میانگین سپرده و تسهیلات بانکی در استان‌های ایران

میانگین سپرده و تسهیلات بانکی در استان‌های ایران

به طور متوسط هر فرد در استان تهران حدود ۸۳ میلیون تومان سپرده بانکی دارد که این بیشترین میزان در بین استانهای کشور است در حالی که استان سیستان و بلوچستان با مبلغ حدود ۵ میلیون تومان آخرین استان است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از دارایان، آمارهای بانکی منتشر شده توسط بانک مرکزی از میزان سپرده و تسهیلات بانکی استانها در سال ۹۷ نشان می‌دهد اگر این تسهیلات را بر جمعیت استانها تقسیم کنیم در تهران حدود ۲۷ برابر بیشتر از سیستان و بلوچستان تسهیلات اعطا می‌شود. آمار جمعیت استانها از مرکز آمار ایران دریافت شده است.

لازم به ذکر است که یکی از علل بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران نسبت به سایر استان‌ها استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت ها و موسسات تولیدی سایر استان ها در استان تهران بوده و عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌ها و مؤسسات اعتباری این استان انجام می‌شود. همان طور در نمودار بالا آمده است در بسیاری از استان ها، وامهایی که بانک‌ها در همان استان پرداخت کرده اند از مبلغ سپرده ها کمتر است. حدود ۱۰ درصد این تفاوت به دلیل، الزام بانکها برای نگهداری ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی است مابقی آن نشان می دهد که منابع بانکی از استان خارج شده و در سایر استانها مصرف شده است.

پاسخ دادن