منافع ملی قربانی سیاسی کاری دولت و مجلس

منافع ملی قربانی سیاسی کاری دولت و مجلس

احمد خادم المله – مدیر مسئول – در پی انتقادات تند مجلس به بیانیه مشترک و تفاهم دولت و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که نهایتا منجر به دخالت رهبری و توصیه ایشان به طرفین برای حل اختلاف فی مابین شد، متاسفانه کشمکش بین مجلس و دولت ادامه دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ اسفند ۹۹

مجلس دولت را متهم می‌کند که قبل از توافق با گروسی، مجلس را مطلع نکرده است و دولت می‌گوید رئیس و هیات رئیسه مجلس از طریق دبیر خانه شورایعالی امنیت ملی در جریان بحث‌ها بوده اند و باید نمایندگان را توجیه می‌کردند. اگر دولت و مجلس با یکدیگر همراهی داشتند و در جلسات صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سایر مسئولان دولتی با گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، یک یا دو نفر از نمایندگان مجلس را هم مشارکت می‌دادند و آنها نیز در جریان بحث‌ها قرار می‌گرفتند این اختلافات پیش نمی آمد که بازتاب جهانی داشته باشد و برای چند روز خوراک رسانه‌های بیگانه شود اما از آنجا که متاسفانه هر یک از طرفین مشاجره بنا بر تضعیف و تخریب یکدیگر دارند، اطلاعات مذاکرات و بحث‌های این چنین را به یکدیگر نمی دهند، تا یکی از طرفین دچار خطا و اشتباه شود و بعد متوسل به رهبری گردند و از اعتبار رهبری برای حل اختلاف خرج کنند.

چه اشکالی داشت اگر یکی از نمایندگان مجلس در جلسات گروسی شرکت می‌کرد؟ چرا دولت با بازی‌های سیاسی مجلس را به خطا می اندازد و یا مجلس مصوبه ای را بدون مشورت با ارکان دولت تصویب می‌کند!؟ متاسفانه هزینه بازی‌های سیاسی دو طرف را مردم پرداخت می‌کنند و این منافع ملی کشور است که در بازی کشمکش‌های طرفین به مخاطره می‌افتد. نکته مهمتر اینکه مردم به‌عنوان ناظر عملکرد دولت و مجلس از این نوع بازی‌های سیاسی و لجبازی‌های طرفین خسته شده اند. کاهش محبوبیت شخصیت‌های شاخص دولت و مجلس در نظر سنجی‌ها همه ریشه در این نوع بازی‌های سیاسی دارد که هر چه عمیق تر می‌شود، مردم بیش از گذشته از طرفین رویگردان می‌شوند. معلوم نیست در شرایطی که کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی و سیاسی با دشمن قرار دارد، این نوع بازی‌ها تا کی باید ادامه پیدا کند و هزینه آن از جیب نظام و مردم پرداخت شود.

آنچه مسلم است تنها چیزی که طرفین به آن توجه ندارند منافع ملی کشور و منافع مردم است. هر دو طرف بخاطر تجربه سیاسی ای که دارند خوب می‌فهمند، با مردم و نظام چه می‌کنند اما حاضرند منافع ملی کشور را فدای بازی‌های سیاسی خود کنند تا طرف مقابل را تخریب نمایند. این بازی‌ها متاسفانه هر چه به انتخابات ریاست جمهوری آینده نزدیک می‌شویم، شدت پیدا می‌کند و طرفین تلاش بیشتری برای تخریب طرف مقابل می‌کنند. در این شرایط لازم است، دبیر خانه شورایعالی امنیت ملی نقش فعالتری در پایان دادن به این نوع بازی‌های سیاسی ایفا کند و خط قرمز‌هایی را برای طرفین تعریف کند و اجازه ندهد منافع ملی کشور قربانی لجبازی‌ها و بازی‌های سیاسی شود. ساده ترین اقدامی که برای کاهش این نوع بازی‌های سیاسی می‌توان انجام داد این است که در همه مذاکرات داخلی و خارجی مرتبط با برجام و یا موضوعات ملی دیگر نماینده‌هایی از دولت یا مجلس حضور داشته باشند که اطلاعات لازم به همه افراد ذینفع بموقع برسد و امکان تصمیم گیری وجود داشته باشد و یا موضعگیری در خصوص موضوعاتی از این دست به دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی واگذار شود و همه موظف به پیروی از آن باشند.

پاسخ دادن