مهمترین سیگنال امروز بورس

اقتصاد برتر

با دستور معاون اول رئیس جمهوری، شیوه‌نامه قیمت‌گذاری فولاد که از سوی معاون وزیر صمت صادر شده بود، لغو شده است. شاید این اتفاق مهمترین سیگنال امروز بازار سهام باشد که مثبت شدن نمادهای فولادی را به همراه داشته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تجارت نیوز، همزمان با لغو قیمت‌گذاری دستوری فولاد در بورس مقامات سازمان بورس نیز نسبت به این مساله واکنش نشان داده‌اند.

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اخیراً، در بحث قیمت‌گذاری دستوری برخی از محصولات، مسائلی مطرح شد که نهایتاً، با مخالفت نهادهای ناظر و اجرایی بورس مواجه شد، تأکید کرده است: هیات مدیره شرکت‌ها، قوی‌تر از همیشه، فقط قوانین بازار سرمایه را ملاک عمل قرار دهند و از راهکارهای بورسی پیروی کنند.

آن طور که رسانه‌های مختلف گزارش داده‌اند، وی گفته است: اخیراً نیز با تأکید مجدد، ناشرین را ملزم کرده‌ایم، در قیمت‌گذاری عرضه محصولات، ضمن پایبندی به قانون، صرفه و صلاح سهامداران را مبنا قرار دهند و مطالبه جدی و همیشگی ما رعایت این اصل مهم است و پیگیری قضایی تخلفات را وظیفه ذاتی خود می‌دانیم.

قالیباف اصل همچنین بیان کرد: سازمان بورس بر عملکرد ناشرین نظارت کامل دارد و برای اجرای حمایت خود از جمعیت میلیونی سهامداران، مطابق مواد ۵۱ و ۵۲ قانون بازار اوراق بهادار، در برخورد با متخلفان احتمالی، حتی لحظه‌ای غفلت و مصلحت‌اندیشی را جایز و روا نمی‌داند.

همزمان با این اتفاقات، صبح امروز شاخص بورس نیز مثبت شده است و نمادهای فولادی نیز برخلاف رویه چند روز قبل، روندی کاملا متفاوت را در پیش گرفته‌اند.

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با پایدار بودن روند صعودی بورس گفت: با توجه به اظهارات متفاوت مسئولان و تنگنای شدید دولت هنوز نشانه‌های مثبتی برای شروع روند صعودی بازار سهام نداریم و با یک روز مثبت شدن بورس نمی‌توان گفت رشد بورس شروع شده است.

این کارشناس در رابطه با چشم‌انداز بورس گفت: چشم‌انداز بازار سهام منفی است و بورس انتظار کاهش قیمت دلار را دارد و اگر دلار بعد از روی کار آمدن بایدن حتی تا ۱۸ هزار تومان نیز سقوط کند شاخص کل در سال آینده حدود یک میلیون واحد نوسان خواهد داشت، اما اگر دلار اصلاح نداشته باشد شاخص کل بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نوسان خواهد داشت.

این کارشناس در رابطه با سیگنال‌های مثبت برای میان‌مدت گفت: قیمت سهم‌ها اصلاح زیادی داشتند و بازارهای جهانی نیز رشد چشم‌گیری را پشت سر گذاشتند و از طرفی با انتشار گزارش‌های ۹ ماهه می‌توان انتظار رشد کوتاه‌مدت بورس را داشت.

این کارشناس در پایان گفت: در جریان معاملات امروز بعد از لغو قیمت‌گذاری دستوری زنجیره فولاد صفوف خرید این صنایع یک ساعت هم دوام نداشت و بازار سهام هیجانی اقدام به خرید و فروش می‌کند و از طرفی روند تعادل باید چند روزی ادامه داشته باشد تا الگوی بازگشت روند صعودی شکل بگیرد.

پاسخ دادن