نتیجه شمارش آرای انتخابات آمریکا تا صبح چهارشنبه

از ۵۳۸ الکترال کارت تا صبح چهارشنبه بوقت تهران نتیجه شمارش آرا در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا حاکی است بایدن ۲۰۹ الکترال و ترامپ ۱۱۸ الکترال را به خود اختصاص داده اند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ آبان ۹۹

هنوز تکلیف ۲۱۱ الکترال دیگر روشن نشده است. شمارش آرای ایالت‌های میشیگان پنسیلوانیا، و ویسکانسین هنوز باقیمانده اند چون شمارش در آنها زمان بر است. این ایالت‌ها تعیین کننده نتیجه انتخابات خواهند بود. گزارش‌ها حاکی است بایدن در کالیفرنیا پیروز شده است. با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بسته شدن مراکز رای گیری در ایالات مختلف، نتایج این ماراتن انتخاباتی که از مدتها پیش به صورت زود هنگام آغاز شده بود، بتدریج آشکار می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است ایندیانا و کنتاکی اولین ایالاتی بودند که ساعت ۱۸ عصر سه‌شنبه به وقت آمریکا کار رای گیری در آنها به پایان رسید.

بر اساس اعلام مقام‌های انتخاباتی آمریکا، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از مردم آمریکا تا پیش از سوم نوامبر (روز اصلی انتخابات) به صورت پستی یا زودهنگام و در مراکز قرار داده شده، رای خود را به صندوق انداختند و روز سه‌شنبه نیز میلیون‌ها تن دیگر به پای صندوق‌های رای رفتند تا در روز اصلی انتخابات شرکت کنند. با توجه به تفاوت ساعتی در ایالات مختلف آمریکا از شرق تا غرب و قوانین مختلف انتخاباتی در ایالات مختلف، مراکز رای گیری کم کم بسته شدند و به این ترتیب نتایج انتخابات کم کم مشخص می‌شود. هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارد. نامزدهای انتخابات تاکنون به صورت زیر ایالت‌ها را از آن خود کرده‌اند:

  • ترامپ:

کنتاکی ( رای الکترال ۸)، اوکلاهاما (۷)، تنسی (۱۱)، وست ویرجینیا (۵)، آرکانزاس (۶)، می‌سی‌سی‌پی (۶)، آلاباما (۹)، کارولینای جنوبی (۹)، ایندیانا (۱۱)، وایومینگ (۳)، داکوتای جنوبی (۳)، داکوتای شمالی (۳)، لوئیزیانا (۸)، نبراسکا (۵)، کانزاس(۶)، میسوری (۱۰) آیداهو (۴) یوتا(۶)

  • بایدن:

ورمونت (۳)، مریلند(۱۰)، نیوجرسی(۱۴)، ماساچوست(۱۱)، واشنگتن دی‌سی(۳)، دلاور(۳)، ویرجینیا(۱۳)، ایلینوی(۲۰)، کنتیکت(۷)، رودآیلند(۴)، نیویورک(۲۹)، نیومکزیکو(۵)، کلورادو(۹) نیوهمپشایر(۴) ایالت واشنگتن(۱۲)، اورگان(۷)، کالیفرنیا(۵۵)

در انتخابات ۲۰۱۶ ترامپ ۳۰۶ رای الکترال و رقیب دموکراتش هیلاری کلینتون ۲۳۲ رای را به دست آورده بود. چهار سال پیش هم نظرسنجی‌های پیش از انتخابات بر پیروزی کلینتون دلالت داشتند اما این ترامپ بود که با وجود رای مردمی کمتر، رای الکترال بیشتری را از آن خود کرد و در انتخابات پیروز شد.

پاسخ دادن