نتیجه معکوس فشار حداکثری آمریکا

نتیجه معکوس فشار حداکثری آمریکا
اقتصادبرتر

احمد خادم ‎المله- مدیر مسئول -کم‎کم عادت کرده‎ایم که هر اتفاق خشونت باری در خاورمیانه و اطراف ایران بیفتد، آمریکایی‌ها بلافاصله انگشت اتهام را به سوی ایران دراز کنند و از زمین و زمان شواهدی ریز و درشت جور کنند که پشت این اقدام نیروهای ایران بوده‎اند و بلافاصله پس از آن مقام‌های بزرگ و کوچک آمریکا موضوع تشدید فشار‌های حداکثری را دوباره مطرح کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ شهریور ۹۸

در ماجرای حملات پهپادی شنبه گذشته حوثی‌های یمن به تاسیسات پالایش نفت آرامکو سعودی در بقیق و خریص که تولید نفت عربستان سعودی را ۵.۷ میلیون بشکه در روز کاهش داد که نیمی از تولید روزانه این کشور است، سیاست ارعاب و تهدید آمریکا علیه ایران بر مبنای فشار حداکثری تکرار شد و آمریکایی‌ها از همان روز اول حملات بدون تحقیق و بررسی درباره نوع حمله و ویژگی‌های آن انگشت اتهام را به سوی ایران رفتند و تلاش کردند در راستای سیاست فشار حداکثری، این حملات را بهانه‏ای برای فشار بیشتر به ایران کنند. آمریکا تلاش کرد موضوع را به شورای امنیت بکشاند تا سندی را علیه این اتهام جدید خود به ثبت برساند که توفیقی نداشت.

نکته مهم در استراتژی فشار حداکثری آمریکا علیه ایران این است که آمریکا هر چه میزان فشار‌های سیاسی، اقتصادی، تبلیغاتی و… خود به ایران را بیشتر می‌کند، نتیجه عکس می‌شود و فشارهای حداکثری به ترامپ و ابواب جمعی کاخ سفید بیشتر می‌شود. آمریکا از ابتدای سال ۹۷ تا کنون در راستای سیاست فشار حداکثری هر اقدامی که می‌توانسته علیه ایران انجام دهد، بکار گرفته است. بسیاری از شرکت ها، موسسات، وزارتخانه‌ها و شخصیت‌های ایرانی را تحت تحریم قرار داده تا جایی که رهبری، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه را نیز که در صورت توافق برای مذاکره باید با آنان مذاکره کند نیز تحریم کرده است! حالا که جای دیگری برای تحریم باقی نمانده از حادثه‌ها و رویداد‌ها برای فشار حداکثری به ایران استفاده می‌کند.

اتهام مشارکت ایران در حمله پهپادی حوثی‌ها به تاسیسات آرامکو در حالی مطرح می‌شود که حوثی‌ها اعلام کرده‎اند فیلم نحوه عملیات را منتشر خواهند کرد. تقریبا افکار عمومی جهان متوجه شده است که فشار حداکثری آمریکا علیه ایران کاربرد موثر نداشته و هر چه فشار بیشتر می‌شود، کاخ سفید خصوصا شخص ترامپ در آستانه انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آمریکا بیش از پیش تحت فشار قرار می‌گیرد به عبارتی این آمریکاست که به خاطر سیاست‌های غلط ترامپ تحت فشار حداکثری قرار گرفته است. علت فشار حداکثری به آمریکا محاسبات غلط اطرافیان ترامپ از جمله بولتون برکنار شده و پمپئو است که تصور غلطی از وضعیت کنونی کشورهای منطقه دارند و آنها تصور می‌کنند مثل گذشته با تهدید، زور و ارعاب می‌توانند کشورهای منطقه را وادار به پذیرش خواسته‌های آمریکا کنند. هیات حاکمه آمریکا نمی‎داند که امروز هر یک از کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه، افغانستان،‌ ایران و یمن هر کدام قدرتی هستند که زیر بار حرف زور آمریکا نخواهند رفت. یمن که کمترین تجهیزات نظامی را در بین کشورهای خاورمیانه دارد کاملا عربستان متحد اصلی آمریکا در منطقه را به زانو در آورده است. قطعا با وضعیت موجود کشورهای منطقه آمریکا قادر به تسلیم کشورهای منطقه با فشار حداکثری نخواهد شد. ایران نیز بارها به آمریکا توصیه کرده است با فشار حداکثری نخواهد توانست خواسته ای را به کشورهای منطقه تحمیل کند و ایران نیز با فشار به میز مذاکره باز نخواهد گشت. در چنین شرایطی عقل سلیم حکم می‌کند، آمریکا روش‌های دیگری را برای تحقق اهداف خود امتحان کند، شاید توفیقی به دست آورد در غیر اینصورت منطقه بیش از پیش شاهد حوادثی نظیر آرامکو خواهد بود که مسبب واقعی آن سیاست‌های غط آمریکا در منطقه است.

پاسخ دادن