منطقه ۵ تهران پیشتاز معاملات مسکن در بهمن ماه

اقتصاد برتر

بر اساس بانک مرکزی، در بهمن ماه امسال بیشترین سهم از معاملات انجام شده خرید مسکن مربوط به منطقه ۵ تهران بوده است. مجموعا ۱/ ۱۷ درصد از حجم کل معاملات خرید مسکن شهر تهران در بهمن ماه مربوط به این منطقه بوده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۱۴۴٫۰ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴٫۴ درصد افزایش نشان می دهد.

گفتنی است، «گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه سال ۱۳۹۸»، برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده می‌شود.

براساس این گزارش در مجموع طی ۱۱ ماه سال جاری-از فروردین تا پایان بهمن ماه ۹۸- تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ فقره خرید رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یعنی ۱۱ ماه سال ۹۷ حدود ۶/ ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ۱۱ ماه اول امسال،متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در بازار مسکن شهر تهران ۱۳ میلیون تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش ۵/ ۶۳ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمربنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۲/ ۴۳ درصد بیشترین سهم را در معاملات مسکن نسبت به سایر بازه‌های سنی واحدهای مسکونی به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین بر اساس این گزارش در بهمن ماه امسال شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل -بهمن ۹۷- به ترتیب معادل ۴/ ۲۹ و ۵/ ۳۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

در بهمن ماه امسال بیشترین سهم از معاملات انجام شده خرید مسکن مربوط به منطقه ۵ تهران بوده است. مجموعا ۱/ ۱۷ درصد از حجم کل معاملات خرید مسکن شهر تهران در بهمن ماه مربوط به این منطقه بوده است.

بعد از منطقه ۵، مناطق ۲ و ۴ شهر تهران به ترتیب با سهم ۷/ ۹ و ۲/ ۹ درصدی پرمعامله‌ترین مناطق شهر تهران بوده‌اند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در مجموع ۶/ ۷۴ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در بهمن ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر تهران شامل مناطق ۵،۲،۴،۱۰،۷،۸،۱۴،۱۵،۱۱ و ۱ بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده نیز ۴/ ۲۵ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده معادل ۲۸ میلیون و۵۰۰ هزار تومان مربوط به منطقه یک و کمترین آن با ۷ میلیون و۱۶۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ پایتخت تعلق داشته است.

میانگین قیمت مسکن در منطقه یک شهر تهران در بهمن ماه امسال در مقایسه با بهمن ماه سال گذشته معادل ۷/ ۳۰ درصد افزایش داشته است.

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه ۱۳۹۸ ۶۹۲ KB –   PDF icon

پاسخ دادن