منطقی‌ترین واکنش به روند اصلاحی بورس چیست؟

منطقی‌ترین واکنش به روند اصلاحی بورس چیست؟

اصلاح، ذات بازار و برای ادامه رشد امری ضروری است. در این شرایط افراد رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهند. اما واقعاً منطقی‌ترین واکنش به روند اصلاحی بازار بورس چیست؟

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر اصلاح ذات بازار و برای ادامه رشد بازار امری ضروری است. در این شرایط، افراد رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهند؛ برخی در صف فروش می‌نشینند، برخی تنها نظاره‌گر هستند و هیچ کاری انجام نمی‌دهند، برخی هم اقدام به خرید سهم می‌کنند.
اما واقعاً منطقی‌ترین واکنش به روند اصلاحی بازار بورس چیست و در چنین شرایطی چه باید کرد؟

اصلاً اصلاح قیمت یعنی چه؟!

اصلاح قیمت عبارت است از حرکتی که بخشی از روند غالب بازار را خنثی می‌کند. یعنی قیمت برخلاف موج اصلی حرکت می‌کند. در حالت کلی سهم به صورت یک‌باره صعود یا نزول نمی‌کند و معمولاً بصورت پلکانی بالا یا پایین می‌رود.
زمانی که احساس شود قیمت‌ها بیش از اندازه ذاتی‌شان رشد کرده‌اند و از طرفی سرمایه‌گذاران اقدام به فروش سهام خود می‌کنند را اصطلاحاً دوران استراحت؛ و در صورت رشد بیش ازحد سهام که متعاقباً فروش‌های بعدی سنگین‌تری را ایجاد می‌کند، آن را دوران اصلاح قیمت می‌نامند.

به طورکلی اصلاح می‌تواند یک حرکت نزولی درروند صعودی یا یک حرکت صعودی در روند نزولی باشد. اما در بیشتر مواقع منظور از اصلاح، کاهش نسبی قیمت‌ها در یک‌روند صعودی است. در علم تکنیکال مبحثی به نام الگوهای برگشتی وجود دارد. الگوهای برگشتی در انتهای روندهای صعودی یا نزولی شکل می‌گیرند و بیانگر برگشت بازار هستند. به عبارت دیگر، الگوهای برگشتی باعث تغییر روند بازار می‌گردند.
یکی از اولین نشانه‌های تشکیل الگوهای برگشتی شکسته شدن خط روند است. از انواع آن نیز می‌توان به الگوی برگشتی سر و شانه، الگوی برگشتی سر و شانه معکوس و الگوی برگشتی سقف یا کف دوقلو اشاره کرد که توضیح مفصل آن‌ها و همچنین توضیحات بیشتر درباره‌ی اصلاح قیمت در سلسله مطالب دیگری منتشر خواهد شد.

حال پاسخ به این سؤال: در زمان اصلاح بازار بورس چه باید کرد؟

برای بررسی چگونگی عملکرد در روندهای اصلاحی بازار بورس باید به سه نکته‌ی مهم توجه کرد:

۱٫ دید سرمایه‌گذاری خودتان را مشخص کنید
دید سرمایه‌گذاری افراد شامل سه دسته‌ی: کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت می‌شود. باید توجه کنید پیش از آغاز معاملات در بورس و شروع رسمی فعالیت خود، استراتژی اصلی و دیدگاه سرمایه‌گذاری مناسب شخصیت خود را انتخاب کرده باشید. در اینجا منظور از شخصیت، جنبه‌های روانی و ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز بودن شماست.

  • در زمان اصلاح بازار، افرادی که دید کوتاه مدت و نوسانی را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کرده‌اند، باید سهم مورد اصلاح را بفروشند و در اولین فرصت از سهم خارج شوند.
  • افرادی با دید میان مدت، به سه علت می‌توانند در اصلاح‌های بازار از سهم خارج شوند:
    ۱٫ سهم آنها از بنیاد قوی برخوردار نباشد و تصمیم داشته باشند سهم مذکور را با سهمی بنیادین و ارزشمند عوض کنند.
    ۲٫ سهم موردنظر به حد سود مشخص‌شده رسیده باشد و دیگر جای رشدی برای سهم متصور نباشند.
    ۳٫ اگر اصلاح بازار عمیق باشد، سهامدار می‌تواند سیو سود کرده و به مرور قسمتی از سهم را نقد و پس از اتمام دوره‌ی اصلاح اگر سهم همچنان ارزش گذشته را داشت، دوباره آن را خریداری کند. البته توجه داشته باشید که این مورد برای زمانی مناسب است که اصلاح بازار بیش از ۲۵% یا بیش از یک ماه طول بکشد.
  • افرادی با دید سرمایه‌گذاری بلند مدت، با اصلاح‌های کوتاه مدت یا میان مدت، هرگز نباید به فکر فروش سهام خود بیفتند؛ به این دلیل که این اصلاح‌ها به عنوان نوساناتی برای رشد شارپی و بلند مدت سهم آن‌ها محاسبه می‌شود. در واقع با توجه به اینکه دید سرمایه‌گذاری آن‌ها بلند مدت است، این قبیل اصلاحات ارزش خرید و فروش و دست زدن به معاملات هیجانی را ندارد و ممکن است اصلاح خیلی زود تمام شده و سهامدار از بازار جا بماند.

۲٫ به جای وحشت از رنگ قرمز شاخص کل و هم‌وزن، نمودار سهم خودتان را بررسی کنید

در روندهای اصلاحی، به شاخص کل و اصلاح بازار توجه نداشته باشید و نمودار هر سهم را به طور جداگانه تحلیل و بررسی کنید. در بازار سرمایه تعداد زیادی نماد وجود دارد که در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی نسبت به شاخص و بازار دارند؛ بنابراین، باید نمودار هر سهم را جداگانه و به دور از هیجان بازار و سرخی نقشه‌ی آن بررسی کنید.

اگر در زمان اصلاح بازار، نمودار سهم شما در موقعیت حمایتی خوب و یا در حال پولبک به مقاومت شکسته شده می‌باشد، حتی اگر سهم منفی هم شود، باید از آن نگهداری کنید و فروش سهم در این شرایط کار عاقلانه‌ای نیست.
اما اگر سهم در موقعیت مقاومتی نمودار خود قرار دارد و یا در موقعیت شکست حد ضرر شماست، بهترین کار این است که هر چه سریع‌تر از سهم خارج شوید.

۳٫ مطابق ریسک‌پذیری خود تصمیم بگیرید

حقیقت این است که افراد با درجات ریسک‌پذیری بسیار متفاوتی قدم به بازار سرمایه می‌گذارند و باید با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود معامله کنند. برای مثال کسی که تحمل ۱۰ درصد منفی خوردن سهم را ندارد باید با انجام اصلاحات بازار به سرعت از سهم خارج شود، هرچند این کار اشتباه محض است و باید با حداقل نگاه میان مدت و ریسک‌پذیری معقول وارد این بازار شد. چنین افرادی مدت طولانی در بورس ماندگار نمی‌شوند و بعد از به دست آوردن چند موفقیت یا شکست عطای بورس را برای همیشه به لقای آن می‌بخشند و به دیگران نیز توصیه می‌کنند که از بورس دوری کنند که قمارخانه‌ای بیش نیست!

به طور کلی همیشه در روندهای اصلاحی بازار، باید قدرت ریسک‌پذیری حدود ۲۰ درصدی داشته باشید تا با آرامش و تسلط بیشتری پرتفوی خود را مدیریت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که هر چه دید سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید و در سهام‌های بنیادین صبورانه سهامداری کنید، احتمال موفقیت و کسب سود شما بیشتر از دیگران خواهد شد.

شاید بتوان فرمول موفقیت و کسب سود در بورس را اینگونه نوشت:
موفقیت و کسب سود در بورس = انتخاب هوشمندانه سهم + صبوری، صبوری و صبوری

پر سود باشید 🙂

پاسخ دادن