ممنوعیت دریاروی شناورهای صیادی به علت وقوع طوفان شاهین

بنا بر اعلام سازمان شیلات ایران، اجازه دریاروی شناورهای صیادی به علت وقوع طوفان شاهین تا اطلاع ثانوی صادر نمی شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ مهر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پرویز محبی معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران ضمن بیان این مطلب افزود: به رغم هشدارهای سازمان شیلات ایران به استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان و همچنین اطلاع رسانی به صیادان، بر اثر وزش طوفان شاهین در استان سیستان بلوچستان دو فروند شناور صیادی با هم برخورد و ۱۶ ملوان به آب پرتاب شدند که ۱۱ نفر از آنان توانستند نجات پیدا کنند و پنج نفر دیگر ناپدید شده اند. عملیات نجات و جستجو برای یافتن پنج ملوان شناور صیادی که در آب پرتاب شدند، ادامه دارد. اکثر شناورهای صیادی که برای فعالیت روزانه خود در دریا بودند، به محض فراخوان و اطلاع رسانی ها در مورد وقوع طوفان، سفر دریایی را رها کردند و به پناهگاه هایی که در مراکز و بنادر صیادی وجود دارد، بازگشتند.

محبی درباره دیگر اقدامات سازمان شیلات ایران گفت: در استان هرمزگان فصل صید میگو باید از دیروز آغاز می شد که به علت طوفان به تعویق افتاده و صید این آبزی بعد از اتمام طوفان انجام خواهد شد. وی درباره آسیب های وارده به بخش صیادی گفت: بر اثر وزش طوفان حاره ای شاهین در استان سیستان و بلوچستان آسیب های کلی و جزئی به بنادر صیادی وارد شده به طوری که سایبان های صیادی تخریب و تیرهای برق و جاده های متصل به بنادر دچار خسارت شدند. در استان هرمزگان آسیب جدی به بنادر صیادی و شناورها بر اثر طوفان وارد نشده و بیشترین تاثیرات در استان سیستان و بلوچستان بوده است.

محبی، اذعان داشت: هم اکنون در حال ارزیابی خسارت ناشی از طوفان شاهین به بخش صیادی و بنادر صیادی هستیم و نتایج آن به زودی به استانداری ها و وزارت کشور اعلام می شود. در حال حاضر از شدت طوفان کاسته و تاثیرات آن کمتر شده است. هر سال شاهد طوفان های موسمی در برخی از استان های جنوبی کشور هستیم و با اطلاع رسانی به موقع تلاش می کنیم خسارت ها به حداقل برسد.

وی خاطر نشان کرد: امسال نیز پیش از بروز طوفان شاهین از طریق سازمان هواشناسی و ستاد حوادث غیر مترقبه کشور درباره فعالیت دامنه این طوفان در استان های هرمزگان و سستان و بلوچستان به ما اطلاع رسانی شد و سازمان شیلات ایران بلافاصله این موضوع را به ادارات کل شیلات استانی منتقل کرد تا اقدامات پیشگیرانه در دستور کار آن ها قرار گیرد.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران، برگزاری جلسات با تشکل ها و اتحادیه های صیادی، اطلاع رسانی در مورد وقوع طوفان از طریق فضای مجازی و سایت های ادارات کل شیلات استان ها، ارسال پیام های هشدار به صیادان و همکاری ادارات کل شیلات استان ها با سازمان بنادر و دریانوردی را از جمله اقدامات پیشگیرانه در این حوزه عنوان کرد.

پاسخ دادن