مناطق آزاد از مصوبه ثبت سفارش کالا مستثنی شدند

اقتصادبرتر

نشست بررسی و رفع موانع و مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی مناطق آزاد با حضور رئیس کل بانک مرکزی و مرتضی بانک مشاور رئیس جمهوری برگزار شد که خروجی آن مستثنی شدن مناطق آزاد از مصوبه دولتی ثبت سفارش کالا بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، در این نشست که با حضور عبدالناصر همتی و مرتضی بانک و معاونین دبیرخانه و مدیران عامل مناطق آزاد و بانک مرکزی تشکیل شد، مقرر شد در راستای بهبود فضای کسب وکار و رفع موانع تولید و نیز رفع مشکلات بانکی فعالین مستقر در این مناطق، همه مجوزهای صادره توسط سازمان‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ملاک عمل بانک‌های عامل برای اعطای تسهیلات و خدمات بانکی قرار گیرد.

همچنین مقرر شد با توجه به نقش فعالیت‌های بانکی در مناطق آزاد سرمایه بالای تاسیس بانک‌های آفشور مجددا مورد بررسی قرار گرفته و شرایط استقرار این‌گونه بانک‌ها در مناطق تسهیل شود.

در پایان این نشست و با هدف رفع موانع ومشکلات فعالین اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موافقت کرد رویه واردات کالاهای ضروری و تخصیص ارز به این دسته از کالاها انجام شود. همچنین مقرر شد از این پس رویه‌های واردات و ثبت سفارش مطابق با قوانین و مقررات مناطق آزاد اجرایی شود.

به گزارش تسنیم، اوایل مردادماه امسال معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش در واکنش به اعتراض برخی تجار و کسبه این منطقه گفته بود: با دستور صریح مدیر عامل منطقه آزاد کیش و با مسئولیت خود دستور لغو ثبت سفارش را صادر کرد.

ناصر آخوندی با اشاره به اینکه صدور ابلاغیه‌ای مبنی بر لزوم ثبت سفارش کالا‌ها در گمرک کیش از ۶مرداد باعث نگرانی تجار و بازاریان شده بود، افزود: همزمان با ابلاغ این مصوبه، مدیرعامل منطقه آزاد کیش خواستار لغو محدودیت‌های اعمال شده بر روند فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی در مناطق آزاد شد.

وی تصریح کرد: روز دوشنبه ۷ مرداد نیز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به محض ورود به جزیره کیش به همراه معاونان خود در گمرک حاضر شده و با مسئولیت خود دستور لغو ثبت سفارش را صادر کردند. اما تعدادی از بازاریان که از این تصمیم گیری اطلاع نداشتند جهت طرح مشکل به سازمان مراجعه کردند که با توضیحات مظفری مبنی بر لغو ثبت سفارش در گمرک جزیره کیش، نگرانی آنها در این خصوص برطرف شد.

وی با اشاره به اینکه، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در حال پیگیری این روند و رایزنی با نهادهای مربوطه هستند تا جزیره کیش به دلیل شرایط خاص جغرافیایی خود در زمینه ثبت سفارش کالا از دیگر مناطق آزاد مستثنی شود تاکید کرد: صدور برخی دستور العمل‌ها و قوانین مغایر با قانون چگونگی اداره مناطق آزاد بوده و با ماهیت ذاتی این مناطق مغایر است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط شدت گرفتن تحریم ها، قانون ثبت سفارش با هدف نظارت بر واردات و پیشگیری از قاچاق کالا تصویب شده است ادعا کرد: طبق آمار سازمان مبارزه با قاچاق کالا، در سال ۹۷، جزیره کیش از پاک ترین مناطق کشور گزارش شده به گونه که میزان تخلفات گمرکی در این منطقه در حد صفر است.

پاسخ دادن