ممنوعیت فروش طلای کمتر از ۱۸ عیار

اقتصاد برتر

بانک اول – رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید نقره به جای طلا گفت: فروش طلای کمتر از ۱۸ عیار در ایران ممنوع است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایلنا، ابراهیم محمدولی درباره وضعیت تقاضا در بازار طلا و جواهر  اظهار کرد: دادوستد در بازار در هفته گذشته بسیار کُند بود و به دلیل نوسانات بسیار زیاد قیمت طلا و سکه، شاهد کاهش تقاضا در بازار هستیم. البته قبل از این موج رکود در هفته گذشته، به مدت ۱۰ روز تقاضا برای خرید مصنوعات طلا بالا رفته بود و خرید و فروش انجام می‌شد. افزایش تقاضا برای خرید مصنوعات طلا به نفع تولید است و باعث حفظ اشتغالزایی در کارگاه‌های تولیدی می‌شود.

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به تقاضای مردم برای طلای آب‌شده، گفت: عده‌ای با هدف حفظ سرمایه خود با توجه به افزایش قیمت طلا، به سمت خرید طلای آب شده رفتند و این باعث شد تقاضا برای مصنوعات طلا به شدت کاهش پیدا کند.

محمدولی گفت: مردم در خرید طلای آب شده مالیات و اجرت نمی‌پردازند اما باید بدانند که سودی هم عایدشان نخواهد شد و اغلب در این معاملات دچار ضرر و زیان شده‌اند و ریسک خرید طلای آب شده بالاست چراکه حتی تشخیص طلای نو با طلای دست دوم هم بسیار سخت است و گاه متاسفانه طلای دست دوم را در قالب طلای نو به مردم می‌فروشند. بنابراین توصیه ما به مردم این است که برای حفظ ارزش سرمایه خود به سمت خرید طلای آب شده نروند.

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با اشاره به افزایش تقاضای مردم به سمت خرید نقره به جای طلا اظهار کرد: پس از افزایش قابل توجه قیمت طلا، شاهد افزایش خرید نقره و بدلیجات هستیم. اما مردم بدانند که خرید نقره هیچ تضمینی ندارد و دقیقا پس از خرید آن، در صورت هرگونه مشکلی حتی امکان برگشت آن به فروشنده نیست و هیچ فروشنده‌ای نقره فروخته شده را قبول نمی‌کند اما طلا با فاکتور همواره قابل دادوستد است و فروشنده باید پاسخگوی هرگونه مشکل احتمالی پس از فروش باشد. در نقره هر مشکلی پیش آید خریدار دیگر باید قید آن را بزند و داخل جوب بیندازد.

محمدولی با اشاره به فروش طلای کمتر از ۱۸ عیار در بازار تاکید کرد: فروش طلای کمتر از ۱۸ عیار تخلف است و همکاران مجاز به فروش طلای کمتر از ۱۸ عیار نیستند چراکه مبنای استاندارد طلا درایران عیار ۱۸ یا همان ۷۵۰ است.

پاسخ دادن