی جبهه آمریکا و متحدانش برخوردار از بزرگ‎ترین اقتصاد جهان، جنگ افزارهای پیشرفته و ماشین تبلیغاتی موثر به علاوه هزاران ویژگی مثبت دیگر قرار دارند که اگر امکانات مادی ایران را با آنها مقایسه کنیم، قطعا یارای مقابله نخواهیم داشت. اما تنها عنصری که باعث دلگرمی و امید ایرانیان مسلمان شده است. اعتقاد به فرهنگ حسینی و باوری است که به مدل مبارزه حسینی داریم. و این مدل آن چیزی است که دشمن یارای مقابله با آن را ندارد و هر کجا ایران اسلامی از آن به خوبی استفاده کرده است، باعث شکست دشمن و پیروزی جبهه حق شده است.

آمریکا نمی‎تواند برداشت درستی از فرهنگ حسینی و آموخته‌های آن داشته باشد. برای دشمن درک تبدیل مرگ به عنصر حیاتبخش زندگی قابل درک و باور نیست و این همان متغیری است که عامل پیروزی ایران در بسیاری از جبهه‌های جدید است. رمز موفقیت بسیاری از آوردگاه‌هایی که یک طرف آن شیعیان پیرو امام حسین (ع) هستند در مفهوم شهادت نهفته است. در دفاع هشت ساله ایران در مقابل رژیم صدام، نبرد حزب الله و سوریه با رژیم صهیونیستی، مبارزه مردم یمن با رژیم آل سعود و سایر جبهه‌های مشابه عامل پیروزی فرهنگ حسینی است که جز شیعیان، سایر فرقه‌ها درک درستی از آن ندارند. در جامعه امروز ما که با فشار‌های خارجی و مشکلات فراوان داخلی مواجه است، تنها راه نجات بخش شیعیان استفاده از مدل و الگوی جهادی امام حسین (ع) است. اگر در حال و هوای محرم امروز و در تاسوعا و عاشورای حسینی امسال از برکت خون امام حسین (ع) به درستی الهام بگیریم مطمئن باشیم که جمهوری اسلامی ایران در آوردگاه‌های پیش رو پیروز است و قطعا دشمن را شکست خواهد داد لذا برای کشوری که فرهنگ حسینی دارد شکست معنا ندارد و همه تصمیمات و حرکاتش پیروزی است. چون در فرهنگ امام حسین (ع) مرگ به معنای نیستی وجود ندارد. در فرهنگ حسینی مومن تحت امر امام حسین (ع) آرامش قلبی دارد، به پیروزی امیدوار است و هرگز نگران تهدید خارجی نیست.

ان‎شاء الله تاسوعا و عاشورای امسال درس بزرگی برای همه مردان جبهه مقاومت خواهد بود. 

پاسخ دادن