نجفی:خرید هزار و ۶۳۰ واگن مترو از چین

شهردار تهران با اشاره به سرمایه گذاری شرکت های چینی توسعه ای شبکه مترو تهران گفت: درصدد برگزاری مناقصه بین المللی برای خرید ۶۳۰ واگن مترو تهران هستیم؛ پس از آن هم حدود ۱۰۰۰ واگن مترو را از چین خریداری خواهیم کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ آذر ۹۶

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران،شهردار تهران با اشاره به سرمایه گذاری شرکت های چینی توسعه ای شبکه مترو تهران گفت:
درصدد برگزاری مناقصه بین المللی برای خرید ۶۳۰ واگن مترو تهران هستیم؛ پس از آن هم حدود ۱۰۰۰ واگن مترو را از چین خریداری خواهیم کرد.
محمد علی نجفی طی سخنانی در دیدار با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی بین المللی چین، از تهران به عنوان یک شهر فرهنگی و تاریخی یاد کرد و گفت: برگزاری این جلسه را کاملا به فال نیک می گیرم و در ادامه نیز می توان جلسات دقیق کارشناسی و کاری را برگزار کرد تا روی پروژه های مشخص بحث و گفت و گو شود.
وی از آغاز تدوین برنامه پنج ساله برای توسعه سریع شهر تهران خبر داد و افزود: یکی از اصلی ترین محورهای برنامه مورد نظر ما استفاده از سرمایه گذاری خارجی برای توسعه سریع تر شهر تهران است، چرا که سرمایه گذاری خارجی از نظر منابع، تکنولوژی و انتقال تجربه دارای اهمیت است.
شهردار تهران با اشاره به زمینه های فراوان سرمایه گذاری در پایتخت، تصریح کرد: در مسایل زیست محیطی، تبدیل زباله به برق و کود، حمل و نقل عمومی و ریلی و … پروژه های متعددی برای سرمایه گذاری در تهران وجود دارد که چین هم نقش مهمی در این بخش ها خواهد داشت.
وی به سرمایه گذاری شرکت های چینی در بخش متروی تهران و زمینه های توسعه ای شبکه مترو اشاره و ابراز کرد: هم اکنون درصدد برگزاری مناقصه بین المللی برای خرید ۶۳۰ واگن مترو تهران هستیم؛ پس از آن هم حدود هزار واگن مترو را خریداری خواهیم کرد که در این زمینه امکان همکاری بسیار زیاد خواهد بود.
نجفی خاطر نشان کرد: در بخش ساخت و سازهای شهری نیز پروژه های متعددی وجود دارد که اقتصادی تلقی می شود که در این پروژه ها امکان سرمایه گذاری مشترک وجود دارد. در کنار آن فناوری های نو و فعالیت های دانش بنیان نیز از دیگر زمینه های سرمایه گذاری به شمار می رود که جهت گیری بسیار مهمی درباره اقتصاد شهری در آن ها وجود دارد.
وی با بیان اینکه «درصدد هستیم تهران را به سمت شهر کاملا هوشمند هدایت کنیم»، عنوان کرد: شرکت های چینی هم از نظر تجربی و هم از نظر سرمایه گذاری می توانند با شهرداری تهران همکاری داشته باشند؛ نکته مثبت در سرمایه گذاری شهر تهران نیز آن است که این سرمایه گذاری ها کاملا مورد تایید دولت قرار دارد. به این ترتیب در مواردی که قراردادهایی بین دولت چین و دولت جمهوری اسلامی ایران برای حمایت و ارایه تسهیلات به سرمایه گذاران وجود دارد، می توانیم از آن تسهیلات نیز استفاده کنیم.
شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به همکاری بلند مدت میان شرکت های چینی و شهرداری تهران بیانجامد و با قدم های کوچک و بزرگ، اقدامات توسعه ای و گسترده در شهر تهران آغاز شود.
نجفی در پایان از برگزاری همایش فرصت های سرمایه گذاری در تهران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تا قبل از برگزاری همایش می توان ارتباطات مورد نیاز بین شرکت های چینی و بخش سرمایه گذاری خارجی شهرداری تهران را به منظور بررسی پروژه ها برقرار کرد.

افتتاح دفتر اتاق بازرگانی چین در تهران

همچنین «وانگ یانگو» رئیس اتاق بازرگانی بین المللی چین طی سخنانی در این دیدار، ضمن تشکر از شهردار تهران با اشاره به طراوت و زیبایی شهر تهران، گفت: نورانی بودن، انرژی مثبت شهر تهران و زیبایی های قدیمی و باستانی موجود در این شهر در کنار محبت و خون گرمی درمردم تهران از جمله نکات بارز این شهر به شمار می رود.
وی تاکید کرد: هیات بازرگانی بخش خصوصی چین با ۲۳ هزار عضو فعال مستقیما از طرف دولت چین تحت حمایت قرار گرفته و تمامی این شرکت های عضو در بخش سرمایه گذاری در کشورهای مختلف فعال هستند؛ در ایران نیز شرکت های بخش خصوصی چین کاملا آمادگی سرمایه گذاری در بخش خصوصی را دارند.
رئیس اتاق بازرگانی بین المللی چین با اشاره به نقش تاثیرگذار شرکت های خصوصی چین در اشتغالزایی شهروندان این کشور، گفت: این ۲۳ هزار شرکت ۵۵ درصد مالیات و ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی را به خودشان اختصاص داده اند و در حدود ۱۷۰ میلیون دلار را در بخش خصوصی در کشورهای مختلف سرمایه گذاری کرده اند.


وی با اشاره به تاکید رئیس جمهوری خلق چین برای همکاری و سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست دیرینه و باستانی، تاکید کرد: وجود مکمل ها برای سرمایه گذاری بخش خصوصی چین در ایران، باعث خواهد شد که شرکت های خصوصی چینی انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاری در تهران داشته باشند و بعضی نیازهای سرمایه گذاری ایران در بخش خصوصی تامین شود.
وانگ یانگو به ملاقات های متعدد در بخش صنعت، نفت، انرژی، بیمه و بانک در جریان سفر اخیر خود به تهران و دستاوردهای خوب این ملاقات ها اشاره و تصریح کرد: امروز حضور ما در شهرداری تهران این انگیزه قوی تر را خواهد داد که در آینده سرمایه گذاری بیشتری در این بخش داشته باشیم.
وی با بیان اینکه «ابتکار برای ساختن یک شهر مدرنتیه بسیار مهم است»، ابراز کرد: باید از ابتکار عمل در ساخت یک شهر استفاده کنیم و اعضای اتاق بازرگاین چین در زمینه احداث زیر ساخت ها و بنیان های تکنولوژی برای مدرنیته شدن از تجربه مناسبی برخوردار هستند.

رئیس اتاق بازرگانی بین المللی چین از افتتاح دفتر تهران این اتاق خبر داد و خاطر نشان کرد: بخش بازرگانی ما نماینده ای را در تهران اختصاص داده تا نسبت به عملی کردن حرف های گذشته اقدام کنیم. در این زمینه امیدوار هستم کارگروهی که قرار است بین ما و شهرداری تهران ایجاد شود، نسبت به تشکیل یک بانک اطلاعاتی قوی از درخواست ها و نیازهای موجود در زمینه سرمایه گذاری اقدام کند تا ما نیز بهترین و باتجربه ترین شرکت ها را در اختیار شما قرار دهیم.

نجفی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: کمک چینی ها به ادامه ساخت خط ۶ مترو

 برقی کردن خودروها، تاکسی ها و اتوبوس های تهران با همکاری کشور چین/اضافه کردن ۲ هزار واگن جدید به خطوط مترو
شهردار تهران با اشاره به همکاری و سرمایه گذاری شرکت های چینی در بخش مترو و حمل و نقل گفت: هنوز ساخت خط ۶ مترو تهران تمام نشده است و شرکت های چینی از نظر زیر ساختی می توانند در حوزه تجهیزات، سیگنالیگ و تامین واگن خطوط ۶ و ۷ مترو کمک کنند.
محمد علی نجفی در حاشیه دیدار با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی بخش خصوصی چین طی سخنانی در جمع خبرنگاران، یکی از محورهای اصلی برنامه شهرداری تهران را توسعه سریع شهر و جذب سرمایه های خارجی عنوان کرد و گفت: در این راستا هیات بزرگی از بخش خصوصی چین در تهران حضور پیدا کرده اند و زمینه های مختلف همکاری و سرمایه گذاری همچون حمل و نقل عمومی، مسایل زیست محیطی در حوزه پسماند و آلودگی هوا، ساخت و سازها در شهر و ایجاد اماکن بزرگ خدماتی و تفریحی و همچنین فناوری اطلاعات و فعالیت های دانش بنیان وجود دارد.
وی گفت: اتاق بازرگانی بخش خصوصی چین اخیرا دفتری را در تهران راه اندازی کرده اند که مسئول آن دفتر را با مسئول مشارکت های خارجی شهرداری تهران که اخیرا منصوب شده است، آشنا کردیم تا بحث های کارشناسی و دقیق تر روی تک تک پروژه ها انجام شود. در جریان همکاری های مشترک هم طرف چینی راغب به همکاری است و هم ما علاقه مند به استفاده از سرمایه، تکنولوژی و تجربیات چین در تهران هستیم.
شهردار تهران به تشریح زمینه های همکاری و سرمایه گذاری شرکت های چینی در بخش مترو و حمل و نقل پرداخت و گفت: هنوز ساخت خط ۶ مترو تهران تمام نشده است، به این ترتیب شرکت های چینی از نظر زیر ساختی می توانند در حوزه تجهیزات، سیگنالیگ و تامین واگن خطوط ۶ و ۷ مترو کمک کنند.
وی از برقی کردن خودروها و تاکسی و اتوبوس های تهران به عنوان دیگر زمینه همکاری مشترک یاد کرد و گفت: چینی ها درباره خطوط سریع ریلی هم کارهای خوبی انجام داده اند و آمادگی دارند تا در بخشی از خطوط بین شهری هم سرمایه گذاری کنند.
نجفی گفت: رئیس اتاق بازرگانی بخش خصوصی چین تحت تاثیر زیبایی و انرژی مثبت تهران هستند و از خون گرمی مردم تهران تعریف کردند که همین جا از همه همشهریان به خاطر برخورد خوبشان با میهمانان خارجی تشکر می کنم.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره برنامه پیش روی متروی تهران در ماه های آینده، گفت: ما باید حدود ۲ هزار واگن جدید به تهران اضافه کنیم تا مترو بتواند جوابگوی نیاز شهروندان باشد. البته افزودن واگن های مترو تهران نیاز به برنامه ریزی دراز مدت دارد و با یک برنامه ریزی ضربتی نمی شود این کار را انجام داد.
وی خاطر نشان کرد: فعلا حدود هزار و ۳۰۰ واگن در مترو تهران داریم که معمولا حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ واگن تحت تعمیر قرار دارند، تنها کاری که برای بهبود وضعیت تا پایان سال می توان انجام داد آن است که تمام این ۱۳۰۰ واگن را سریع تر تمام کنیم و در خط نگه داریم اما در کوتاه مدت اضافه کردن واگن جدید میسر نیست.
نجفی یادآور شد: تا پایان دی ماه مناقصه خرید ۶۳۰ واگن برگزار شده و پیشنهاد شرکت های خارجی به ما می رسد، در ادامه حدود ۲ تا ۳ ماه طول می کشد تا برنده نهایی را انتخاب کنیم و تازه شرکت ها شروع به ساخت واگن ها می کنند از این رو فکر می کنم تا اواسط سال آینده نمی توان تحول آن چنانی برای تامین واگن ایجاد کرد، اما در این زمینه همه تلاش خود را به کار خواهیم بست.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره فروش اجناس خارجی در فروشگاه شهروند نیز تصریح کرد: زمانی فروشگاه شهروند اجناس خارجی را در فروشگاه های خود عرضه نمی کرد اما بسیاری از مشتریان در کنار ۱۰ قلم جنس ایرانی که می خواهند خریداری کنند، یک جنس خارجی هم نیاز دارند و چون همان جنس خارجی در شهروند وجود نداشت، مشتریان به شهروند نمی آمدند و میدان برای رقبای شهروند باز می شد. از این رو از مدت ها قبل بعضی از اجناس خارجی هم در فروشگاه شهروند وارد می شود.
وی تصریح کرد: به نظرم اگر بخواهیم با استفاده از جنس خارجی که مشابه ایرانی دارد به طور جامع برخورد کنیم، وزارت صنعت معدن و تجارت باید این مسئله را حل کند و جلوی واردات این اجناس گرفته شود؛ در غیر این صورت اگر یک بخش یا یک فروشگاه فروش جنس خارجی را منع کند و بقیه فروشگاه های بزرگ و کوچک آن جنس را داشته باشند، طبیعتا آن فروشگاه دچار لطمه وضرر می شود. بنابر این باید یک تصمیمی بگیریم و به صورت جامع همه با هم آن را به اجرا بگذاریم.

پاسخ دادن