مهلت ۹۰ روزه وزارت خزانه داری آمریکا برای معاملات با ایران

مهلت ۹۰ روزه وزارت خزانه داری آمریکا برای معاملات با ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک دوره ۹۰ روزه برای آزادی انجام معاملات در بخش‌های خاصی از اقتصاد ایران را در نظر گرفته است. این معاملات شامل بخش‌هایی مانند صنایع ساختمانی، معدن، نساجی می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازوزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۶ دی (۱۶ ژانویه) خبر داد که معاملات در بخش‌هایی از اقتصاد ایران در یک دوره ۹۰ روزه آزاد است. این دوره که روز نهم آوریل سال جاری میلادی به پایان می‌رسد شامل بخش‌های ساختمانی، معدن و نساجی می‌شود. آمریکا روز جمعه گذشته اقتصاد ایران را هدف تحریم‌های جدیدی قرار داد. وزارت خزانه داری آمریکا تاکید کرده است که این بخش‌ها می‌توانند هدف مجازات‌های تحریمی قرار گیرند.

تحریم‌های جدید آمریکا به دنبال حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی در عراق که سربازان آمریکایی در آن حضور دارند انجام شد. آمریکا گفته است که این تحریم‌ها تنگناهای اقتصادی را برای جمهوری اسلامی بیشتر خواهد کرد زیرا ایران به دنبال تولید بمب هسته‌ای و اقدامات “تروریستی” است.

ایالات متحده جمعه گذشته (دهم ژانویه) در واکنش به حملات موشکی ایران به دو پایگاه نظامی آمریکا در خاک عراق، تحریم‌های تازه‌ای را علیه صنایع ایران اعلام کرد و همچنین گروهی دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی را به لیست افراد تحریم‌شده افزود.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در نشستی همراه با مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور، در کاخ سفید گفت که ۱۷ تحریم تازه علیه صنایع گوناگون ایران اعمال خواهد شد. هم‌چنین هشت مقام ایرانی که در حمله اخیر موشکی به پایگاه‌های آمریکا دخالت داشتند تحریم می‌شوند.

منوچین تصریح کرد که به دستور دونالد ترامپ (تروریست) تمام افراد ایرانی مؤثر در صنایع و عمران و معادن تحریم خواهند شد. آمریکا قصد دارد تحریم‌های جداگانه‌ای علیه صنایع آهن و فولاد ایران اعمال کند.

این در حالی است که آلمان، بریتانیا و فرانسه در نشست ۲۴ دی ماه (۱۴ ژانویه)، بر این تاکید کردند که جمهوری اسلامی‌ ایران به شکل مکرر، تعهدات خود را در قالب برجام نقض کرده است و این می‌تواند به فعال شدن مکانیزم ماشه منجر شود که به معنای رجوع پرونده اتمی ‌ایران به کمیسیون مشترک برای طرح نگرانی‌ها از “عدم پایبندی ایران” به تعهداتش در برجام است.

جمهوری اسلامی ‌ایران اوایل ژانویه ۲۰۲۰ به طرف‌های اروپایی اعلام کرد که پنجمین و آخرین مرحله از کاهش تعهدات برجامی خود را کنار می‌گذارد.

به گزارش “واشنگتن پست” دولت آمریکا به کشورهای اروپایی هشدار داده که با توجه به “تخطی ایران” از تعهداتش در توافق اتمی اگر همچنان از این توافق حمایت کنند بر خودروهای وارداتی از این کشورها تعرفه گمرکی سنگین وضع خواهد کرد.

پاسخ دادن