نادلا رئیس هیات مدیره مایکروسافت شد

با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان طی ۲۰ سال گذشته

شرکت مایکروسافت، ساتیا نادلا، مدیرعامل این شرکت را به عنوان رئیس هیات مدیره منصوب کرد تا نفوذ وی در بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان با گذشت بیش از هفت سال از حضورش در بالاترین مقام این شرکت تحکیم شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  ایسنا، نادلای ۵۳ ساله جانشین جان تامپسون می شود که به مقام خود به عنوان مدیر مستقل برمی گردد که پیش از منصوب شدن به عنوان رئیس هیات مدیره در سال ۲۰۱۴، در اختیار داشت. این تغییر رای اعتمادی به نادلا محسوب می شود که در فوریه سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیرعامل مایکروسافت منصوب شد. مایکروسافت اعلام کرد تامپسون ۷۲ ساله کارش به عنوان رئیس هیات مدیره را در چند سال گذشته تعدیل کرده بود. این دو مدیر درباره سمت های جدید از پاییز گذشته مشغول گفت و گو بودند.

هنگامی که نادلا سمت مدیرعاملی مایکروسافت را برعهده گرفت، بیل گیتس از مقام خود به عنوان رئیس هیات مدیره شرکتی که در تاسیسش مشارکت داشت، کناره گیری کرد و تامپسون جانشین وی شد. هدف از این اقدام استفاده نادلا از تجربیات تامپسون بود که به مدت چندین دهه یک مدیر فناوری بود. مایکروسافت تحت مدیریت نادلا تولد دوباره ای یافت و از شکست هایی که در حوزه تلفن همراه و جست و جوی اینترنت داشت و همچنین ضعیف شدن اهمیت سیستم عامل ویندوز بهبود پیدا کرد. نادلا فعالیت مایکروسافت را در حوزه رایانش ابری، اپلیکیشن های موبایل و هوش مصنوعی متمرکز کرد و جان دوباره ای به آفیس و سیستم های عامل دیگر بخشید.

با بازگشت مایکروسافت به رده بزرگترین شرکت های فناوری، ارزش سهام مایکروسافت بیش از هفت برابر افزایش یافته و ارزش بازار این شرکت به مرز دو تریلیون دلار نزدیک شده است. نادلا که سومین مدیرعامل مایکروسافت است، همچنین سومین رئیس هیات مدیره تاریخ این شرکت پس از بیل گیتس و تامپسون خواهد بود. استیو بالمر که پیش از نادلا مدیرعامل مایکروسافت بود، هرگز عهده دار ریاست هیات مدیره نشد زیرا این موقعیت در اختیار بیل گیتس بود. بر اساس گزارش بلومبرگ، مایکروسافت اعلام کرد تامپسون به عنوان مدیر مستقل فعالیت خواهد کرد و بر پاداش نادلا، برنامه جایگزینی، راهبری و فعالیت های هیات مدیره نظارت می کند.

پاسخ دادن