نبرد نفتی آمریکا با بازار جهانی

نبرد نفتی آمریکا با بازار جهانی
اقتصادبرتر

براساس داده‌های جدید شرکت نفتی ( اِنی ) Eni، مقادیر زیادی از تولیدات نفتی جدید آمریکا و کانادا وارد بازار نفت جهان می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ مرداد ۹۸

پایگاه اینترنتی اویل پرایس گزارش داد : ۸۸ درصد رشد تولید نفت جهان متعلق به آمریکا است.، در حالیکه اوپک به دلیل تحریم آمریکا علیه ایران و ونزوئلا ( اعضای اصلی اوپک ) با کاهش ۸۰۰ هزار بشکه تولید روزانه در ۲۰۱۸ مواجه شده است.

شرکت نفت اِنی در گزارش خود اظهار داشت: آمریکا سال گذشته به لطف “شیل” به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل شد و در میان ده صادرکننده برتر نفت جهان جای گرفت. این امر ترکیب بازار‌های جهانی را تغییر داد. به مدد تولید و عرضه شیل آمریکا سهم نفت شیرین و سبک در بازارهای بین المللی بیش از ۲۰ درصد افزایش یافت. در همین زمان، به دلیل تحریم‌ها علیه ونزوئلا و کاهش تولید در مکزیک، سهم متوسط نفت ترش برای نخستین بار به کمتر از ۴۰ درصد از کل تولید اوپک سقوط کرد. این تغییر در دسترسی به این پایه از نفت خام، پویایی قیمت‌ها را نیز دستخوش تغییر می‌کند.

اوایل سال جاری به دلیل تحریم‌های آمریکا، نگرانی از ایجاد بحران در عرضه نفت خام سنگین از سوی اوپک منجر به افزایش قیمت برخی از مقادیر نفت خام سنگین نسبت به قیمت نفت خام سبک شد و از آن پیشی گرفت. اکثر اعضای اوپک تولید نفت خام سنگین خود را به نفع نفت خام سبک و شیرین که پیش از این ً برای تولید بنزین استفاده می‌شد، کاهش دادند. ایجاد بحران در عرضه نفت اوپک به صادرات نفت آمریکا کمک کرد، به گزارش رویترزدر اوایل ماه ژوئن،تاکنون شش نفتکش بسیار بزرگ نفت خام در انتظار بارگیری نفت خام متوسط از خلیج مکزیک برای توزیع در بازارهای صادراتی بودند. در همین زمان، پالایشگاه‌های خلیج فارس با مازاد تولید نفت خام سبک خود در برابر نفت سبک شیل یعنی “پرمین ” و” ایگل فورد” در کشمکش بودند.

انی گزارش داد : نکته جالب اینکه به رغم قوانین جدید انتشار گازهای گلخانه ای سازمان بین المللی دریانوردی که در ژانویه آینده به مرحله اجرا گذاشته می‌شود، تولید نفت خام ترش جهانی که دارای گوگرد بیشتری نسبت به نفت خام سبک است، سال گذشته افزایش یافته است. میزان تولید آن از ۹٫۹ درصد در سال گذشته به ۱۱٫۸ درصد از کل تولید نفت خام را به خود اختصاص داده است. در همین زمان، کل تولید خام شیرین از ۳۶٫۳ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۳۵٫۶ درصد از کل کاهش یافته است. در میان الگوهای در حال تغییر تولید، سال گذشته با وجود تشدید اعلامیه‌های اضطراری آب و هوا ناشی از اعتراضات و خواسته‌های سازمان‌های زیست محیطی از سوی دولت‌ها برای انجام بیشتر در مورد تغییرات آب و هوا تقاضا برای نفت خام همچنان رو به رشد بود. به گفته Eni، تقاضای جهانی نفت در آسیا بویژه در چین و هند که به سرعت در مسیر پیشرفت هستند، روزانه ۱٫۴ میلیون بشکه افزایش یافته است. دو اقتصاد بزرگ قاره نیمی از رشد تقاضا را به خود اختصاص داده اند. در عین حال، در اروپا به دلیل تمایل فزاینده در استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، تقاضای نفت نسبت به سال گذشته تقریباً بدون تغییر باقی مانده است.

*سلاح نفت آمریکا ژئوپلیتیک را تغییر می‌دهد

آمریکا در ماه فوریه به تولید کننده برتر نفت در جهان تبدیل شد و اکنون ممکن است از قدرت نفت برای تقویت موقعیت خود به عنوان یک نیروی ژئوپولتیکی استفاده کند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) در خصوص پویایی میزان تولید نفت در سال‌های اخیر گفت: در سال ۲۰۱۸، صادرات نفت آن بیش از واردات نفت خام از خلیج فارس بوده است. تولید نفت آمریکا در ماه فوریه ۱۲٫۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافت، در حالی که پیش بینی می‌شود این مقدار در میان مدت در سال‌های آینده افزایش یابد. آمریکا، پس از روسیه و عربستان سعودی، رهبر جدید تولید نفت در جهان است، در حالی که عربستان سعودی همچنان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان است و همین عامل اهرم قدرتمند ریاض برای گسترش نفوذ خود در جهان است، عربستان خصوصاً با روسیه همکاری می‌کند و سایر شرکاء به عنوان بخشی از گروه تولید کنندگان به اصطلاح اوپک هستند، با این حال، نقش چندین ساله عربستان سعودی در نوسان بازار، اکنون توسط ائتلاف این تولید کنندگان جایگزین شده و قدرت ریاض را از نظر ژئوپولتیکی و هم در بازارهای جهانی نفت کاهش می‌دهد. کاری که عربستان سعودی زمانی می‌توانست به تنهایی انجام دهد، امروزه در گرو همکاری با چندین شریک نفتی انجام می‌شود. در همین حال تولید نفت خام آمریکا بویژه در منطقه خلیج فارس رو به افزایش است. گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در نوامبر ۲۰۱۸ نشان می‌دهد، تولید نفت خام منطقه خلیج فارس به میزان ۷/۷ میلیون بشکه در روز رکورد زده است. با این حال از آنجا که بیشتر نفت خام تولید شده در آمریکا از نوع نفت خام سبک است، این کشور همچنان مجبور است به ترکیب نفت خام سنگین از عربستان سعودی، ونزوئلا و سایر کشورهای دیگر اعتماد کند، زیرا بیشتر پالایشگاه‌های آمریکا برای پردازش نفت خام سنگین طراحی شده اند. از طرف دیگر مازاد تولید نفت شیرین توسط آمریکا امکان صادرات نفت بیشتری را برای این کشور فراهم می‌کند. بنابراین پس از مدت زمان زیادی که تنها عربستان سعودی و روسیه تقریبا بطور انحصاری از چنین قدرتی بهره مند بوده و استفاده می‌کرده اند، اکنون این آمریکا است که از قدرت ژئوپولتیکی رو به رشد برخوردار می‌شود. افزایش صادرات نفت آمریکا به همراه افزایش واردات ال ان جی توسط این کشور ژئوپولتیک انرژی در جهان را تغییر می‌دهد.

  • امکانات تسلیحات نفتی آمریکا

شواهد رشد انرژی آمریکا نشان می‌دهد که پمپئو وزیر امور خارجه این کشور از صنعت نفت خواسته است بنفع سیاست خارجی آمریکا با دولت ترامپ همکاری کند. بویژه نقش آن را در آسیا و اروپا ارتقاء دهد. پمپئو در کنفرانسی که مدیران نفت و گاز آمریکا همچنین بازیگران جهانی انرژی و مقام‌های اوپک سالانه برای بحث درباره سیاست‌های انرژی جهان دور هم جمع می‌شوند گفت : تولید نفت شیل آمریکا دست ما را در سیاست خارجی قویتر خواهد کرد و این فرصت را برای ما ایجاد می‌کند که با استفاده از قدرت نفتی خود بازیگران بد را در صحنه جهانی بازار انرژی تنبیه کنیم و منزوی سازیم. این نخستین بار است که در طول تاریخ، مقام‌های آمریکا استفاده از ابزار نفت و صادرات آن را به‌عنوان یک مزیت ژئوپولتیکی مطرح می‌کنند. علاوه بر این اظهارات پمپئو را می‌توان استفاده از نفت به‌عنوان یک سلاح در برابر تولیدکنندگان عربی دانست که ده‌ها سال از آن علیه آمریکا و اروپا استفاده کرده اند اما این سلاح اکنون در اختیار آمریکا است.

در همین حال، تولید نفت خام آمریکا، بویژه در منطقه خلیج فارس، همچنان رو به افزایش است. گزارش IEA در نوامبر ۲۰۱۸،نشان می‌دهد که تولید نفت خام خلیج فارس به میزان ۷٫۷ میلیون بشکه در روز را رکورد زده است. با این حال، از آنجا که بیشتر نفت خام تولید شده در آمریکا از نوع سبک است، آمریکا هنوز مجبور است به ترکیب نفت خام سنگین از عربستان سعودی، ونزوئلا و سایر موارد دیگر اعتماد کند زیرا بیشتر پالایشگاه‌های آمریکایی برای پردازش خام سنگین پیکربندی شده اند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن