مناطق پرخطر در ابتلا به کرونا در تهران

الگوی حرکتی روزهای قرنطینه شهروندان تهرانی طبق اطلاعات نقشه بومی «بلد» نشان می دهد که بیمارستان‌ها، ترمینال جنوب و برخی مراکز خرید نقاط پرمراجعه و مقصد بسیاری از کاربران بوده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۵ اسفند۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مهر، اطلاعات مسیریابی «بلد» نشان می‌دهد که با وجود توصیه‌های بسیار برای ماندن در خانه، برخی از نقاط مانند مراکز خرید و تفریحی، پایانه‌ها و میادین مهم شهر از مقاصد مهم مسیریابی افراد در تاریخ‌های بیستم تا بیست و سوم اسفند بوده‌اند.

بر اساس این اطلاعات ۵۹ بیمارستان، داروخانه و درمانگاه و ۴۱ مرکز تفریحی، مرکز خرید، ترمینال و میدان شهر در بین ۱۰۰ نقطه پربازدید کاربران بلد قرار داشته‌اند. با توجه به داشتن ۳.۵ میلیون کاربر فعال در بلد، این اطلاعات تاحدودی می‌تواند نشان دهنده الگوی حرکتی افراد در این سه روز باشد.

ترمینال جنوب یکی از مهمترین پارک‌سوارهای تهران برای سفر به شهرهای جنوبی و مرکزی کشور محسوب می‌شود. پس از آن یکی از مراکز خرید در شمال شهر و بازار گل شهید محلاتی از نقاط پرمراجعه در سایت بلد بوده‌اند. سپس در ادامه نام برج میلاد، بام تهران، پل طبیعت و برخی مراکز خرید دیگر هم در لیست مناطق پر مراجعه دیده می‌شود.

مقایسه با ماه قبل

در این اطلاعات که از روزهای بیستم تا بیست و دوم اسفند به دست آمده، میزان جستجوی یکی از مراکز خرید در شمال شهر در مسیریاب بلد به رتبه چهل و پنجم رسیده؛ این در حالی است که در ماه پیش و بازه زمانی بیستم تا بیست و دوم بهمن، این مرکز خرید در رتبه ۱۷۵ قرار داشت. این نشان می‌دهد که با تعطیل شدن مدارس و برخی از ادارات بسیاری از افراد در خانه مانده، بخش دیگر درگیر مراکز درمانی شده‌اند و هم‌زمان گروهی از شهروندان زمان خالی خود را به بازدید از مجتمع‌های خرید گذرانده‌اند.

در این رتبه‌بندی پس از بیمارستان‌ها، بازار گل محلاتی سومین نقطه‌ای بوده که در «بلد» به آن مسیریابی یا نام آن جستجو شده؛ این در حالی است که ماه قبل، مراجعه به این بازار در رتبه نهم لیست بلد قرار داشت.

بازار گل محلاتی یکی از شناخته‌شده‌ترین بازارهای گل تهران است که همیشه در اسفند ماه بسیار شلوغ می‌شود. علی‌رغم توصیه‌های بسیار، این بازار امسال هم میزبان خرید افراد زیادی در تهران بوده است. همچنین پس از بازار گل محلاتی، برج میلاد، پل طبیعت و برخی مراکز خرید مبلمان از نقاط پرمراجعه در مسیریاب بلد بوده‌اند که نشان‌دهنده الگوی حرکتی تهرانیان در سه روز بیستم تا بیست و دوم است.

بنابر این گزارش همه بیمارستان‌های ریفرال بیماری کرونا در تهران، از مناطق پرمراجعه بلد هم بوده‌اند. به غیر از بیمارستان‌ها، مناطق پر ارجاع در این نقشه بومی شامل مراکز خرید و مراکز تفریحی، ترمینال‌ها و فرودگاه مهرآباد است.

مقایسه با نقشه شیوع بیماری در محلات

بررسی نقشه مناطق پرخطر که اخیرا با حمایت وزارت بهداشت منتشر شده، نشان می‌دهد که مسیریابی بلد به اکثر محله‌هایی که افراد مبتلا در آن تردد بیشتری داشته‌اند، بسیار بالا بوده است.

بر اساس تطبیق این دو نقشه می‌توان گفت از بین ۱۰ محله‌ای که مبتلایان در آن تردد زیادی داشته‌اند، ۸ محله در لیست نقاط پرمراجعه بلد بوده‌اند. برای مثال در نقشه تردد مبتلایان، نام چهار راه ولیعصر، ونک، میدان انقلاب، میدان صادقیه به عنوان مناطق پرخطر عنوان شده‌ و همزمان در ۱۰۰ منطقه پر جستجو مسیریاب بلد این محلات رتبه بالایی داشته‌اند که می‌تواند نشان‌دهنده فراوانی بالای رفت و آمد شهروندان در این مناطق پرخطر باشد.

این هم‌پوشانی بین مناطق پر خطر و مناطق پرمراجعه در بلد همچنین در نقاط دیگر شهر هم ادامه دارد. برای مثال در نقشه شیوع کرونا در تهران، نام صادقیه و سعادت‌آباد به عنوان پرخطرترین مناطق ذکر شده‌است. در مقابل در مسیریاب بلد هم میدان صادقیه و میدان کاج از مکان‌های پر مراجعه بوده‌اند.

پس از آن سهروردی شمالی، چهارراه ولیعصر و محله بازار به عنوان محلات پرخطر ذکر شده‌اند. در مسیریاب بلد هم رتبه جست‌وجو و مسیریابی بازار مولوی، بازار تهران، محله منیریه، پاساژ لباف و چهارراه ولیعصر بالا بوده است.

سپس در ادامه محلات نیروی هوایی، تهران پارس، اختیاریه، شهرک ولیعصر، بهشتی و شکوفه در دسته پرخطرها قرار گرفته‌اند.

نام میدان انقلاب و میدان ونک هم جزء ۱۰۰ محله پر جست‌وجو و مسیریابی شده بلد قرار داشته که از سوی دیگر به عنوان مناطق پرتردد بیماران مبتلا به کرونا مطرح شده است.

همچنین در بلد، میدان صنعت، ۲ مرکز خرید در هروی از مناطق پر تردد بوده‌اند که بر اساس نقشه رفت‌وآمد بیماران مبتلا به کرونا به ترتیب شهرک قدس و پاسداران هم به عنوان مناطق پرخطر از آنها یاد شده است. همچنین در حالی در نقشه رفت و آمد بیماران در محلات نام محله نارمک دیده می‌شود که در نقاط پر مراجع بلد مسیریابی زیادی به پارک فدک، و میدان هفت حوض در این محله شده است.

این هم‌پوشانی هم‌چنین می‌تواند بر درخواست‌های مداوم مسئولان وزارت بهداشت از مردم صحه بگذارد. چنانچه هرچه مناطق پرترددتر بوده‌اند خطر ابتلا در آن‌ها هم بیشتر شده است. برای همین به نظر می‌رسد برای قطع زنجیره ابتلا به این ویروس راهی به جز عمل کردن درخواست‌های مکرر «در خانه بمانید» وجود نخواهد داشت.

پاسخ دادن