ملک را با سند رسمی بخرید

تنظیم قرارداد خرید و فروش املاک امری تخصصی است، اما مشاوران املاک اگرچه امین هستند و حقوق دو طرف را در نظر می‌گیرند؛ اما متخصص در امر سند نیستند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  صدا و سیما؛ به همین خاطر توصیه می‌شود خریداران ملک از مشاوران حقوقی کمک بگیرند تا دچار کلاهبرداری احتمالی یا سند‌های غیررسمی و جعلی نشوند.

آقای حمیدرضا محمدباقری قاضی دیوان عالی کشور می‌گوید: خریداران ملک باید از مالک رسمی، خریداری کنند، در حال حاضر تقریبا اکثر املاک در همه نقاط ایران دارای پلاک ثبتی هستند؛ باید ملک را از کسی بخریم که سند رسمی به نام اوست. گاهی افراد در مطالبه سند رسمی تعارف می‌کنند و این کار ممکن است باعث پشیمانی شود.

وی می‌افزاید: اگر کسی مدعی شد وکیل مالک ملک است، باید حتما وکالت نامه رسمی داشته باشد و اگر کسی مدعی نسبت خانوادگی شد یا اعلام کرد نماینده مالک است، نباید پذیرفت، زیرا برای قانون و دادگاه مالک اهمیت و موضوعیت دارد و غیر از او ادعا‌های مطرح شده,​شنیده نمی‌شود.

قاضی دیوان عالی کشور با اشاره به اینکه بیشتر مردم شاید تنها یک یا دو بار در عمر خود خانه معامله ملک کنند، گفت: با توجه به این مسئله و اینکه افراد دانش حقوقی ندارند، بهتر است برای خرید خانه با یک حقوقدان مشورت کنند. افراد حتما در هنگام قرارداد، بند‌هایی را که در آن ذکر شده است، به طور کامل مطالعه کنند تا دچار ضرر نشوند.

وی به تنوع وکالت نامه‌ها اشاره و بیان کرد: گاهی مالک به وکیل خود وکالت کاری می‌دهد و بنابراین وکیل تنها حق گرفتن پایان کار و استعلام شهرداری دارد، ولی حق فروش ندارد. خریدار باید به این موارد توجه کند و اگر کار به دادگاه و قانون کشیده شود، ممکن است دچار چالش شود.

محمدباقری تنظیم قرارداد خرید و فروش املاک را امری تخصصی دانست و عنوان کرد: مشاوران املاک امین هستند و حقوق دو طرف را در نظر می‌گیرند، اما متخصص در امر سند نیستند و به همین جهت خریداران بهتر است از مشاورین حقوقی کمک بگیرند.

وی با بیان اینکه طبق آیین نامه اجرایی، باید از کارشناسان حقوقی در دفتر املاک استفاده شود، اظهار کرد: این مسئله متاسفانه فقط جنبه تشریفاتی پیدا کرده است در حالی که اگر عملی می‌شد از خیلی از اختلافات و دعاوی در دادگاه‌ها جلوگیری می‌شد و خریداران با اطمینان بیشتری برای خریداری ملک اقدام می‌کردند.

پاسخ دادن