موافقت سعودی‌ها برای کاهش ۴ میلیون بشکه‌ای تولید

اوپک

وزیر نفت گفت: پیشنهاد کاهش حداقل ۱۰ میلیون بشکه‌ای عرضه روزانه نفت اوپک و متحدانش مطرح است و ایران، ونزوئلا و لیبی به‌طور طبیعی مستثنا هستند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شانا،  در حاشیه نشست اوپک پلاس که به صورت وبینار در حال برگزاری است، در ارتباط زنده با بخش خبری شبکه اول سیما گفت: پیشنهاد کاهش ۱۰ و ۱۲ میلیون بشکه‌ای عرضه روزانه نفت مطرح است و این رقم، غیر از میزان عرضه‌ای است که قرار است از سوی کشورهایی مثل کانادا، نروژ، برزیل و حتی ایالات متحده کاهش یابد؛ چون آنها نیز برای کاهش عرضه اعلام آمادگی کرده‌اند.

زنگنه افزود: بر مبنای پیشنهادات در حال بررسی، این میزان کاهش را قرار است در ماه‌های مه و ژوئن داشته باشیم؛ سپس از جولای تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۰) عرضه روزانه به میزان هشت میلیون بشکه کاهش خواهد یافت که بر سر این رقم اختلاف نظری وجود ندارد و از ژانویه ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۱ نیز عرضه روزانه به میزان ۶ میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: آنچه مهم است این است که بر اساس برآوردهایی که دبیرخانه اوپک ارائه داده، اگر در ماه مه ۱۵ میلیون بشکه کاهش عرضه نداشته باشیم، شاهد اضافه عرضه نسبت به تقاضا خواهیم بود و بازار دچار شوک جدی از نظر قیمتی خواهد شد.

زنگنه با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای حصول توافق، ادامه داد: ۸۰ درصد عدم هماهنگی‌ها مرتفع شده است و مذاکرات درباره باقی موارد از جمله پایه کاهش تولید ادامه دارد.

به گفته وی، در صورت توافق بر سر کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای عرضه، سهم هر کشور ۲۲ درصد خواهد بود.

بر اساس این گزارش، نشست فوق‌العاده کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (اوپک پلاس) از ساعاتی پیش (پنجشنبه، ۲۱ فروردین ماه) از طریق وبینار آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

روسیه نیز موافقت خود را برای کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای اعلام کرد.

سعودی‌ها در حین کنفرانس ویدئویی اجلاس اوپک موافقت کرده‌اند که ۴ میلیون بشکه در روز از سطح تولید آوریل خود بکاهند، همچنین روسیه نیز موافقت خود را برای کاهش روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای خود اعلام کرده است.

 عربستان سعودی و روسیه موافقت خود را برای کاهش تولید اعلام کردند تا با این کار بتوانند کاهش قیمت نفت خام ناشی از سقوط تقاضای جهانی از زمان شیوع ویروس کرونا را جبران کنند.

طی یک کنفرانس ویدئویی که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و سایر تولیدکنندگان نفت در آن حضور داشتند، سعودی‌ها موافقت کردند که روزانه ۴ میلیون بشکه از سطح تولید ماه آوریل خود بکاهند، در عین حال روسیه نیز موافقت کرد که روزانه ۲ میلیون بشکه کاهش تولید خود را کاهش دهد.

وزیر نفت عراق اعلام کرد که تعیین سهم کاهش تولید نفت هر یک از اعضای اوپک پلاس ضروری است.

 ثامر غضبان امروز (پنجشنبه، ۲۱ فروردین‌ماه) اعلام کرد که لازم است سهم کاهش تولید، زمان‌بندی، تاریخ شروع کاهش تولید و توزیع عادلانه و برابر سهم هر یک از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس ضروری است.

نشست فوق‌العاده کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (اوپک پلاس) از ساعاتی پیش از طریق وبینار آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، عراق و سایر تولیدکنندگان هنوز در مورد میزان کاهش توافق نکرده‌اند.

همچنین بلومبرگ گزارش داد که انتظار می‌رود کاهش حداقل ۵ میلیون بشکه‌ای از جانب کشورهای عضو G20 صورت گیرد که جلسه آنها فردا (جمعه) برگزار خواهد شد.

طبق اعلام دبیرخانه اوپک، پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی نفت در این ماه تا ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

پاسخ دادن