مکرون: اروپا نمی‌تواند بطور دائم گروگان بحران بریتانیا باشد

 رئیس جمهوری فرانسه ساعتی پیش از سخنان ترزا می، به عدم تصمیم گیری بریتانیا درباره برگزیت واکنش نشان داد و گفت که اتحادیه اروپا نمی تواند بطور دائم «گروگان» بحران سیاسی بریتانیا باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ فروردین ۹۸

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از یورونیوز، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا عصر روز سه شنبه گفت که بعد از ساعتها گفتگو با وزرای کابینه به این نتیجه رسیده است که از اتحادیه اروپا بخواهد تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را بار دیگر تمدید کند.

نخست وزیر بریتانیا گفت که خروج با توافق بهترین گزینه برای بریتانیا است و به همین دلیل او بار دیگر درخواست تمدید ماده ۵۰ پیمان لیسبون را مطرح می کند.

ترزا می همچنین گفت که قصد دارد با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا (اپوزیسیون) ملاقات کند تا بر سر یک طرح جدید برای خروج از اتحادیه اروپا به توافق برسند.

اتحادیه اروپا نمی‌تواند بطور دائم گروگان بحران بریتانیا باشد

درخواست ترزا می برای تمدید تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در حالی عصر سه شنبه مطرح شد که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه ساعتی پیش از سخنان ترزا می، به عدم تصمیم گیری بریتانیا درباره برکسیت واکنش نشان داد و گفت که اتحادیه اروپا نمی تواند بطور دائم «گروگان» بحران سیاسی بریتانیا باشد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت که عدم ارائه یک برنامه جایگزین معتبر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا ۱۰ آوریل (یک هفته دیگر) به معنای آن است که آنها عملا خروج بدون توافق را انتخاب کرده‌اند.

ماکرون که این سخنان را در کنار نخست وزیر ایرلند بیان می کرد گفت که اولویت ما باید عملکرد مناسب اتحادیه اروپا و بازار واحد اروپایی باشد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت اینکه طرح جایگزین معتبری که او انتظار دارد انتخابات جدید، برگزاری همه پرسی یا راه حل متفاوت دیگری مانند اتحادیه گمرکی باشد، به بریتانیایی ها بستگی دارد و پاریس دیدی باز در ارتباط با این طرح‌های بالقوه دارد.

گروهی از قانونگذاران بریتانیایی روز سه شنبه گفتند که سعی می کنند قانونی را تصویب کنند که ترزا می را مجبور کند تا برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، زمان بیشتری از اتحادیه اروپا درخواست کند و بنابراین مانع خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا شود که بطور بالقوه می تواند به هرج و مرج بیانجامد.

پارلمان بریتانیا تاکنون در متقاعد کردن اکثریت نمایندگان برای یافتن طرح جایگزینی برای طرح نخست وزیر شکست خورده است.

نکته مهم در ارتباط با تمدید برگزیت این است که در تاریخ ۲۳ ماه مه انتخابات پارلمان اروپا برگزار خواهد شد و اگر تا آن زمان بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج نشده باشد عملا باید در انتخابات پارلمان اروپا مشارکت کند و بریتانیای ها برای این انتخابات پای صندوق‌های رای بروند.

ترزا می

برگزیت: ترزا می با جرمی کوربین مذاکره می‌کند

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید باز هم از اتحادیه اروپا خواهد خواست که یک مهلت کوتاه دیگر به این کشور دهد تا بلکه او بتواند پس از مذاکره با جرمی کوربین، رهبر حزب مخالف دولت، به راهی برای خروج از بن‌بست برگزیت در پارلمان برسد.

خانم می که روز سه‌شنبه (دوم آوریل – ۱۳ فروردین) برابر دوربین‌های تلویزیونی سخن می‌گفت تاکید کرد که همچنان مصمم است تا بریتانیا را با بهترین طرح خروج از اتحادیه اروپا جدا کند و در این راه از حزب مخالف (حزب کارگر) خواست که با توجه به منافع ملی با دولت بر سر میز مذاکره بنشیند.

به این ترتیب خانم می باید با جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که جدی‌ترین مخالف طرح‌های او بوده و بارها خواستار استعفای خانم می شده بر سر مذاکره بنشیند و آن طور که می‌گوید اگر گفتگوها میان او و آقای کوربین به نتیجه کلی نرسد باید گزینه‌های دیگری که مورد توافق حداکثری میان دو رهبر است مد نظر قرار بگیرد.

نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید تمام هدفش برگزیتی با بهترین نقشه راه ممکن و توافق میان کشورش با اتحادیه اروپا است اما برای تحقق این هدف حزب مخالف هم باید با توجه به منافع ملی و اجرای کردن خواست مردم این کشور با دولت همراه شود.

نمایندگان پارلمان بریتانیا شب گذشته (دوشنبه ۱ آوریل) بار دیگر از توافق بر سر پیشنهادها در مورد گام‌های بعدی برگزیت بازمانده‌اند.

میشل بارنیه

پیش از سخنان امروز خانم می میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت گفته بود خروج بدون توافق بریتانیا از این اتحادیه هیچ‌گاه از اهداف مورد نظرش نبوده است اما توجه به تحولات اخیر، اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای خروج بدون توافق بریتانیا از این اتحادیه است.

به گفته آقای بارنیه احتمال خروج بدون توافق هر روز به واقعیت نزدیکتر می‌شود اگرچه به گفته وی هنوز می‌شود از این گزینه اجتناب کرد.

آقای بارنیه گفته است که دو گزینه موجود، تمدید بلند مدت مذاکرات و قبول توافق‌نامه خروج است که البته این گزینه بارها با مخالفت نمایندگان مجلس بریتانیا مواجه شده است.

اتخاذ گزینه اول به معنی شرکت بریتانیا در انتخابات پارلمان اروپا است. لندن تا ۱۲ آوریل (۱۰ روز دیگر) وقت دارد تا در این باره به نتیجه‌ای برسد.

اظهارات آقای بارنیه پس از رای گیری دیشب در پارلمان بریتانیا ایراد شده است.

نمایندگان پارلمان بریتانیا شب گذشته (دوشنبه ۱ آوریل/۱۲ فروردین) بار دیگر از توافق بر سر پیشنهادها در مورد گام‌های بعدی برگزیت بازمانده‌اند.

در این رای‌گیری پارلمانی چهار طرح برای خروج از اتحادیه اروپا به رای گذاشته شد که از جمله شامل طرح اتحاد گمرکی و آرایشی شبیه به رابطه نروژ با اتحادیه اروپا بود – حفظ بریتانیا در بازار یکپارچه اروپا – که همگی شکست خوردند.

جناح‌های سیاسی مختلف به دلایل متفاوتی علیه توافقنامه خانم می با اتحادیه اروپا رأی داده اند. حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، و نیز نمایندگان طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا معتقدند خروج طبق این توافقنامه برای اقتصاد بریتانیا مضر است.

در سوی دیگر، هواداران سرسخت برگزیت معتقد بودند توافقنامه به دست آمده توسط دولت کنترل کامل همه امور را به بریتانیا برنمی‌گرداند و مخصوصاً نگران بودند که بخش مربوط به مرز ایرلند شمالی، باعث می‌شود بریتانیا تا ابد در قید و بندهای اتحادیه اروپا بماند.

پاسخ دادن