مولاوردی: باید به حال دختران فکری کنیم

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، گفت: بر اساس آمار سال ۹۴، تعداد ۱۰ میلیون و ۵۷۴ هزار دختر در کشور زندگی می کنند که ۲۷٫۱ درصد از جمعیت زنان کشور را تشکیل می دهند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲ بهمن ۹۵

شهیندخت مولاوردی در کنگره ملی مدیریت امور جوانان که امروز در هتل المپیک برگزار شد، افزود: گرایش دختران جوان به تحصیل به ویژه در مقاطع عادی رو به افزایش است و حتی تمایل شان به این حوزه بیشتر از پسران است.

وی با اشاره به موضوع عدالت اجتماعی و عدالت جنسیتی، گفت: در کشور ما عدالت جنسیتی تحقق نیافته و مشکلات عدیده ای پیش روی زنان جوان است و مهم ترین مشکلات کشور از نظر دتران جوان بیکاری، تورم، فقر و… است. دختران جوان دسترسی کمتری به فرصت های شغلی مناسب دارند و در صورت دسترسی به این فرصت ها، کمتر امکان پیشرفت در شغل خود را پیدا می کنند و کمتر در پست های مدیریتی قرار می گیرند، در واقع با سقف و حصار شیشه ای مواجه هستند. بنابراین با عدم انعطاف پذیری نهادی مواجه هستیم و حوزه های مختلف مانند مدرسه، دانشگاه و ازدواج انعطاف لازم را در این زمینه ندارند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، تصریح کرد: وضعیت دختران جوان متاثر از وضعیت عمومی جامعه است و این گروه جمعیتی مسائل اختصاصی خود را دارند.

مولاوردی در مورد روند نرخ بیکاری جوانان در ۲۰ سال گذشته، گفت: این روند در ۲۰ سال اخیر صعودی بوده است. در مقایسه با روند نرخ بیکاری مردان جوان و میانگین کل مردان و زنان جوان، مشخص می شود که نرخ بیکاری زنان جوان به مراتب بیشتر است. در پی این سال ها نرخ بیکاری جوانان در کشور افزایش یافته است، به طوری که از ۱۴٫۸ درصد در سال ۷۵ به ۲۱٫۹ درصد در سال ۹۳ رسیده است. در سال ۹۰ نیز استان های کرمانشاه، خوزستان و لرستان بیشترین نرخ بیکاری زنان و دختران جوان را در کشور داشته اند.

وی با اشاره به بیکاری و آسیب های اجتماعی، گفت: در سال ۹۴ نرخ بیکاری دختران جوان دارای بالاترین رقم طی ۲۰ سال اخیر بوده است و این موضوع در میان دختران دانش آموخته مشهودتر است. از جمله تبعات این وضعیت به تجمیع مطالبات زنان به حوزه فرهنگی و سیاسی و احتمال گرایشات منحرفانه اخلاقی جهت استقلال مادی می توان اشاره کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، تصریح کرد: به نظر می رسد در طول سال های اخیر، دامنه آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر با وسعت بیشتری در میان جمعیت زنان کشور به ویژه دختران جوان گسترش یافته است؛ به گونه ای که حدود ۹ درصد از معتادان کشور را زنان و دختران تشکیل می دهند. یکی از موضوعات نگران کننده، کاهش سن مصرف مواد در بین دختران و تغییر الگوی مصرف از مواد مخدر سنتی به مواد مخدر صنعتی است و زنان به عنوان همسران و دختران معتادان، ممکن است در معرض انواع آسیب ها قرار بگیرند.

مولاوردی افزود: بر اساس آمار نیروی انتظامی، تعداد و میزان دختران معتاد از سال ۸۵ تا ۹۱ کاهش یافته است اما از سال ۹۱ به بعد با روند سینوسی افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه شاهد تغییر الگوی زندگی زناشویی هستیم، گفت: متاسفانه پایگاه این نهاد مقدس کمرنگ شده است و ما شاهد تاخیر سن ازدواج و افزایش آمار طلاق بوده ایم؛ به گونه ای که از سرشماری سال ۶۵ تا ۹۰ کاهش ۱۰٫۵ درصدی نسبت زنان دارای همسر دیده می شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به موضوع حاشیه نشینی، گفت: در حال حاضر به دلیل نبود توسعه متوازن، بخش قابل توجهی از مهاجران به نقاط حاشیه نشین شهرها را زنان تشکیل می دهند؛ چراکه یکی از اشکال مهم مهاجرت، مهاجرت خانوادگی است. زنان و دختران پس از مهاجرت به کلان شهرها یکی از مهم ترین گروه های عمده حاشیه نشینی را تشکیل می دهند و شرایط محیطی و پتانسیل آسیب ها، ضرورت توجه به توانمندسازی این گروه تاثیرگذار جامعه را مشخص می کند.

مولاوردی با اشاره به برخی سیاست های پیشنهادی برای بهبود وضعیت زنان و دختران جوان، گفت: توانمندسازی و آگاهی بخشی به زنان و دختران جوان برای مقابله با آسیب های اجتماعی مختلف و برنامه ریزی برای تحقق عدالت جنسیتی در حوزه های مختلف جامعه از جمله این سیاست هاست.

وی در مورد برخی از برنامه های مشترک معاونت امور زنان و خانواده با دستگاه های اجرایی و جامعه مدنی، گفت: حمایت از اجرای طرح ملی تهیه بسته جامع سیاست گذاری و راهبردهای عملیاتی برای ارتقای وضعیت فرهنگی، اجتماعی و رفاهی خوابگاه های دانشجویان دختر، حمایت از طرح ملی آسیب شناسی روانی – اجتماعی دانشجویان دختران دوم متوسطه و توانمندسازی سازمان های مردم نهاد با رویکرد کسب و کار و کارآفرینی از جمله این برنامه هاست.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، در ادامه به پیشنهاداتی برای آینده مدیریت امور زنان جوان و دختران پرداخت و گفت: بر اساس توسعه پایدار، پایان بخشیدن فقر و گرسنگی، تضمین زندگی لازم و تضمین آموزش باکیفیت، لازم است در دستور کار قرار گیرد. برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار برای مشارکت، دربرگیری و شمول و شفافیت تاکید می شود و در این راستا باید از همه ظرفیت های جامعه از جمله نیروی انسانی زنان بهره برد.

مولاوردی افزود: کمیسیون اقتصادی و اجتماعی ملل متحد در سال ۲۰۰۷ در مورد منطقه آسیاپاسیفیک اعلام کرد که این منطقه سالانه ۴۰ تا ۴۲ میلیارد دلار به دلیل محدودیت دسترسی زنان به اشتغال؛ و ۱۶ تا ۳۰ میلیارد دلار به دلیل شکاف جنسیتی در دسترسی به آموزش، از دست می دهد. همچنین کارشناسان بانک جهانی معتقد هستند که فقر و عدالت جنسیتی به هم مرتبط است و رشد اقتصادی، همبستگی مثبتی با عدالت جنسیتی دارد.

وی با اشاره به مسائل و مشکلات جوانان، گفت: ازدواج و اشتغال از جمله دغدغه های جوانان است. تا زمانی که دستگاه های مختلف در این زمینه درگیر نشوند، ما نخواهیم توانست اقدامات جدی برای حل مسائل و مشکلات جوانان از جمله دختران جوان انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: در حال حاضر اصطلاح تجرد قطعی برخی دختران جوان با توجه به افزایش سن ازدواج و کاهش نرخ ازدواج مطرح است. بنابراین باید برای فکری برای این دختران بکنیم.

مولاوردی با اشاره به تغییر ساختار سنی جمعیت گفت: افزایش سهم جوانان از ساختار سنی جامعه موجب شکل گیری پنجره جمعیتی شده است. این پنجره خود به خود عمل نمی کند و لازم است فرصت های مناسب برای جوانان به وجود آوریم، در غیراین صورت بی توجهی به جوانان به چالشی برای سیاست گذاران تبدیل می شود. این پنجره جمعیتی با دهه دوم ۱۴۰۰ در اختیار ایران است. در این دوره سیاستگذاری ها باید متمرکز به جوانان باشد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پایان گفت: متاسفانه برنامه ریزی مطلوبی برای استفاده از این ظرفیت به ویژه دختران جوان نشده و آنان با چالش های متفاوتی مواجه هستند. بنابراین مدیریت مسائل دختران ضروری است.

منبع: ایسنا

پاسخ دادن