منتظر سقوط بیشتر ارزش بیت کوین باشید

بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال بعد از ثبت رشدی ۷۵درصدی در ۵۰ روز گذشته، تغییر مسیر داد و یک اصلاح قابل توجه داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

بیت‌کوین بعد از گذار شکننده خود به بالای کانال ۵۰ هزار دلاری وارد فاز اصلاحی شد و سقوطی ۱۰هزار دلاری را تجربه کرد. در پی این اتفاق سایر رمزرارزها نیز نزولی شدند و بازار ارزهای دیجیتالی، قرمز‌پوش شد.

بزرگ‌ترین ارز دنیای دیجیتال با از دست دادن بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود، در ابتدای روز ۱۰ هزار دلار افت کرد، اما تا پایان روز توانست به کانال ۴۶ هزار دلاری بازگردد.

تحلیلگران این ریزش را نوعی اصلاح می‌دانند، اما در صورتی که ترس ایجادشده در بازار باعث شود بیت‌کوین نتواند از ناحیه مقاومتی ۴۸ هزار دلاری عبور کند، اصلاح بیشتری برای بیت‌کوین در انتظار خواهد بود.

سایر رمزارزها نیز روندی نزولی داشتند، به‌طوری که ارزش کل بازار ارزهای دیجیتالی طی چند روز گذشته با حدود ۳۰۰ میلیارد دلار کاهش به مرز ۲ هزارمیلیارد دلار بازگشت.

  • بیت‌کوین تا ۴۳ هزار دلار سقوط کرد

بیت‌کوین روز سه‌شنبه با افتی ۱۱ درصدی قیمت‌های پایین‌تر از ۴۳ هزار دلار را لمس کرد، اما روز خود را در کانال ۴۶ هزار دلاری به پایان برد.

این حرکت نزولی ارزش بازاری بیت‌کوین را با ۳۰۰ میلیارد دلار کاهش، به ۸۵۰ میلیارد دلار رساند. اما روز چهارشنبه را به‌آرامی پشت‌سر گذاشت و تنها در کانال قیمتی ۴۶ هزار دلاری خود در حال نوسان بود.

  • دلیل اصلاح بیت کوین

برخی از تحلیلگران علت افت بیت کوین را وجود مشکل در کیف‌پول‌های دیجیتالی السالوادور در مسیر قانونی‌سازی بیت‌کوین نامیدند.

این اتفاق را می‌توان به نوعی بازی با بازار دانست. همان‌طور که در گزارش روز سه‌شنبه در همین صفحه بیان شد، السالوادور بعد از قانونی‌سازی بیت‌کوین، می‌تواند بهشت نهنگ‌های بیت‌کوین برای دلاری‌سازی سرمایه‌های خود باشد؛ بیت‌کوینی که می‌توان اظهار داشت بخش زیادی از آن در دست چینی‌ها و روس‌هاست.

به همین خاطر این احتمال می‌رود که ریزش بازار برنامه‌ای برای خرید بیشتر دولت السالوادور از طرف نهنگ‌ها باشد. بوکله، رئیس‌جمهور این کشور روز گذشته طی توییتی اعلام کرد که طی این ریزش با خرید ۱۵۰ بیت‌کوین دیگر اکنون ۵۵۰ بیت‌کوین در اختیار دارد.

  • پیش‌بینی تحلیل‌گران

برخی از تحلیلگران فنی در مورد روند بیت‌کوین اظهار داشته‌اند که ریزش اخیر بازار تنها یک اصلاح به حساب می‌آید و در صورتی که روند نزولی متوقف شود و قیمت آرام بگیرد، احتمال دارد که بیت‌کوین بتواند مسیر صعودی خود را از سر بگیرد.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار اوآندا، در همین راستا می‌گوید: «پایه‌های بیت‌کوین هنوز دست‌نخورده باقی مانده‌اند و قیمت‌ها محدوده جدیدی از معاملات بین ۴۶ هزاردلار تا ۵۳ هزاردلار را تعیین می‌کنند.» اما این موارد بستگی به شکست یا موفقیت بیت‌کوین برای گذر از مقاومت ۴۸ هزار و ۵۰۰ دلار دارد و در صورتی که نتواند از آن عبور کند، می‌توان ریزش بیشتر را انتظار داشت.

سایر رمزاررزها نیز به دنبال سقوط بیت‌کوین نزولی شدند. اتریوم که دومین رمزارز بزرگ بازار نام دارد، با افتی تقریبا ۱۴ درصدی از مرز ۴ هزار دلار فاصله گرفت و تا زمان تهیه این گزارش در کانال ۳ هزار و ۳۰۰ دلاری در حال معامله بود.

پاسخ دادن