میلیون‌ها آمریکایی در لبه پرتگاه مالی قرار گرفته اند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بسته کمک اقتصادی کرونا را که مدتها انتظار آن می رفت، “مایه شرم” اعلام کرد و گفت این لایحه را امضا نمی کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۷ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  رویترز در گزارشی به تبعات تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره عدم امضای لایحه کمک های کرونایی این کشور اشاره و تأکید کرد اکنون میلیون ها نفر در لبه پرتگاه مالی قرار گرفته اند. هنگامی که کنگره آمریکا لایحه کمک کرونایی را روز دوشنبه تصویب کرد، مگان مایر، یک مادر تنها و سرپرست خانوار در شهر لینکلن در ایالت نبراسکا امیدوار شد که در مبارزه روزانه خود برای تهیه غذا و مسکن برای دو فرزندش در یک بحران اقتصادی بی سابقه کمی مهلت گرفته است. اما روز بعد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور بسته کمک اقتصادی کرونا را که مدتها انتظار آن می رفت، “مایه شرم” اعلام کرد و گفت این لایحه را امضا نمی کند. طی روزهای اخیر نیز ترامپ از کوچکترین اقدامی برای حل این موضوع خودداری کرده است.

بر اساس لایحه جدید کنگره آمریکا، کمک کرونایی تا اواسط ماه مارس ادامه خواهد داشت که کارگران خوداشتغال و کسانی را که بیش از نیمی از سال را بیکار بوده اند، حمایت می کند. این قانون همچنین تا اواسط ماه مارس به همه کسانی که از مزایای بیمه بیکاری برخوردار هستند یعنی حدود ۲۰٫۳ میلیون نفر، ۳۰۰ دلار اضافی در هفته پرداخت می کند. این قانون همچنین دستور عدم اجرای حکم تخلیه را که در تاریخ ۳۱ دسامبر منقضی می شود تا ماه ژانویه ۲۰۲۱ تمدید کرده و ۲۵ میلیارد دلار کمک اضطراری برای اجاره نشینان فراهم می کند.

بسیاری از اقتصاددانان موافق هستند که این مقدار کمک های کرونایی ناکافی است و پس از روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور در تاریخ ۲۰ ژانویه، به کمک های بیشتری احتیاج خواهد بود. بایدن نیز این لایحه را به عنوان “پیش پرداخت” اعلام کرده است. این لایحه در پی مذاکره با استیون منوچین، وزیر خزانه داری ترامپ و رهبران حزب جمهوری خواه کنگره، برای امضا به استراحتگاه ساحلی ترامپ در فلوریدا که در مدت تعطیلات در آنجا اقامت دارد، فرستاده شده است.

روز شنبه، ترامپ در توییت های خود ثابت کرد که علیرغم درخواست نمایندگان کنگره آمریکا برای نشان دادن حسن نیت در تعطیلات کریسمس، هنوز تمایلی به امضای این لایحه ندارد. بر اساس این لایحه، ۸۹۲ میلیارد دلار بودجه برای حل مشکلات ناشی از بحران ویروس کرونا اختصاص داده شده و شامل هزینه تمدید مزایای ویژه بیکاری در آمریکا می شود. ۱٫۴ تریلیون دلار نیز در این لایحه برای هزینه های عادی دولت پیش بینی شده است. ترامپ قبل از اینکه این لایحه پیشنهادی برای رای گیری در مجلس نمایندگان و سنا ارسال شود، از شرایط آن انتقادی نکرده بود.

پاسخ دادن