میزان صادرات ایران به چین در ۱۱ ماه

صادرات ایران به چین در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی به مرز ۲۰ میلیارد دلار رسید و تراز تجاری دو کشور در این دوره به میزان ۶ میلیارد دلار به نفع ایران بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر، گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی بدون تغییر نسبت به مدت مشابه سال قبل در سطح ۳۳٫۴ میلیارد دلار باقی مانده است.

صادرات چین به ایران در ماه های ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۱۷ درصدی داشته و به ۱۳٫۷ میلیارد دلار رسیده است. چین در ۱۱ ماهه سال قبل ۱۶٫۵ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات چین از ایران در ۱۱ ماهه امسال ۱۶ درصد رشد کرده و از ۱۶٫۹ میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به ۱۹٫۷ میلیارد دلار افزایش یافته است.

تراز تجاری دو کشور در این مدت به میزان ۶ میلیارد دلار به نفع ایران بوده است.

بر اساس این گزارش در ماه نوامبر ۲۰۱۸ به دلیل بروز مشکلات در تبادلات بانکی، تجارت دو کشور به شدت افت داشته است. در این ماه تنها ۶۳۸ هزار دلار کالا از چین به ایران صادر شده است که این رقم نصف متوسط ۱۱ ماهه بوده است. واردات چین از ایران در ماه نوامبر نیز ۱٫۲۷ میلیون دلار اعلام شده است در حالی که متوسط ۱۱ ماهه واردات از ایران ۱٫۷ میلیارد دلار در ماه بوده است.

پاسخ دادن