منافع مالی خارجی آمریکا در خطر است

منافع مالی خارجی آمریکا در خطر است
اقتصادبرتر

آمریکا پس از چین دومین صادر کننده بزرگ جهان است، اما پنج مورد آشکار نشان می دهد واشنگتن نمی تواند ماموریت صادرات را حتی بین متحدانش به درستی انجام دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ شهریور ۹۸

آیا بروز اشکال در صادرات آمریکا نتیجه تصمیمات شخصی ترامپ است ؟ دوره ای که با سیاست های غلط رئیس جمهوری غول های فناوری را غرق می کند! یا شاید ترامپ با حلقه انزوایی که به دور آمریکا کشیده می خواهد نشان دهد کشورهای جهان به اندازه گذشته به آمریکا احتیاج ندارند!

جایگزینی برای هواوی در آمریکا وجود ندارد؟

واشنگتن مانند همیشه تلاش می کند به اهداف خود برسد و متحدان غربی را متقاعد که با وی همراه شوند تا بتواند غول مخابراتی چین را از زنجیره تامین تجهیزات شبکه نسل ۵ ( ۵G ) حذف کند. با این ادعا که پکن می تواند از طریق تجهیزات هواوی هر گونه اطلاعات را بدست آورد. پس باید متحدان وی این غول مخابراتی را به تصرف درآورند، لذا آمریکا بسیار تلاش کرد آنان را همراه کند اما آلمان و انگلیس از شرکت در مناقصه خودداری کردند، برلین با بیان اینکه “استانداردهای امنیتی خاص خود” را دارد، از خواست واشنگتن سرپیچی کرد و خشم ترامپ را بر انگیخت.

*عواقب حذف هوآوی

عواقب حذف این غول فناوری از شبکه مخابراتی ارتباطات گسترده خواهد بود و نه فقط تلفن ها و کامپیوترها را دربرخواهد گرفت بلکه شامل تمام قطعات پیچیده الکترونیکی که سال ها است برای استفاده در منازل توسط شرکت هوآوی تولید می شود نیز می شود. آیا ناکامی واشنگتن به دلیل فرضیه های بدون شواهد پرونده مقامات این کشوراست ؟ یا به این دلیل است که آمریکا نتوانسته به تنهایی به تولید تجهیزات و قطعات نسل ۵ ارتباطات (۵G ) بپردازد تا از این طریق قدرتی شبیه هواوی به دست آورد که بسیاری از کشورهای جهان را به خود وابسته کند.

*تله بروکسل برای غول فناوری

اتحادیه اروپا یک جنگ صلیبی بیهوده را برای تجزیه مایکروسافت در دهه ۱۹۹۰ انجام داد ، اما حمله به غول های فناوری آمریکا توسط قانونگذاران اروپایی چه در بروکسل و چه از طریق دولت های ملی در مقیاس با آن کاملاً متفاوت بود.
اتحادیه اروپا سال ها است تلاش می کند مقررات نظارتی بر محتوای فیس بوک و توییتر اعمال کند. همچنین استفاده ازشیوه های مختلف برای دریافت مالیات از شرکت هایی همچون آمازون و نیز آزار و اذیت گوگل به دلیل سوء استفاده از موقعیت غالب خود و اخذ جریمه با رکوردی ۵ میلیارد دلاری ، از اقداماتی بود که علیه این فناوری آمریکایی بکار گرفته شد. در جلسات دادگاه نیز علیه تیم حقوقی غول های آمریکایی قوانین مختلفی را تحمیل می کنند تا شاید رشد فناوری نوین ارتباطات آمریکایی را مهار سازند .
آمریکا در قبال تلاش اتحادیه اروپا از فرانسه خواسته است از شرکت های فناوری آمریکایی فعال در این کشور مالیات نگیرد زیرا این شرکت ها در حال رقابت تنگاتنگی با چین می باشند و نمی خواهند اخذ مالیات باعث شود ، فناوری های آمریکا در برابر چین تضعیف شوند.
جالب اینجاست آمریکا با شکار ترول ها و اخبار جعلی روسیه ، بیش از هر کشور دیگری چهره شرکت های خود را لکه دار کرده است ، تقریباً هر اقدامی علیه آنها انجام داده اعم از تنبیه یا ایجاد محدودیت های متعدد با عدم واکنش مردم موجه شده است .

*مقابله به مثل آمریکا با اتحادیه اروپا

در مقابله با اقدامات اتحادیه اروپا، آمریکا دست به مبارزه استراتژیک علیه شرکت اوبر و ایربی ان بی ، زده است و هربار برای راه اندازی این شرکت ها در کشورهای مختلف کمپین هایی برای تخریب آن ها انجام داده است تا مسیر هموار آنان را ناهموار سازد . Uber در حال حاضر از بازارهای متنوع مانند چین ، ترکیه و برخی کشورهای اتحادیه اروپا محصور شده است ، در حالی که مقررات جدید کار در جای دیگر می تواند مزیت آن را نسبت به ارائه دهندگان کابین سنتی کمتر کند. در همین حال ، Airbnb در بسیاری از مقاصد محبوب جهان از جمله پاریس ، بارسلونا ، لس آنجلس و ژاپن با فشار ممانعت از فعالیت دست و پنجه نرم می کند. از همه بدتر آنکه ، اخلال گرانی که از سوی آمریکا هدایت می شوند در برابر نوآوری هایی که زندگی را آسان تر کرده و اغلب برای مصرف کننده نهایی مقرون به صرفه می باشند ایجاد اختلال می کنند و به طور فزاینده ای به عنوان انگل های سوء استفاده از قانون به مردم معرفی می شوند!

• ناتوانی ترامپ مقابل مرکل

آمریکا شرط می بندد گاز طبیعی مایع (LNG) تا پایان دهه آینده به بالاترین سوخت جهان تبدیل شود و برای اینکه خود را به صدر صنعت صادرات جدید برساند ، آن هم برای محصولی که همیشه قیمت رقابتی ندارد ، نیازمند سرمایه گذاری هنگفت در زیرساخت ها است ، لذا آمریکا مجبور است از تمام توان اقتصادی و لابی گری خود استفاده کند.
بنابراین ده‌ها بار دونالد ترامپ با پشتوانه قانونگذاری سنا تأکید کرده است ، آلمان باید پروژه Nord Stream 2 خود را با روسیه کنار بگذارد ، وی نه تنها از قوت گرفتن روابط کرملین و برلین در هراس است بلکه تلاش دارد ، صادر کنندگان LNG آمریکایی را نیز ترغیب کند تا به ایجاد روابط گسترده تجاری با آلمان اقدام کنند. اما آلمان در این خصوص بسیار قاطعانه عمل کرده است و ترجیح می دهد تامین سوخت منازل کشورش را منوط به خواسته های سیاسی آمریکا ، فدای منافع این کشور نکند .
اکنون وضع تعرفه های ۱۰ درصدی برای واردات محصولات چینی باعث شده حداقل ساخت یک تأسیسات مهم در امریکا به تعویق بیفتند. واشنگتن استدلال می کند اگر بخواهند برای رونق صنعت بر آن مسلط شوند این یک مشکل غیرقابل انکار در راه رسیدن به هدف نهایی اشان است. اما راه پیش روی منافع آمریکا پر از موانع غیرمنتظره خواهد بود ، بسیاری از این تصمیمات خام ترامپ باعث فرصت سوزی است و برخی دیگر نیز اجتناب ناپذیر هستند.

*آمریکا در صدر صادرکنندگان سلاح جهان

امریکا ، برترین صادرکننده سلاح در جهان بشمار می رود و مدت ها است درآمد ناشی از فروش سلاح به متحدین نظامی خود یک منبع قابل اعتماد برای این کشور محسوب می شود. به همین دلیل تعلیق عرضه – ۳۵ F آمریکایی به ترکیه – در اعتراض به خرید سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه – باعث نگرانی هایی می شود که فراتر از دلواپسی های پولی است.
اگر متحدین بیشتری – به ویژه کشورهای غیر ناتو مانند عربستان سعودی وفاداری خود را به سلاح های آمریکایی رها کنند و به دنبال گزینه هایی با ارزش بهتر برای پول باشند ، این می تواند تهدیدی جدی برای آمریکا باشد و واشنگتن را وادار کند تا هزینه بیشتری بابت متقاعد کردن متقاضیان محصولاتی همانند بوئینگ (که اخیراً مشکلاتی بهمراه داشته است ) در نظر بگیرد.
نکته قابل توجه دیگر این که در حالی که کشورهای عضو ناتو همچنان در تامین تجهیزات دفاعی خود با تأخیر مواجه هستند اما کشورهایی نیز هستند که بودجه های دفاعی اشان را سریعاً تامین می کنند ، چین ، هند و روسیه ، از جمله کشورهایی هستند که یا وابسته به منابع آمریکایی نیستند یا به طور جدی با آنها مخالف هستند. در حالی که ۲۵ سال پیش به نظر می رسید تمام اقتصادهای بزرگ سرانجام به نظم جهانی آمریکا خواهند پیوست ، اکنون به نظر می رسد که نیمکره دیگر در حال گذر از مسیر خود است.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصادبرتر

پاسخ دادن