موتور سیکلت‌ها در ۶۰ درصد جرایم نقش دارند

سردار لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت : موتورسیکلت ابزار ۶۰ درصد از جرایم در تهران است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: یکی از مواردی که شهرداری می‌تواند به آن ورود کند جلوگیری از سرقت منازل است اما هنوز اعلام آمادگی نکرده است.

سردار لطفی اظهار داشت: از ۲۸ اسفندماه تا پانزدهم فرودین ۱۴۰۰ طرح نوروزی پلیس آگاهی در پایتخت به مدت ۱۶ روز اجرا شد. وی با بیان اینکه در این ایام کنترل مجرمین سابقه دار از اهمیت بالایی برخوردار بود و نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۸ درصدی کل جرایم را شاهد بودیم، گفت: دلیل این امر آن است که سال گذشته در روزهای اول سال مردم بیشتر در خانه بودند.

سردار لطفی با بیان اینکه افرادی که دستگیر شدند بیشتر سابقه دار بودند، گفت: در ایام عید برنامه منسجم و خوبی را با همکاری کلانتری‌ها و دادستانی‌ها برای کنترل مجرمین انجام دادیم.

او با بیان اینکه توان کشف پلیس نیز افزایشی ۱۲.۵ درصدی داشته است، افزود: با توجه به تأکیدی که پیرامون کشف علمی جرم داریم، تعداد قابل توجهی از مجرمین را با این روش دستگیر کردیم. سردار لطفی گفت: در حوزه جرائم جنایی یعنی فقدان، قتل، آدم‌ربایی، سرقت مسلحانه، تجاوز و… نیز کاهش ۴۰ درصدی را شاهد بودیم.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه در ایام عید تنها دو پرونده قتل عمد در تهران داشتیم که عاملان آن دستگیر شدند، تصریح کرد: هیچ موردی از آدم‌ربایی و سرقت مسلحانه در پایتخت نداشتیم.

او با بیان اینکه در طرح نوروزی گشت‌ها را به دو برابر کردیم و امسال عید شیفت رصد جرایم در فضای مجازی را در پلیس آگاهی فعال کردیم، گفت: اشرافیت پلیس بر جرایم جنایی سهم مهمی در کاهش آمار جرایم داشت؛ به‌طوریکه قبل از تعطیلات نوروزی شش باند را که قصد انجام سرقت مسلحانه داشتند در عملیاتی پیش‌دستانه دستگیر کردیم.

او با بیان اینکه جرائم جعل و کلاهبرداری نیز در تعطیلات نوروزی جزو اولویت‌ها بود، تصریح کرد: در این حوزه مجموعا ۳۹ نفر را دستگیر کردیم.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت با بیان اینکه کیف‌قاپی در این مدت اندکی افزایش داشت، گفت: برخورد با کیف‌قاپی یکی از اولویت‌های ما در طرح نوروزی و همچنین در سال ۱۴۰۰ است.

رئیس پلیس آگاهی پایتخت گفت: یکی از نگرانی‌ها در ایام تعطیلات بحث جرایم جنایی است، ۳۰ درصد از کشف جنایی امسال مربوط به پرونده‌های راکد سال‌های قبل می‌شد.

سردار لطفی افزود: امسال موضوع فقدان را متمرکز به پلیس آگاهی کردیم و پایگاه چهارم پلیس آگاهی به این موضوع به صورت ویژه پرداخت.

او با بیان اینکه ابزار جرم در ۶۰ درصد جرائم موتور سیکلت است؛ گفت: این به این معنی است که در کلاسه پرونده‌ها که بررسی می‌کنیم موتورسیکلت جزو ابزارها بوده است و از کیف‌قاپی گرفته تا زاغ‌ زنی و… بکار گرفته شده است همچنین به همین منظور ضرورت دارد که موتورسیکلت را در تهران ساماندهی کنیم.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد: استفاده از ابزار‌های هوشمند مهمترین برنامه ما در سال ۱۴۰۰ است.

سردار لطفی با بیان اینکه بخشی از پیشگیری از جرایم با اقدامات شهرداری‌ها می‌تواند محقق شود، افزود: اگر شهرداری‌ها به وظیفه خود درست عمل کنند، جرایم به شدت کاهش پیدا می‌کند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ تصریح کرد: یکی از مواردی که شهرداری می‌تواند به آن ورود کند سرقت منزل است.

او با بیان اینکه پلیس آگاهی درخواست کرده است که قبل از صدور پایان کار یک ساختمان پلیس نظر تخصصی خود را ارائه دهد تا بتوان از سرقت منازل جلوگیری شود، ادامه داد: پلیس می‌تواند نظر امنیتی خود را در صحنه بدهد تا از سرقت‌هایی مانند ورود از بالکن روی جلوگیری شود.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ بیان کرد: هنوز شهرداری در این زمینه اعلام آمادگی نکرده است و می‌گوید این موضوع هزینه برای سازنده منزل دارد و گویی اصلاً تمایل ندارند.

سردار لطفی با بیان اینکه پلیس آگاهی آمادگی دارد برای ساختمان‌هایی که ایمنی دارند برچسب آگاهی صادر کند، گفت: همچنین پلیس آمادگی دارد، بحث سرقت از این ساختمان‌ها را با دیگر ساختمان‌ها مقایسه کند.

او با بیان اینکه بخشی از سرقت‌ها در کارگاه‌های ساختمانی و ساخت وساز صورت می‌گیرد و در برخی از جاها رقم قابل توجهی نیز دارد، گفت: تأکید ما بر این بود که حتما برای حفاظت و مراقبت از این‌ها شهرداری با پیمانکاران وسایل خود را داخل چارچوبی بگذارند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: یکی از برنامه‌های ما برای امسال، مطالبه گری از دستگاه هاست.

سردار لطفی گفت:ما با پیگیری‌های که با دستگاه قضایی داریم در خصوص فعالیت خودروسازان اعلام جرم خواهیم کرد و شورای تأمین و استاندار تهران نیز می‌توانند پیگیری کند.

او بیان کرد: مشکلی که ما در حال حاضر با صنعت، معدن و تجارت داریم موضوع فضای کسب و کار‌های فضایی مجازی است چرا که این زمینه و پیش نیازهای چنین کسب و کار‌هایی باید آمده شود و بعد از آن مجوز‌های آن صورت گیرد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با با بیان اینکه پلیس باید به اقلامی که در فضای مجازی فروخته می‌شود دسترسی داشته باشد، گفت: ۶ پرونده در حوزه کسب و کار فضای مجازی داریم که اگر بی دقتی در آن صورت می‌گرفت، حتما موجب به جرم می‌شد.

او با بیان اینکه یکی از مطالبه‌های ما از بانک مرکزی، گسترش صندوق‌های امانات است که مردم برای استفاده از آن گرایش پیدا کنند، گفت: عدد بسیار زیاد کیف قاپی‌های ما، به دلیل افزایش قیمت موبایل، تبدیل به موبایل قاپی شده است.

پاسخ دادن