نبض بورس: بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

آخرین خبرها از بورس، عرضه اولیه و ETFهای دولتی

در این خبر به بررسی مهم‌ترین و تأثیرگذارترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

بورس؛ بهترین گزینه برای تامین مالی بنگاه ها/برخورد با مدیران متخلف
دژپسند، واگذاری اموال دولتی را از روش‌های تامین مالی دولت، بیان و اضافه کرد: صندوق‌های (ETF) و فروش دارایی‌های دولت به آحاد مردم با کارت ملی و به صورت برابر از جمله این روش‌ها بود که حدود ۵ و نیم میلیون نفر در خرید این صندوق‌ها مشارکت کردند و مردم با این روش صاحب سهام و دارایی شدند و توزیع عادلانه ثروت انجام شد. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تلاش کردیم بازار سرمایه نقش محوری خود را در تامین مالی اقتصاد، ایفا کند، گفت: در کل پارسال از بازار سرمایه ۲۶۴ هزار میلیارد تومان تامین مالی کردیم، اما این رقم فقط در شش ماه نخست امسال ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه به بانک سپه تعلق گرفت
مدیرعامل فرابورس ایران با اعلام این خبر، گفت: اوراق گام یا “گواهی اعتبار مولد”، اوراق بهاداری که بر مبنای عقد ضمان به عاملیت و ضمانت بانک‌های منتخب و داری مجوز از بانک مرکزی صادر می‌شود و قابل معامله در بازار سرمایه است.
امیر هامونی با اشاره به اینکه این اوراق، با نام، بدون کوپن و با ارزش اسمی یک میلیون ریال و با سررسیدهای حداقل یک ماه و حداکثر تا نه ماه به این صورت که در پایان هر ماه منتشر خواهند شد، ادامه داد: صدور این اوراق توسط موسسه اعتباری عامل در سامانه گام بانک مرکزی است و پس از گذشت یک ششم زمان صدور تا سررسید، معاملات اوراق به بازار سرمایه منتقل خواهد شد.
به گفته مدیرعامل فرابورس طی مدتی که اوراق در بازار پول قرار دارد، دارنده اوراق گام می‌تواند آن را بابت خرید نهاده به سایر بنگاه‌های عضو سامانه گام منتقل کند.
هامونی درباره این اوراق اضافه کرد: این اوراق تا زمانیکه در بازار پول است، صرفاً قابلیت نقل و انتقال از طریق بانک با درخواست دارنده اوراق را داراست و پس از انتقال به بازار سرمایه و طی تشریفات مربوطه صرفاً در بازار یاد شده قابل معامله و تسویه خواهد بود.

او با ذکر مثالی در این زمینه توضیح داد: مثلاً در اوراق گام بانک سپه که اوراق ۶ ماهه است، شاهد یک ماه حضور در بازار پول و ۵ ماه حضور در بازار سرمایه خواهیم بود، بدین شکل که پس از یک ماه، بانک تشریفات مربوط به حضور در بازار سرمایه را با ارکان بازار مانند شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و فرابورس انجام داده و پس از آن، نماد در فرابورس گشایش و معاملات ثانویه آن انجام خواهد شد.
مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه اوراق گام تسهیلاتی است که برای کمک به تامین اعتبار بنگاه‌های تولیدی ایجاد شده است، بیان کرد: بر پایه این اوراق، تولیدکنندگان بر اساس فاکتور خرید مواد اولیه یا قطعات از بانک عامل می‌خواهند که اوراق گام را صادر کند و با ضمانت بانک به بنگاه فروشنده مواد و قطعات تحویل دهد؛ حالا فروشنده به جای وجه نقد یا فروش نسیه، اوراق گام دریافت کرده و می‌تواند با این گواهی سه اقدام انجام دهد.
هامونی درباره این سه اقدام توضیح داد: اول اینکه تولیدکننده می‌تواند گواهی را تا زمان سررسید که کمتر از یکسال است نزد خود نگه دارد و به ازای هر ورقه معادل یک میلیون ریال دریافت کند. دوم اینکه طی یک ششم از زمان صدور تا سررسید، اوراق را در بازار پول به یک شخص دیگر واگذار کند و سوم اینکه بعد از سپری شدن یک ششم مدت از زمان صدور تا سررسید اوراق، اقدام به فروش آن در فرابورس کند؛ مکانیسمی شبیه به اسناد خزانه که سالهاست در فرابورس ایران وجود دارد.

مدیرعامل فرابورس ایران با یادآوری اینکه سال پیش کلیات اوراق گام در شورای عالی پول و اعتبار تصویب شد، خاطرنشان کرد: دستورالعمل پذیرش و معاملات اوراق گواهی اعتبار مولد یا همان گام نیز در فروردین سال جاری به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس اوراق بهادار رسید.
وی در پایان با اعلام اینکه همکاری مهمی بین بازار پول و بازار سرمایه در انتشار اوراق گام شکل گرفته است، عنوان کرد: در این همکاری بانک مرکزی و بانک‌های تجاری کشور از یک سو و از سوی دیگر بازار سرمایه با محوریت سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، فرابورس ایران و بورس تهران حضور دارند که نمونه دیگر این همکاری را در انتشار اوراق دولت در فرابورس و انجام عملیات بازار باز نیز شاهد بودیم.

۲۱ مدیر بورسی سلب صلاحیت شدند/ احراز تخلف ۱۸۹ مدیری که زیر بار مصوبه بازارگردانی نرفتند
جعفر جمالی معاون حقوقی سازمان بورس،‌ گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده تخلفات اشخاص حقوقی که از مقررات بازارگردانی و بازارسازی تخلف کرده و این تکلیف را انجام نداده‌اند، روز دوشنبه سوم آذرماه به پرونده‌های جدید بازارگردانی رسیدگی شد. در نتیجه چهار شخص حقوقی دیگر متخلف شناخته شدند که ضمانت اجرای قانونی علیه مدیران آن اعمال خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول، بدین ترتیب و طبق احکام صادره از مرجع انتظامی سازمان بورس، ۲۱ نفر دیگر از مدیران به سلب صلاحیت ۶ ماهه و جریمه نقدی و ۴ شرکت به اخطار کتبی با درج در پرونده محکوم شدند.
معاون حقوقی سازمان بورس همچنین با اشاره به شکایتهای رسیده در مورد افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی “گ” گفت: با توجه به استدلالها و استنادات طرفین موضوع از طرف معاونت حقوقی بررسی شده و پرونده به مرجع صالح قانونی ارجاع و گزارش خواهد شد.

تخلف ۱۸۹مدیر و ۳۷ ناشر احراز شد
در همین راستا سیاوش وکیلی مدیرکل روابط عمومی سازمان بورس گفت: تعداد مدیرانی که به دلیل عدم اجرای مقررات بازارگردانی تاکنون متخلف شناخته شده اند به ۱۸۹ نفر رسید.همچنین ۳۷ناشر (شخص حقوقی نیز تاکنون) اخطار کتبی دریافت کرده اند. از سوی دیگر ‌ قطع پاره ای از خدمات بازار سرمایه به شرکتها و ناشران متخلف در صورت اصرار به رویه فعلی در دست بررسی است.

دستورالعمل افزایش سرمایه شرکت ها از محل صرف سهام ابلاغ شد
علی بیگ زاده مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس دستورالعمل اجرایی قانون افزایش سرمایه شرکت های بورسی و فرابورسی را از محل صرف سهام با سلب حق تقدم به کلیه شرکت ها ابلاغ کرد.
براین اساس، به پیوست دستورالعمل های اجرایی قانون افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم که در اجرای ماده ۵ قانون افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس یا فرابورس از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم(مصوب ۲۹ مرداد مجلس) توسط سازمان بورس تدوین و در ۲۱ آبان به تصویب شورای عالی بورس رسید، تقدیم و ابلاغ می‌شود.
دستورالعمل مالیاتی قانون فوق نیز توسط سازمان امور مالیاتی تهیه و به تصویب شورای عالی بورس رسیده که بخشنامه آن متعاقباً توسط آن سازمان ابلاغ می شود.

انجام معاملات الگوریتمی تخلف است / بحث افزایش دامنه نوسان مطرح نیست
محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، انجام معاملات الگوریتمی را به جز در موارد خاصی تخلف عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر اگر معاملات الگوریتمی به جز برای بازارگردان ها که مشخص هستند، در موارد دیگری استفاده شود، به طور قطع از طرف سازمان بورس با آن برخورد می شود؛
وی افزود: تاکید سازمان در این خصوص نظارت دقیق است و در صورتیکه افرادی مضنون به انجام تخلفاتی مانند انجام معاملات الگوریتمی باشند، حداقل کدهای آنلاین آنها بسته شده و از انجام معاملات به طور آنلاین محروم می شوند.
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در رابطه با تصمیمات اخیر سازمان در جهت عمق بخشی به بازار گفت: فعلا تمرکز بورس‌ ها و سازمان بورس بر بازارگردانی است و باید بازارگردانی در بورس ها به نحو صحیح انجام شود؛ این امر راه افزایش نقدشوندگی بازار و حرکت قیمت ها در مدار منطق است.

راه‌اندازی بازار هدف در آینده نزدیک / پذیرش مشروط اولین استارتاپ در حوزه حمل‌ونقل
مدیر پذیرش فرابورس ایران، از راه‌اندازی بازار جدیدی با نام بازار هدف خبر داد و گفت: آخرین دستورالعمل و شرایط پذیرش در این بازار، در آینده نزدیک به فعالان بازار سرمایه اطلاع‌رسانی می‌شود. مونا کابلی از پذیرش مشروط تپسی خبر داد و گفت: در حوزه حمل‌ونقل و ارتباطات، اولین استارتاپ با نام تجاری «تپسی» با عنوان شرکت پیشگامان فناوری دانش آرامیس پس از ارزیابی کارشناسی و جلسات متعددی که با این متقاضی پذیرش صورت گرفت، به صورت مشروط در بازار دوم پذیرش شد که نظر هیات پذیرش بر حسابرسی ویژه روی صورت‌های مالی شرکت بود.

بهبود نقدشوندگی سهام به مدد ظرفیت‌های قانونی برای بازارگردان‌ها
مدیر عملیات بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران با اشاره به ظرفیت قانونی موجود برای فعالیت بازارگردان‌ها در بازار سهام گفت: این بستر و ظرفیت قانونی منجر به بهبود وضعیت نقدشوندگی سهام قابل معامله در تابلوهای معاملاتی مختلف در بازار پایه خواهد شد. سیده هاجر میرخوشحال با اشاره به تبصره ۶ بند ۱۱ ماده ۱۰ مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران گفت: بر اساس این تبصره “بازارگردان می‌تواند قیمت مرجع نماد معاملاتی را ضمن اعلام به فرابورس تعیین کند”.

افزایش نرخ بهره بانکی؛ چالشی برای اقتصاد
مدیرعامل کارگزاری آگاه، افزایش نرخ بهره بانکی را چالشی جدید برای کل اقتصاد دانست و گفت در شرایط فعلی الزامی برای مصوبات جدید در این رابطه نیست. محمد رضا سرافراز یزدی به مقایسه نرخ بدون ریسک و با ریسک بهره پرداخت و گفت: سرمایه‌گذاران در کشور به چند دسته تقسیم می شوند و هر کدام بازارهای مختلفی را از آن خود کرده اند، اما افرادی هم هستند که خواهان بازدهی مطلوب همراستا با میزان سرمایه خود هستند؛ در مقایسه با بازار پول و سرمایه باید گفت هم اکنون تعداد زیادی از شرکت‌ها که به لحاظ بنیادی فعالیت و عملکرد خوبی دارند نرخ سهامشان در حالت ارزنده قرار دارد که بازدهی بیشتری از بهره بانکی را به سرمایه گذار می‌دهد.

ریل توسعه از بازار سرمایه می گذرد
به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، گزارش های شش ماهه شرکت ها در بیشتر موارد رشدهای خوبی را نشان می دهد که ناشی از عوامل مختلفی است. همایون دارابی اظهار داشت: نخست بحث تورم در اقتصاد کشور است که رقمهای متفاوتی از آن گزارش شده است؛ در همین حال نرخ ارز نیمایی نیز با جهش زیادی از مرز ۲۶هزار تومان گذشت، ضمن اینکه با خروج رقبای خارجی از بازار ایران، سهم بازار شرکتهای ایرانی افزایش یافته است .

پتانسیل رسیدن به روزهای اوج وجود دارد
مدیرعامل بانک انصار با مثبت ارزیابی کردن وضعیت گزارش شش ماهه شرکت های بورسی، این وضعیت را نشان دهنده سودآوری شرکت‌ها و صنایع دانست و گفت: در خصوص پتانسیل سودآوری بازار به نظر می‌رسد برای سال جاری انتظار افزایش میزان سود شرکت‌ها به محدوده بالاتر وجود داشته باشد، چرا که در نیمه نخست سال جاری سود محقق شده برای شرکت‌ها در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته تقریبا ۵۰ درصد رشد داشته است. مهدی رضایی نوسان را جزو ذات بازارهای مالی عنوان کرد و گفت: بازار در سیکل تازه، پس از یک دوره روند صعودی مدتی است که با تاثیر عوامل درونی و بیرونی اقتصاد، وارد فاز استراحت شده است، اما اکنون بررسی وضعیت کامودیتی‌ها و همچنین نرخ رشد ارز نیمایی این نوید را می‌دهد که بازار توان رسیدن به روزهای پر رونق و همچنین قله‌های پیشین را دارد.

تاثیر مستقیم گشایش‌های اقتصادی بر رونق بورس
به گفته مدیرعامل سبدگردان پاداش سرمایه، تغییرات رویکردهای سیاسی تاثیر مثبتی در تعاملات بین‌المللی اقتصادی دارد که تاثیر مستقیمی بر رونق بازارسرمایه خواهد داشت.
کوروش شمس، با توجه به موقعیت مناسب سرمایه‌گذاری در بورس بیان کرد: با توجه به میانگین P/E بازار و حجم نقدینگی کلی، باید گفت در بازارهای موازی با بازار سرمایه قابلیت سرمایه‌گذاری مطلوب تقریبا اصلا وجود ندارد، اما در بازار سهام با توجه به پایین بودن P/E و نزدیک شدن به فصل مجامع، بورس قابلیت سرمایه‌گذاری مطلوبی خواهد داشت.

عملکرد فروش مقداری شرکت ها فراتر از انتظار / پتانسیل رشد صنایع بورسی فراهم است
مدیر مجامع و امور سهام هلدینگ هزاردستان، وضعیت فروش مقداری شرکت ها را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: به طور کلی گزارش های شش ماهه نشان از وضعیت مناسب فروش مقداری شرکت ها دارد و در تعدادی از صنایع، عملکردها فراتر از حد انتظار بوده است. محمد گرجی آرا اظهار داشت: در گروه پتروشیمی و صنایع شیمیایی که در واقع تولید کننده محصولات پایه هستند، وضعیت بسیار خوبی را شاهدیم. همچنین در گروه لاستیک و پلاستیک هم تعدادی از شرکت ها، فروش های مقداری خوبی داشته اند .در حوزه صنایع غذایی هم شرکت ها کارنامه موفقی ارائه دادند.

آینده بازارسرمایه در گرو ارزش واقعی شرکت ها
کارشناس ارشد سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت در خصوص روند آتی بازار سرمایه تا پایان سال، گفت: آینده بازار سرمایه به بحث ارزش واقعی شرکتها گره خورده است. هرچند ممکن است گاهی به نظر برسد که این طور نبوده اما حتی در بهار سال جاری آنچه باعث جذب نقدینگی بالا به بدنه بازار شد موضوع ارزشمندی نسبی سهام شرکتها بود. در آن زمان بر اساس چشم اندازهایی که از نرخ دلار و نرخ فروش شرکتها داشتیم نسبت به سایر بازار ها و نسبت به قیمت های روز ارزش بالاتری را برای قیمت سهام شرکتها قائل بودیم.
الهه ظفری تصریح کرد: بازار سرمایه طی دو ماه اخیر خودش را اصلاح کرد و در مقایسه با با دیگر بازارها جذاب‌تر شده است. همچنین صورت‌های مالی مناسبی از شرکت‌ها منتشر شده است. از سوی نرخ‌های جهانی محصولات شرکت‌ها هم برای قیمت‌گذاری با رشد همراه بودند.

اعلام روش های اجرایی ادغام نمادهای معاملاتی
مدیرعامل شرکت بورس تهران طی نامه ای به رئیس اداره نظارت بر بورس های سازمان بورس در خصوص نحوه ادغام نمادهای معاملاتی شرکت بورس، اطلاع رسانی کرد.
بر اساس این روش، ادغام طی دو مرحله صورت می پذیرد. در مرحله اول؛ نمادهای معاملاتی کارگزاران و نهادهای مالی ادغام و در یک نماد مورد معامله قرار می گیرند.
در مرحله دوم نیز، با اختیار سازمان بورس و رعایت صرفه و صلاح سهامداران، ۲۰ درصد از سهام ادغام شده به دسته سایر اشخاص منتقل شده و مابقی سهام نیز به تدریج و طی یک دوره یک ساله به دسته سهامداری سایر اشخاص منتقل خواهد شد.
طبق اظهارات مدیرعامل شرکت بورس، در صورتی که به منظور ادغام ۲۰ درصد سهام مورد اشاره در بند ۲، سهام مذکور به بازارگردان منتقل شود انتقال ۲۰ درصد دیگر به دسته سهامداری مورد اشاره مجاز خواهد بود .

کفه ترازوی خرید به سمت سهامداران حقیقی یا حقوقی؟
بورس تهران در حالی آخرین هفته آبان ماه را با عملکرد مثبت و ثبت بازدهی بیش از ۱۰درصدی سپری کرد که این عملکرد قابل توجه سبب شد بازدهی آبان ماه بورس تهران به زیان ۴.۷درصدی محدود شود. در همین راستا بازیگران خرد بازار سهام نیز در برخی مواقع خریدار و در بیشتر موارد فروشنده بودند و در مجموع ۱۸ روز کاری آبان ‌ماه، سهامداران حقیقی تنها در ۵ روز در نقش خریدار ظاهر شدند. در نهایت نیز ۵ هزار و ۲۵۳ میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهامداران خرد بازار خارج و به پرتفوی حقوقی ها منتقل شد که بخش عمده ای از خرید حقیقی ها به هفته آخر ماه تعلق داشت.
جزئیات بیشتر از روند تغییر مالکیت ها در این ماه نشان می دهد که نخستین روز معاملاتی آبان ماه با خریدهای پرحجم سهامداران عمده آغاز شد و در نهایت خالص خرید بیش از ۷۳۰میلیارد تومانی در کارنامه این روز حقوقی ها ثبت شد. روند مزبور تا ۷روز متوالی ادامه داشت و این مدت در مجموع ۵.۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی حقوقی های بورس منتقل شد. این مسیر در نیمه آبان ماه با توقف یک روزه، به سمت خریداران حقیقی تغییر جهت داد و در روز ۱۴آبان ماه، معامله گران خرد بازار حدود ۶۰۰میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود افزودند. اما روند مزبور تداوم چندانی نداشت و به همان یک روز ختم شد، به طوریکه از فردای آن و به مدت ۵روز متوالی، سهامداران عمده سکان خرید را در دست گرفته و خالص خرید بیش از ۲.۵هزار میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. این در حالی است که با توجه به فضای مثبت ایجاد شده در هفته پایانی آبان ماه، خریدهای بیشتری را از سوی سهامداران خرد شاهد بودیم که بیشترین میزان آن در طول ماه گذشته مربوط به معاملات آخرین روز ماه یعنی چهارشنبه ۲۸ آبان ماه بود که بیش از یک هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی بازیگران حقیقی منتقل شد.

چه سهامی بیشتر خریداری شد؟
در میان صنایع بورسی، گروه چندرشته ‌ای صنعتی که پس از توقف طولانی مدت «شستا» در روزهای پایانی این ماه اصلی‌ترین نماد خود را بازپس گرفت، با بیشترین اقبال حقیقی همراه شد. به این ترتیب صنعت مذکور در دومین ماه پاییز شاهد ورود حدود ۱۷۰ میلیارد تومان پول حقیقی بود که در این میان «شستا»، خالص خرید ۴۰۹ میلیارد تومانی را به خود اختصاص داد. گروه کوچک کاشی و سرامیک نیز به همراه سهام گروه حمل و نقل از دیگر صنایع مورد توجه سهامداران خرد در این ماه بودند.

همچنین در این ماه معامله گران حقیقی به خرید سهام گروه معدنی‌ نیز تمایل نشان دادند و در نهایت بیش از ۴۴ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران حقیقی در گروه معدنی منتقل شد . در این میان بخش عمده ای از خریدها به جمع آوری سهام باما تعلق داشت. به طوری که خالص خرید «کاما» از مجموع تغییر مالکیت در گروه معدنی نیز فراتر رفت؛ در این ماه حقیقی های «کاما» بیش از ۲۳۵میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود افزودند.

در گروه شیمیایی نیز سهامداران خرد به جمع آوری سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس تمایل نشان داده و در مجموع خالص خرید بیش از ۱۲۰میلیارد تومانی در این نماد ثبت کردند.
در سمت مقابل، سهامداران عمده بیشترین خرید و بعضا حمایت را از سهام زیرمجموعه‌ گروه فلزات اساسی داشتند. به طوری که در این گروه خالص خریدی در حدود ۲هزار میلیارد تومان را ثبت کردند . بخش عمده این خریدها به جمع آوری سهام دو نماد فولاد مبارکه و ملی مس ایران تعلق داشت. در این میان یک هزار میلیارد تومان از این رقم به انتقال سهام «فولاد» و بیش از ۶۰۰میلیارد تومان نیز به خالص خرید سهام «فملی» تعلق داشت.

دو گروه بانک و خودرو نیز از دیگر صنایعی بودند که معاملات آبان ‌ماه را با حمایت حقوقی پشت سر گذاشتند. در این راستا بانکی ‌ها شاهد خالص خرید بیش از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی سهامداران حقوقی بودند. در این میان دو نماد بانک صادرات و بانک ملت بیشترین خرید را از سوی حقوقی ها تجربه کردند. خالص خرید حقوقی ها در نماد «وبصادر» به ۵۲۵میلیارد تومان و در نماد «وبملت» نیز به بیش از ۴۶۰میلیارد تومان رسید. در این ماه خودروسازان نیز با انتقال سهامی به ارزش ۶۲۳ میلیارد تومان در مسیر پرتفوی حقیقی به حقوقی همراه شدند که بخش عمده ای از این خریدها به جمع آوری سهام سایپا تعلق داشت. به طوری که خالص خرید حقوقی های «خساپا» به حدود ۳۵۰میلیارد تومان رسید. روند مزبور در دیگر لیدر گروه یعنی ایران خودرو نیز با انتقال ۲۶۰میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی دنبال شد.

پاسخ دادن