مناظره جنجالی بایدن و ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جو بایدن رقیب او در انتخابات از حزب دمکرات اولین مناظره تلویزیونی جنجالی خود را در شهر کلیولند اوهایو برگزار کردند.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ مهر ۹۹

طرفین در این مناظره که حدود ۹۰ دقیقه طول کشید و کریس والاس از شبکه فاکس نیوز میزبانی آن را به عهده داشت به مسائل متعددی از جمله پر کردن کرسی خالی دیوان عالی، اقتصاد، بحران همه گیری کرونا، تغییر اقلیم و نتیجه انتخابات پرداختند.

در این مناظره بین طرفین اختلاف لفظی شدیدی در گرفت.

  • قاضی دیوان عالی

دو نامزد در ابتدای این مناظره درباره نامزدی قاضی ایمی برت در دیوان عالی در آستانه انتخابات بحث کردند. با درگذشت قاضی روت بیدر گینزبرگ اکنون یک کرسی این دیوان که نقش مهمی در تعیین سرنوشت سیاست‌های دولتی دارد خالی است. ترامپ از نامزدی خانم برت که مورد علاقه محافظه کاران اجتماعی است دفاع کرد اما جو بایدن گفت در خلال انتخابات و به گفته او در حالی که ده‌ها هزار نفر به صورت پستی رای داده اند باید تا ماه فوریه برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی صبر کرد. پاسخ‌ها درباره قاضی برت به بحث درباره اوباماکر یا همان برنامه بیمه درمانی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شده بود کشید. خانم برت قبلا در مقاله ای از تایید این قانون در سال ۲۰۱۲ در دیوان عالی انتقاد کرده و درحالی که برخی ایالات بار دیگر علیه اوباماکر به دیوان عالی شکایت کرده اند احتمال لغو آن در این دیوان وجود دارد. در صورت تایید نامزدی خانم برت در سنا رای محافظه کاران در برابر لیبرال‌ها در این دیوان شش به سه خواهد بود. بایدن دونالد ترامپ را متهم کرد اگر در دیوان عالی موفق به لغو این قانون شود میلیون‌ها نفر را از بیمه درمانی محروم خواهد کرد. در مقابل ترامپ گفت اگر جو بایدن سر کار بیاید نظام درمانی سوسیالیستی خواهد شد.

  • همه گیری ویروس کرونا

بایدن در پاسخ به این سوال که چرا مردم باید برای مدیریت بحران کرونا به او اعتماد کنند؟ گفت بیش از ۲۰۰ هزار نفر تاکنون در آمریکا در اثر ویروس کرونا درگذشته اند. او گفت، دونالد ترامپ هیچ برنامه ای برای مدیریت این بحران ندارد و با اینکه از ابتدا می‌دانست کووید-۱۹ مرگبار است آن را پنهان کرد. او به ستایش ترامپ از شی جین پینگ رهبر چین در ابتدای این همه گیری در چین اشاره کرد. ترامپ در پاسخ از چین انتقاد کرد و گفت اگر بایدن رئیس جمهور بود میلیون‌ها نفر جان خود را از دست می‌دادند. ترامپ عملکرد دولت خود در مهار بحران را ستود. ترامپ در طول این مناظره به عضویت هانتر بایدن، پسر جو بایدن، در یک شرکت انرژی در اوکراین حمله کرد اما بایدن گفت پسرش مرتکب هیچ خطایی نشده است. این موضوع در جریان استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان کنگره مطرح شده بود چون گفته می‌شد ترامپ به رهبر اوکراین فشار آورده بود درباره پسر بایدن و شخص او تحقیق کند.

  • مناظره ای پر از جنجال

در طول این مناظره ترامپ مکررا صحبت‌های جو بایدن را قطع می‌کرد. هرچند بایدن هم چنین کرد اما خیلی محدودتر. بایدن در مقطعی در واکنش به قطع دایم صحبت هایش ترامپ را “دلقک” خواند و گفت “ساکت می‌شوی”. کریس والاس در بخشی از مناظره از ترامپ پرسید او در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چقدر مالیات پرداخته است؟ آیا چنانکه نیویوک تایمز گزارش کرده ۷۵۰ دلار در هر یک از این دو سال پرداخته؟ ترامپ ابتدا فقط به طور کلی گفت: او میلیون‌ها دلار مالیات پرداخته است و در پی فشار مجری مناظره گفت که در این دو سال “میلیون‌ها دلار مالیات پرداخت کرده است.” بایدن از او پرسید چرا برگه‌های مالیاتی خود را فاش نمی کند و ترامپ جواب داد همه آنها را خواهند دید. او تاکنون از انتشار این اسناد خودداری کرده است.

  • رشد اقتصادی

وقتی نوبت به مساله رشد اقتصادی رسید کریس والاس به ترامپ یادآوری کرد که در سه سال آخر دولت اوباما فرصت‌های شغلی بیشتری از سه سال اول ریاست جمهوری او ایجاد شد.

ترامپ می‌گوید که دوران ریاست جمهوری او با بزرگترین رشد اقتصادی در تاریخ آمریکا همراه بوده است. جو بایدن در مقابل گفت که او اولین رئیس جمهور آمریکاست که در پایان دوران ریاست جمهوری اش مردم بیش از آنکه کار یافته باشند مشاغل خود را از دست داده اند.

پاسخ دادن